Menu Zavřít

Vstup do Evropské unie podnikatelům pomohl

7. 5. 2007
Autor: Euro.cz

U příležitosti třetího výročí vstupu České republiky do Evropské unie konstatujeme, že samotný vstup měl na hospodářství jednoznačně pozitivní vliv. Pro domácí podnikatele je nejdůležitější přístup na nové trhy, a tím zvýšení hospodářské aktivity. Přesně toho se přistoupením dosáhlo, i když s jistými omezeními.

Vstup je o to důležitější, že relativně malá česká ekonomika výrazně závisí na mezinárodním obchodu. Situace, kdy se všemi okolními státy patříme do jednoho hospodářského celku, je proto ideální pro ekonomický růst.

Členství v EU také přispělo k dobrému jménu České republiky v zahraničí. Jinak řečeno: Dáváme najevo, že jsme srovnatelní se západními standardy, a podnikatelé mohou snáze obchodovat po světě. Takové kontakty mají zpětně pozitivní dopady na celkovou podnikatelskou kulturu.

Zklamání ze vstupu je potřeba hledat tam, kde se EU odchyluje od svých původních cílů. Zejména se jedná o omezení volného pohybu osob - týká se jak cestování (pasové kontroly), tak zcela nesmyslného uzavření trhů práce. Přitom země, které trh práce vůči novým členům neblokovaly, vykazovaly rychlejší hospodářský růst. Významnější překážkou pro podnikatele a rozvoj celé Evropy je omezení pohybu služeb.

Musíme konstatovat, že na negativech se nepodílí pouze centrální administrativa EU, ale také česká vláda. Brusel chrlící tisíce nesrozumitelných předpisů snad konečně dostává rozum a zpomaluje nárůst nových norem. Zato česká byrokracie v horlivosti implementovat veškeré evropské zákonodárství do českého často bez uvážení přestřelila nebo využila nálepku EU k zavádění zbytečných regulací. V jiných případech byly špatně vyjednány podmínky vstupu.

Celkově tak pro podnikatele spolu se vstupem do EU přišla obrovská regulační vlna, která bohužel výrazně podvazuje hospodářskou aktivitu. Nadměrná byrokracie je tedy druhým hlavním záporem, na kterém se však velkou měrou spolupodílely minulé vlády. Doufáme, že nová vláda si je tohoto stavu vědoma a bude zlepšovat podnikatelské prostředí tak, jak si stanovila ve svém programovém prohlášení.

Chceme tímto vyzvat všechny odpovědné politiky a úředníky, aby v rámci EU prosazovali zrušení diskriminačních podmínek vůči novým členským zemím, omezení přijímání nových regulačních nařízení, rušení nadměrné byrokracie a přesun finančních prostředků od neproduktivních dotací (zejména agrární sektor) do vědy, výzkumu, inovací a znalostní společnosti.

bitcoin_skoleni

Unie malých a středních podniků

|TISKOVÁ OPRAVAV minulém Profitu došlo při editaci rozhovoru s generálním ředitelem Komerční úvěrové pojišťovny EGAP, a. s., Martinem Růžičkou omylem k opakované záměně Komerční úvěrové pojišťovny EGAP, a. s. a Exportní garanční a pojišťovací společnosti, a. s. (často uváděná pod zkratkou EGAP). Komerční úvěrová pojišťovna EGAP, a. s., je dceřinou společností Exportní garanční a pojišťovací společnosti, a. s. a nabyla samostatnosti právě za účelem poskytování úvěrového pojištění jak velkým, tak také středním i malým podnikům. Za záměnu se omlouváme.|

  • Našli jste v článku chybu?