Menu Zavřít

Vyberte si ten pravý set top box a přechod na DVBT 2 vás nezaskočí

24. 2. 2020
Autor: Archiv

Jen málokdo se dnes dokáže obejít bez nejrůznějších technologických vymožeností. Lidé jsou zvyklí přepravovat se autem, ve veřejné dopravě i při běhání poslouchat hudbu a známým i rodině volat z libovolného místa na světě. Řadu úkonů v domácnosti, které se donedávna vykonávaly manuálně, hravě zastanou elektrospotřebiče. A zábavu zase zprostředkovává počítač s připojením k internetu a televize.

Televizní vysílání zajišťuje důležité informace i rozptýlení

V dnešní době je dostupná  široká škála televizních programů v češtině. Kromě veřejnoprávního vysílání tu je celá řada soukromých společností, a mnohé z nich nabízejí hned několik programů. Každý si tak z bohaté nabídky snadno vybere přesně ty, které mu nejvíce vyhovují. Většina lidí tak má své oblíbené kanály, na kterých sleduje dokumenty, zpravodajství, sportovní přenosy, hudební klipy, filmy i seriály. A nelze zapomenout ani na regionální stanice, přinášející informace o dění v konkrétním kraji. Další programy jsou zase věnovány jen našim nejmenším nebo seniorům. S přechodem na DVBT 2 se ale mnozí obávají, zda je budou moci naladit.

Přechod na DVBT 2 nezvládnou ani mnohé nové televizory

Přechod na digitální vysílání proběhl v naší republice relativně nedávno. Nejednu domácnost tehdy donutil k pořízení nového přístroje nebo set top boxu. A situace se znovu opakuje právě teď, kdy se na území Česka postupně přechází na standard DVBT 2. Mnozí tuto změnu nepřijímají s nadšením, zejména ti, kdo se chtěli připravit včas a pořídili si set top box či novou televizi ještě před tím, než byly prvotní oficiální informace o novém standardu pozměněny. Samotné DVBT 2 totiž nakonec nestačí, nezbytný je také kodek H.265. Pražanům přestaly přístroje s digitálním formátem DVB-T fungovat již na přelomu roku, na zbytku území se kompletní přeměna odehraje do konce února. Ti, kteří mají technologicky zastaralé nebo nevyhovující vybavení a po přechodu na DVBT 2 se jim nedaří naladit oblíbené stanice, si budou muset pořídit set top box s odpovídajícími parametry. Bez něj by se museli oblíbených filmů a pořadů, u kterých se baví, vzdělávají i relaxují, jednou pro vždy vzdát. Zorientovat se ve výběru a různých označeních je ale často náročné.

Jak vybrat ten pravý set top box?

Set top boxy se liší různými funkcemi. Mnohé zvládají nejen zajistit samotné sledování programů, ale také souběžné nahrávání z jiných kanálů na vlastní vestavěný disk, případně na externí úložiště. Některé umí přijímat jen pozemní nebo satelitní vysílání, jiné zvládnou obě. A další jsou zase určeny těm, kdo namísto televizoru využívají k sledování pořadů PC. S výběrem toho pravého set top boxu pomůže Cenový radar. Jakmile je set top box zakoupen, samotné ladění programů je snadné. V drtivé většině případů proběhne automaticky. Vždy je samozřejmě třeba postupovat podle návodu.Televizní společnosti mají navíc na svých webových stránkách uvedeny frekvence, na kterých je možné jejich kanály naladit.

WT100

  • Našli jste v článku chybu?