Menu Zavřít

Východ jako líheň boháčů. Třetina světových dolarových miliardářů pochází z Číny

24. 3. 2021
Autor: Pixabay.com
  • Čína překonala hranici jednoho tisíce jmen na seznamu dolarových miliardářů

  • Z Velké Číny pochází třetina všech lidí na seznamu

  • Aktuálně je na světě 3228 miliardářů s celkovým majetkem téměř 15 bilionů dolarů

  • Loňský rok přinesl neuvěřitelný nárůst bohatství zejména technologických miliardářů 


Uplynulý rok otočil světovou ekonomiku vzhůru nohama. Mnoho podnikatelů se ocitlo na dně nebo byli nuceni svůj byznys radikálně proměnit tak, aby bylo možné uspět v online prostředí. Zdá se totiž, že bohatnou hlavně ti, kteří provozují zajímavý e-shop nebo vlastní nějakou technologickou firmu. Právě z řad těchto podnikatelů vykrystalizovali i noví dolaroví miliardáři. Zejména v Číně, jak ukazují data serveru TradingPlatforms.

Jako první země na světě překonala Čína hranici jednoho tisíce jmen na seznamu dolarových miliardářů. V roce 2020 na něj dokonce přidala dalších 250 osob. Z Velké Číny aktuálně pochází 1058 miliardářů, což je více než 32 procent světové miliardářské populace. Celý asijský kontinent pak loni poprvé historii evidoval více miliardářů než zbytek světa dohromady. Procentuálně se jednalo o 51 procent všech lidí, o nichž je známo, že jejichž majetek přesahuje miliardu dolarů.

Bohatá Amerika zaostává

Právě noví čínští miliardáři roku 2020 pomohli asijské velmoci zvýšit náskok oproti USA. Navzdory předpokladům došlo vloni během pandemie k největšímu nárůstu světového bohatství za poslední desetiletí. Každý týden roku 2020 přinesl lidstvu v průměru osm nových miliardářů a dramaticky tak zvýšil hodnotu souhrnného bohatství. Výsledkem tohoto vývoje je aktuálních 3228 miliardářů s celkovou hodnotou majetku blížící se k patnácti bilionům amerických dolarů.

Samotná Čína má přitom v žebříčku více jmen než další tři země v pořadí – USA s 696 dolarovými miliardáři, Indie se čtyřiceti a Německo s devatenácti. Nejbohatších Číňanů přibývá i v delším horizontu. Za posledních pět let přidala země na miliardářský seznam 490 jmen, zatímco USA „pouhých“ 160.

Ne všem čínským miliardářům se ale vede dobře. Sestup zaznamenal třeba zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma, který klesl z první příčky tamního žebříčku na bramborovou pozici. Kvůli veřejné kritice systému navíc Ma upadl v nemilost režimu.

Tlak čínských úřadů pokračuje. Vyhledávač Alibaby zmizel z nabídky tamních obchodů s mobilními aplikacemi
Přečtěte si také:

Tlak čínských úřadů pokračuje. Vyhledávač Alibaby zmizel z nabídky tamních obchodů s mobilními aplikacemi

V čele čínského žebříčku vystřídal Maa šestašedesátiletý Zhong Shanshan s majetkem 78 miliard dolarů (v přepočtu asi 1,7 bilionu Kč). Zbohatl na prodeji balené vody a nápojů, nyní podniká také ve farmacii. V celosvětovém pořadí miliardářů mu Bloomberg přisuzuje 14. a Forbes 17. místo.

Nová průmyslová revoluce pod tlakem covidu

Svět už nějakou dobu prochází další velkou průmyslovou revolucí, postavenou na automatizaci a digitalizaci výrobních procesů. Aktuální situace tento trend samozřejmě značně urychlila. Trhy se musí přizpůsobovat „novému normálu“, ve kterém se dramaticky proměnilo plánování a mentalita podniků.

Během prvních dvou měsíců po propuknutí pandemie na jaře roku 2020 se obrovská část světového bohatství prakticky vypařila. Na druhou stranu, trh se s problémem rychle vyrovnal a globální ekonomika zaznamenala velmi pohotové zotavení. Samozřejmě nerovnoměrně rozložené.

MM25_AI

Loňský rok přinesl neuvěřitelný nárůst bohatství zejména technologických miliardářů, jako je Elon Musk (197 miliard USD), který vlastní nejhodnotnější automobilku světa, americkou Teslu. Hodnota jeho čistého majetku za 12 měsíců roku 2020 raketově stoupla. K mimořádnému úspěchu přispělo i zahrnutí akcií automobilky do prestižního indexu S&P 500. Titul nejbohatšího člověka na světě si Musk průběžně střídá se zakladatelem Amazonu Jeffem Bezosem (189 miliard USD). Hodnoty majetku obou nejbohatších mužů světa kolísají skoro ze dne na den podle toho, jak se zrovna vyvíjejí ceny akcií jejich firem.

  • Našli jste v článku chybu?