Menu Zavřít

Všichni zajíci v jedné krabici

26. 5. 2003
Autor: Euro.cz

Proč mít zvlášť kopírku, skener a tiskárnu, když jde mít vše v jednom?Obrácením českého přísloví vznikne poučka, že když honí jeden pes hodně zajíců, špatně skončí. Do podobné situace se dostane každý, kdo tráví stále víc času věčným putováním mezi různými kancelářskými přístroji.

Proč mít zvlášť kopírku, skener a tiskárnu, když jde mít vše v jednom?

Obrácením českého přísloví vznikne poučka, že když honí jeden pes hodně zajíců, špatně skončí. Do podobné situace se dostane každý, kdo tráví stále víc času věčným putováním mezi různými kancelářskými přístroji.

Oč by bylo jednodušší mít všechno hezky pohromadě na jednom místě. A nejlépe spojené do jednoho celku, aby se ušetřilo. Kupodivu od zbožného přání lidu kancelářského nebylo tentokrát daleko ke vzniku multifunkčního zařízení (zkratku MFD, Multi Function Device, nezaměňujte s názvem jistých novin), schopného zastat všechny úkoly. Stačilo si uvědomit, že se beztak všechny hlavní přístroje překrývají svými konstrukčními prvky. Vždyť kvalitní kopírka není nic jiného než zjednodušené spojení skeneru a tiskárny. A po přidání telekomunikační části by dokonce mohla pracovat jako fax. Nezbytné spojení s počítačem navíc dovoluje ovládat krabici „vše v jednom“ pohodlně na dálku, včetně zjišťování stavu toneru nebo vyprázdněného zásobníku na papír.

V jednoduchosti je síla

Důležité je, že multifunkční zařízení dokáží pro průměrně náročného uživatele skutečně bez problémů nahradit tiskárnu, kopírku, skener a většinou u malých domácích modelů také fax. Oprávněná nedůvěra k univerzálním řešením tak může jít tentokrát stranou. Samozřejmě, že případným neobvyklým nárokům někdy vyhoví jen specializované zařízení. Například u skenovací části je většinou nutné oželet snímání průsvitných předloh, jako jsou diapozitivy nebo filmové negativy. Ale jinak mají MFD řadu předností, mezi něž patří úspora místa. Jedna kompaktní „krabice“ je opravdu citelný rozdíl v porovnání se třemi nebo čtyřmi samostatnými spotřebiči a veškerou potřebnou kabeláží kolem nich. Pro firemní sféru bude zajímavé i snížení nároků na údržbu a správu, pro které platí známé pravidlo čím víc strojů, tím větší šance na vznik problémů.

Uživateli na míru

bitcoin_skoleni

Podobně jako u tiskáren se multifunkční zařízení dají rozdělit podle techniky tisku a předpokládaného zatížení. V profesionální sféře je základem relativně levný a přitom rychlý černobílý laserový tisk. Pro domácí použití nebo malé kanceláře je zase oblíbený inkoustový tisk v barvě. A náročným firemním zájemcům někteří výrobci nabízejí i barevný laserový tisk. Stejně tak modelové řady stoupají od osobních MFD o velikosti většího monitoru až po velká provedení s přímým napojením na lokální počítačovou síť, určená pro pracovní skupiny s několika desítkami zaměstnanců. Někde uprostřed v pomyslné tabulce stojí Panasonic Workio DP-2010E s černobílým laserovým tiskem. Jeho úsporné základní provedení se dá doplňky rozšiřovat podle nároků. Například pro komunikaci se počítá s připojením k na paralelní port PC, po doplnění o tiskový server se však Workio může samostatně připojit k počítačové síti. Právě tak kapacita zásobníku na papír se dá přikoupením dalších zásuvek zvětšit z 550 až na 2500 listů A4. K přednostem Workia patří velikost kopírování i tisku až do formátu A3 nebo oboustranný tisk v základní konfiguraci. Rozlišení 600 dpi pro snímání i tisk se snad může zdát malé, ale pro běžné úkoly postačí. Rychlost tisku je dvacet stránek za minutu, přičemž start první na sebe nechá čekat jen necelých šest sekund. Kopírování mnoha různých dokumentů urychluje automatický podavač až na padesát stránek, určitě hbitější než lidské ruce. Pro ty zbude i tak dost práce s ovládacími tlačítky přímo na přístroji a kontrolou údajů na LCD displeji.

FOTO: ARCHIV (5x)

  • Našli jste v článku chybu?