Menu Zavřít

Všichni proti Andrejovi

20. 6. 2016
Autor: Euro.cz

Babiš musel ustoupit, ČSSD má připravenou variantu menšinového kabinetu

Andrej Babiš zažil historicky první velkou prohru své politické kariéry. Poté, co ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podepsal reformu policie z rukou policejního prezidenta, šéf ANO zjistil, že nemá nikoho, kdo by za hnutím stál.

Kdo v tom umí chodit

Aš je pozadí boje o policii jakékoli, odkrylo velmi zajímavý úkaz. Když přijde politická krize, jsou všichni nehledě na koalici ochotni spojit se proti hnutí ANO. Pro Andreje Babiše to není dobrá zpráva.

Lidovci v krizi předvedli namísto podpory koaličního partnera svou klasickou dvojí hru. Vymohli si posunutí účinnosti policejní reformy na začátek srpna letošního roku. Jinak proti reformě, tedy konci plukovníka Roberta Šlachty, nebojovali.

ČSSD, hlavní soupeř ANO, využila schopností Milana Chovance. Ten se dokázal o reformě dohodnout s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a na Chovancova slova slyšel také prezident Miloš Zeman OE klíčová osoba sporu, která by v případě pádu koalice vybírala toho, kdo by sestavoval příští vládu.

Ač se zdá být vztah Zemana a Babiše už nějaký čas velmi úzký, Zemanova prezentovaná náklonnost je podle lidí z jeho okolí motivována jen jednou praktickou věcí OE chce si ohlídat, aby proti němu finančně neomezené hnutí ANO nepostavilo v příštích volbách svého prezidentského kandidáta.

Ojedinělý Chovanec

Ale zůstaňme ještě u Milana Chovance.

Tím, že se postavil Babišovi, a navíc dokázal uspět, se mu povedlo něco, co z něj dělá v současnosti nejschopnějšího politika v zemi. Mimo jiné předvedl aktuálně zcela unikátní kombinaci dobrých vztahů s prezidentem Zemanem i premiérem Sobotkou. A jsou mu nakloněni prezidentovi muži, na jejichž hlas hlava státu dá. Řeč je o byznysmenovi a poradci Martinu Nejedlém a kancléři Vratislavu Mynářovi. I když na podporu z Hradu Babiš hodně sázel, po schůzce se Zemanem musel být zklamán. Dozvěděl se, že prezident nemá zájem na konci vlády, nepřijme demisi žádných ministrů a chce, aby se obě strany sporu dohodly. Jinými slovy, že tak docela nesdílí Babišovu verzi o tom, že se šlachtou končí boj proti kmotrům a korupci.

Sociálním demokratům, a to už byla práce lidí Bohuslava Sobotky, se naopak podařilo přesvědčit opozici o své verzi OE totiž že Andrej Babiš chce mít své lidi v policii a získávat informace z vyšetřování.

Nepřímo to potvrdil na tiskové konferenci sám Milan Chovanec, když po podpisu reformy řekl, že policie nikdy nebude divizí Agrofertu.

Zůstat, nebo jít?

ČSSD našla v boji proti Babišovi spojence i v TOP 09. Strana Miroslava Kalouska mohla nechat sociální demokraty v celé kauze vykoupat, ale podle zdrojů týdeníku Euro kývla na krizový plán. Zní, jak jinak než v duchu hesla všichni proti Babišovi“. Proběhla jednání o podpoře menšinového kabinetu ČSSD. Ten má mít údajně i podporu komunistů.

Andrej Babiš o tom samozřejmě ví. Na jedné straně by to pro něj mohla být výhoda, protože by jako bojovník proti korupci mohl opustit koalici a do příštích voleb nasbírat kritikou ještě více preferencí. Na druhé straně si dobře uvědomuje, že na ministerstva by po jeho lidech přišli noví šéfové, kteří by se velmi snažili sérií auditů najít a zveřejnit cokoli, co by v té chvíli bezmocné ANO poškozovalo.

Bylo by zajímavé vidět do hlavy Andreje Babiše a zjistit, jak uvažoval před svoláním středečního předsednictva strany.

Nakonec si vybral nejlepší východisko, tedy setrvání v koalici a okopávání sociálních demokratů, které začne úpravou koaliční smlouvy. Příležitostí k útokům má Babiš koneckonců hodně (viz OKD), a sociální demokraty proto musí mrzet, že spor o policejní reformu vyeskaloval až do takové míry. Připustil to i Milan Chovanec. Chybou bylo, že jsem to nepodepsal dŘív,“ mluví o policejní reformě.

FIN25

Pro veřejnost přinesla koaliční krize jednu důležitou zprávu. Ví, kdo si ve sporu o vyšetřování citlivých kauz prosadil svoje, a tímhle pohledem bude boj proti korupci sledovat. Zatím je podle průzkumů většina na straně Andreje Babiše. Polovina lidí si podle agentury Median myslí, že odchod Roberta šlachty znamená i konec vyšetřování velkých korupčních kauz. Sociální demokraté budou mít cestu ke sněmovním volbám hodně trnitou.

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?