Menu Zavřít

Vydědění je možné provést pouze ze zákonem stanovených důvodů. Bránit se lze žalobou

12. 4. 2023
Doba čtení: 5 minut
Autor: Depositphotos.com

Věděli jste, že vydědit nepominutelného dědice není možné z jakéhokoliv důvodu? České zákonodárství stanovuje určité limity, kdy lze právo na dědický podíl dědici upřít. Kromě toho je vždy potřeba u každého případu prošetřit okolnosti, jež vzniklý stav zapříčinily. Zamítnout někomu právo na dědictví proto není tak snadné, jak by se mohlo zdát.

Co je to vydědění

Institut vydědění představuje jednostranný právní akt, kdy si zůstavitel z určitých zákonem stanovených důvodů nepřeje, aby některý z nepominutelných dědiců získal po jeho smrti jeho majetek. Tímto činem je tak příslušné osobě zamítnut nebo zkrácen nárok na budoucí dědictví. Jinými slovy se také dá říci, že vyděděním zůstavitel vyjímá daného dědice z dědického řízení.

Za nepominutelné dědice jsou považováni potomci zůstavitele. V případě, že ti nedědí, stávají se nepominutelnými dědici jejich děti. Pokud je takový dědic nezletilý, náleží mu tři čtvrtiny jeho zákonného podílu. Pakliže dotyčný již dosáhl plnoletosti, má nárok alespoň na čtvrtinu zákonného podílu. Nepominutelnému dědici navíc náleží podíl z pozůstalosti i za předpokladu, že zůstavitel v závěti uvede, že veškerý svůj majetek odkazuje někomu jinému.

Kdy je možné vydědit potomka

Zákonné limity vydědění podle nového občanského zákoníku stanovují důvody, kdy je možné upřít nepominutelnému dědici nárok na dědictví. Není to tedy tak, že by si zůstavitel jen tak z rozmaru usmyslel, že zamítne nárok na dědický podíl svému synovi, protože jej něčím naštval. Důvody k vydědění jsou zákonem jasně definovány. Zůstavitel tak může odmítnou nárok na dědictví pouze v případě, že dědic:

  1. zůstaviteli neposkytl pomoc v nouzi, když bylo potřeba,
  2. neprojevuje o zůstavitele opravdový zájem, který by projevovat měl,
  3. byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze,
  4. vede trvale nezřízený život,
  5. je natolik zadlužený nebo si počíná tak marnotratně, že tu je obava, že se pro jeho potomky nezachová povinný díl.

Důvody pro vydědění

Prvním z důvodů, kdy může zůstavitel vydědit nepominutelného dědice, je neposkytnutí pomoci v nouzi. Nouzí je v tomto případě myšlena nemoc, stáří či jiná tíživá situace, která vyžaduje finanční, materiální, psychickou či jinou pomoc od blízkých.

Dalším a zároveň nejčastějším zákonným důvodem pro vydědění je nezájem dědice vůči zůstaviteli. Potomek, který má právo na dědictví nebo jeho část, by měl trvale projevovat zájem o své rodiče. Stejně tak by měl být ale patrný také zájem ze strany zůstavitele. Proto se vždy prověřují všechny okolnosti, které ovlivnily vztah dotyčných osob.

Bez ohledu na délku trestu se za důvod k vydědění považuje spáchání trestného činu dědicem. V rámci prošetřování okolností vydědění se posuzuje zvrhlá povaha dotyčného. K vydědění může dojít například v případě, je-li tento trestný čin spáchán na těhotné ženě či osobě mladší 15 let, nebo za předpokladu, že byl proveden obzvláště brutálním způsobem.

Co se týká vydědění na základě toho, že daná osoba vede trvale nezřízený život, je situace posuzována podle měřítka obecného společenského vnímání a mravnosti. Dědice je možné mimo to vydědit také kvůli jeho zadluženosti a marnotratnému počínání. V tomto případě však náleží příslušný dědický podíl potomkům vyděděné osoby.

Jak vydědit potomka

Vydědění potomka se provádí prostřednictvím takzvaného prohlášení o vydědění. Tento dokument je možné vytvořit buď vlastnoručně, nebo formou notářského zápisu – platí však, že musí mít písemnou podobu. Zde je ale potřeba upozornit na fakt, že vlastnoručně sepsaná prohlášení jsou často chybná a mnohdy je tak nelze považovat za platná. Z toho důvodu je doporučena spíše druhá zmíněná možnost, tedy nechat si prohlášení zpracovat notářem.

Stejně jako každá jiná právní listina musí obsahovat také toto prohlášení určité nezbytné náležitosti. Zcela zásadní informace, která nesmí nikdy chybět, je identifikace zůstavitele a vyděděné osoby. Následuje samotný text, kde se popíší důvody, jež zůstavitele vedly k vydědění nepominutelného dědice. 

Pokud existují svědci, kteří mohou pravdivost těchto důvodů dosvědčit, je dobré je také zmínit. Na závěr je pak vždy potřeba uvést podpis zůstavitele. Vyhotovené prohlášení je poté vhodné uložit do Evidence právních jednání pro případ smrti, kterou spravuje Notářská komora České republiky. Tato evidence však nezaručuje, že zaevidovaný dokument bude platný. Před jeho uložením proto nezapomeňte navštívit notáře a nechte si listinu zkontrolovat.

Vzor listiny pro vydědění potomka

Pokud hledáte pro případ vydědění vzor na internetu, můžete využít různé obecné šablony zpracované advokátními kancelářemi, které slouží jako inspirace pro sepsání prohlášení. Je však potřeba si uvědomit, že není možné takový dokument stáhnout ušitý na míru přímo vaší situaci.

Pohřebné pomáhá hradit náklady vynaložené na poslední rozloučení se zesnulým. Pro koho je určeno?
Přečtěte si také:

Pohřebné pomáhá hradit náklady vynaložené na poslední rozloučení se zesnulým. Pro koho je určeno?

Každá listina o vydědění odráží individuální případ konkrétního zůstavitele a dědice. Proto počítejte s tím, že přeci jen budete muset znění dokumentu přizpůsobit vašim potřebám. Pokud se do toho nechcete pouštět sami, můžete samozřejmě využít právní služby, za které však zaplatíte určitý poplatek.

FIN25

Jak se bránit proti vydědění

Pakliže nejste zůstavitelem, ale naopak nepominutelným dědicem, asi vás bude zajímat, jak napadnout vydědění. Pokud s důvody, které zůstavitel v prohlášení uvedl, nesouhlasíte a stojíte si za tím, že máte právo na dědictví, pak jedinou možností, jak se proti jeho vůli bránit, je žaloba. Nutno však počítat s tím, že se takový spor může táhnout poměrně dlouho.

V rámci soudního řízení musí dědic prokázat, že důvody uvedené zůstavitelem v prohlášení o vydědění neodpovídají skutečnosti a zůstavitel nemá zákonný důvod mu dědictví upřít. Pokud by se stalo, že by v prohlášení nebyl uveden důvod vydědění, bude mít nepominutelný dědic automaticky nárok na svůj zákonný podíl. 

Jak se dozvím o vydědění?
Prohlášení o vydědění je evidováno v Evidenci právních jednání pro případ smrti. Přístup k tomuto dokumentu má za života zůstavitele pouze notář, u kterého je listina uložena. Z toho důvodu není možné, aby se vyděděná osoba k dokumentu dostala. Tím pádem se za života zůstavitele o vydědění dotyčný nedozví, pokud mu to sám zůstavitel nesdělí.
Jak vydědit dítě?
Nepominutelného dědice, tedy svého potomka, může zůstavitel vydědit prostřednictvím prohlášení o vydědění. Musí k tomu mít však důvod, který stanovuje zákon. Vydědění je tak možné pouze za předpokladu, že dědic nepomohl zůstaviteli, když se nacházel v nouzi, neprojevuje o zůstavitele opravdový zájem, spáchal trestný čin, vede trvale nezřízený život nebo je zadlužený či nezpůsobilý dědit.
Jak napadnout vydědění?
Pokud máte pocit, že důvody, které zůstavitel uvedl v prohlášení o vydědění, nejsou pravdivé, můžete se proti tomu bránit podáním žaloby. Během soudního řízení pak musíte dokázat, že uvedené důvody neodpovídají skutečnosti. V případě, že by v prohlášení žádné důvody uvedeny nebyly, máte automaticky nárok na svůj zákonný dědický podíl.
  • Našli jste v článku chybu?