Menu Zavřít

Východisko z politické krize: Fico nabídl demisi

14. 3. 2018
Autor: čtk

Slovenský premiér Robert Fico nabídl svou demisi v rámci řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Svou demisi premiér ovšem podmínil tím, že prezident Andrej Kiska, který v souladu s ústavou jmenuje nového premiéra, bude respektovat stávající koalici Směru-sociální demokracie (Směr-SD), Slovenské národní strany (SNS) a Mostu-Híd. Demise premiéra podle ústavy znamená pád celé vlády, které do skončení mandátu zůstávají dva roky.

Po demisi Fica chce stávající koalice pokračovat ve vládnutí, byť nejmenší vládní strana Most-Híd na začátku týdne podmínila své setrvání v koalici dohodou na předčasných volbách.

Fico svou demisi podmínil také tím, že nového premiéra navrhne jeho strana Směr-SD, která volby v roce 2016 vyhrála. Fico uvedl, že pokud hlava státu bude se zmiňovanými podmínkami souhlasit, je připraven podat demisi již ve čtvrtek a představit kandidáta na nového premiéra. Podle medií by se jím mohl stát vicepremiér Peter Pellegrini nebo ministr financí Peter Kažimír.

„Považuji za důležité, aby současná vládní koalice nadále naplňovala mandát od voličů. Je naší povinností naplňovat vůli lidí i nadále a nepředávat stát bez jakéhokoliv důvodu opozičním amatérům a křiklounům,“ řekl Fico. Dodal, že hodlá zůstat předsedou Směru-SD.


Tlak neustál ani ministr vnitra: Kaliňák ve funkci končí

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák


Současná koalice stran Směr-SD, Slovenské národní strany a Mostu-Híd má ve 150členné sněmovně 78 poslanců. Spolu s koalicí obvykle hlasují i čtyři nezařazení poslanci. Po demisi Fica by nová vláda musela požádat o vyslovení důvěry.

„Ceníme si rozhodnutí pana premiéra. Myslíme si, že i toto rozhodnutí může přinést uklidnění situace. Nová vláda je novou odpovědností a pokračováním toho, co jsme začaly před dvěma lety,“ řekl šéf Mostu-Híd Béla Bugár.

Předseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko využil své vystoupení před novináři i ke kritice opozice, jejichž zástupce označil za „seskupení šílenců“.

MM25_AI

Zásadní rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb před více než týdnem navrhoval prezident Kiska. Premiér Fico za to hlavu státu obvinil například z mocenských her.

Třetí Ficova vláda se ujala moci po volbách v březnu 2016

5. března 2016 - V parlamentních volbách vyhrála vládní strana Směr - Sociální demokracie (SD) před Svobodou a solidaritou (SaS), Obyčejnými lidmi a nezávislými osobnostmi (OLaNO), Slovenskou národní stranou (SNS) a Lidovou stranou Naše Slovensko (LSNS). Do parlamentu se dostaly i strany SME Rodina, Most-Híd a Síť.

23. března 2016 - Prezident Kiska jmenoval novou koaliční vládu Směru-SD, SNS a stran Most-Híd a Síť pod vedením Fica, který se stal potřetí premiérem. Posty si udrželi šéf diplomacie Miroslav Lajčák, jakož i ministři financí Peter Kažimír, vnitra Robert Kaliňák, sociálních věcí Ján Richter a kultury Marek Maďarič. Ministrem obrany se stal Peter Gajdoš ze SNS. Parlament vyslovil vládě důvěru 26. dubna.

Srpen 2016 - Vládní koalice se zúžila na tři strany, vypadla nejmenší strana Síť, kterou opustila většina poslanců. Kabinet si i tak udržel většinu.

30. března 2017 - Parlament schválil novelu ústavy, která otevřela cestu ke zrušení sporných amnestií, jež bránily potrestání pachatelů únosu syna bývalého prezidenta Michala Kováče v roce 1995 do ciziny.

16. května 2017 - Parlament schválil ústavní novelu, která má do budoucna zamezit spekulativním výkupům půdy na Slovensku.

25. května 2017 - Slovenská prokuratura podala k soudu návrh na rozpuštění krajně pravicové parlamentní strany LSNS, která se stala největším překvapením parlamentních voleb, ve kterých získala osm procent hlasů, což jí vyneslo 14 křesel.

1. srpna 2017 - Ministr školství Peter Plavčan ze SNS se stal terčem kritiky kvůli rozdělování evropských dotací na vědu a výzkum. Kauza s rozdělováním peněz na výzkum a vývoj propukla poté, co vyšlo najevo, že se svými projekty neuspěly například univerzity či Slovenská akademie věd. Naopak, dotace by měly dostat i firmy, které se výzkumu dosud nevěnovaly.

7. srpna 2017 - SNS vypověděla koaliční smlouvu. Předseda strany a také sněmovny Andrej Danko požádal o změnu pravidel pro fungování koalice.

14. srpna 2017 - Plavčan oznámil, že ministerstvo školství zruší jeden z kontroverzních programů rozdělování dotací z EU na podporu výzkumu a vývoje. Stávající program podpory dlouhodobého strategického výzkumu a vývoje měl být podle ministra zrušen a opětovně vypsán, a vítězné projekty měly být zveřejněny.

15. srpna 2017 - Předsedové tří vládních stran v prohlášení uvedli, že se během konzultací dohodli kromě jiného na postupu při přípravě dodatku ke koaliční smlouvě a že není nutné plánované zasedání koaliční rady.

17. srpna 2017 - Plavčan oznámil demisi.

11. září 2017 - Předsedové tří vládních stran podepsali dodatek ke koaliční smlouvě.

13. září 2017 - Novou ministryní školství se stala dosavadní členka předsednictva Slovenské akademie věd (SAV) Martina Lubyová. Do vlády ji nominovala SNS.

5. listopadu 2017 - Jasnou porážkou vůdce slovenské ultrapravice Mariana Kotleby a překvapivým neúspěchem kandidátů podporovaných vládní sociální demokracií (Směr-SD) premiéra Roberta Fica skončily krajské volby.

25. února 2017 - V obci Veľká Mača nedaleko Trnavy byl objeven zavražděný investigativní reportér Ján Kuciak, který pracoval pro portál Aktuality.sk. Spolu s ním byla zavražděna i jeho partnerka Martina Kušnírová.

4. března 2017 - Prezident Andrej Kiska navrhl „rozsáhlou a zásadní rekonstrukci“ nynější Ficovy vlády, nebo předčasné volby jako východisko z krize důvěry ve stát.

12. března 2017 - Ministr vnitra a Ficův dlouholetý blízký spolupracovník Kaliňák podal demisi. Jeho rezignaci po vraždě Kuciaka požadovala opozice i nejmenší vládní strana Most-Híd.

Čtěte také:

Na Slovensku se hroutí vládní koalice. Most-Híd chce předčasné volby

Slovenská opozice chce sesadit Fica. Hodlá vyvolat hlasování o nedůvěře vládě

Vražda slovenského novináře: končí ministr kultury i Ficovi spolupracovníci

Na Slovensku byl zavražděn investigativní novinář. Pravděpodobně kvůli své práci


  • Našli jste v článku chybu?