Menu Zavřít

Vůdce je vždy připraven

12. 7. 2006
Autor: Euro.cz

Politika

bitcoin školení listopad 24

Die Welle (Vlna), nejúspěšnější divadelní hra posledních patnácti let v Německu, se odehrává v americké high-school. Na počátku je docela normální třída, dívky štěbetají, kluci si vyprávějí sprosťárny a učitel dějepisu je čestný chlapík. Až do doby, než se pokusí na žácích bez jejich vědomí provést experiment na téma: Jak se stane člověk nacistou. Nejprve žáci trochu protestují, protože pochopí, že jde o hru, ale brzy ji začnou brát vážně. Výsledek: Už druhý den sedí všichni vzorně v lavici a dívají se fascinovaně na tabuli. Třetí den někteří z nich udávají spolužáky, kteří se odmítají hře podrobit. Čtvrtý den vymyslí tresty pro ty, kteří hru kazí, a pátý den je všechno jinak.
Učitel dějepisu Ben Ross, aby žákům přiblížil, jak fungují totalitní systémy, založí ve třídě fiktivní mládežnické hnutí s názvem Vlna. Organizace pěstuje vyhraněný dril, vyžaduje vytvoření jednotného společenství, v němž se od všech očekává absolutní poslušnost. Proti je jen menšina, ostatní jsou iniciativou nadšeni. I ti, co dříve se zajímali jen o fotbal či nové šaty, se stanou vzornými žáky a nosí do školy precizně vypracované úlohy. Jejich heslo zní: Síla je ve společenství, síla je v akci! Vytvoří si svůj znak (většinou v německém podání jde o kombinaci nacistických a komunistických symbolů) a těší se z toho, že jsou stejní. Ze soustavně nejhoršího žáka se stane největší průkopník hnutí. Jmenuje se Robert Billings a večer se dobrovolně postaví před dveře svého učitele dějepisu jako bodygard. Když se pan učitel diví, co dělá před jeho domkem, odpoví: „Musím vás přece chránit, jste náš vůdce!“
Tímto momentem se učiteli experiment vymkne z ruky a i on sám podlehne fascinaci ze své moci. Ze třídy se proti postaví nejchytřejší žákyně Laurie Saundersová a řekne: „Vaše organizace Vlna zašla moc daleko!“ Teprve když třída zmlátí židovského spolužáka, který byl rovněž proti hře, ředitel školy donutí učitele Rosse experiment ukončit.
Úspěch hry tkví zřejmě v tom, že ji v nějaké formě můžeme zažívat skoro všude každý den. Šéf či politik zavede tvrdou kázeň, lidé se mu podvolí a on pak uvěří své „mimořádné“ schopnosti! Je to jedna z nejstarších her, které je třeba se stále obávat.

  • Našli jste v článku chybu?