Menu Zavřít

Vyhlásil nezávislost, nebo ne? Katalánský premiér stále nedal jasnou odpověď

16. 10. 2017
Autor: čtk

Katalánský premiér Carles Puigdemont dnes nedal jasnou odpověď předsedovi španělské vlády Marianu Rajoyovi na jeho otázku, zda Katalánsko minulý týden vyhlásilo nezávislost. Místo toho Puigdemont stejně jako před týdnem vyzval Rajoye k dialogu, nově nabídl pro jednání dvouměsíční lhůtu a Rajoye vybídl k osobnímu setkání. Místopředsedkyně španělské vlády Soraya Sáenzová v reakci uvedla, že Madrid vyčká do čtvrtka, kdy vyprší druhá lhůta katalánskému premiérovi vzdát se vyhlášení nezávislosti.

„Není to ode mne projev slabosti, ale upřímný návrh, jak nalézt řešení problému vztahu španělského státu a Katalánska, který je zablokován už mnoho let,“ napsal Puigdemont v dopise do Madridu. Připomněl v něm, že už minulé úterý dal španělské centrální vládě „vážně míněný návrh na dialog“. Učinil tak v úterý, kdy podle katalánských médií podepsal deklaraci o nezávislosti, ale její účinnost pozastavil, aby umožnil dialog s Madridem. Španělská vláda ale odmítá hovořit o tématu, které podle ní odporuje ústavě.

„Nikdo mu neupírá dialog, ten ale musí být v mezích zákona,“ uvedla dnes v reakci na Puigdemontův dopis místopředsedkyně španělské vlády Sáenzová. Na tiskové konferenci též řekla, že nyní „je v rukou Puigdemonta možnost vyhnout se dalším krokům (Madridu)“. „Lhůta, která je teď klíčová, vyprší ve čtvrtek v deset dopoledne,“ prohlásila Sáenzová. Podle ní premiér Rajoy odpověděl Puigdemontovi dalším dopisem a dnes odjel do Galicie, kterou sužují lesní požáry.

Kromě ultimáta pro jasnou odpověď, které vypršelo dnes v 10:00 SELČ, dal španělský premiér předsedovi katalánské autonomní vlády ještě jednu lhůtu. Ta vyprší ve čtvrtek také v 10:00 SELČ a katalánská vláda se do té doby má výslovně vzdát snahy o nezávislost. Pokud tak neučiní, Madrid hrozí, že aplikuje článek španělské ústavy číslo 155. Ten umožňuje španělské centrální vládě po schválením Senátem převzít kontrolu nad autonomním Katalánskem. Tento článek, který dosud nikdy aplikován nebyl, nespecifikuje, jak přesně má takové převzetí vypadat.


Sny katalánských separatistů investoři snadno promění v trosky. Čtěte více

Chlapci ve španělských vlajkách po oslavě Národního dne 12. října 2017 v barcelonském metru


K nejnovějšímu vývoji se vyjádřil i šéf Katalánského národní shromáždění (ANC), které sdružuje několik stovek separatistických skupin v regionu a které v posledních dnech naléhalo na Puigdemonta, aby nezávislost okamžitě vyhlásil. Šéf ANC Jordi Sanchez dnešní Puigdemontovu reakci kvitoval a řekl, že nyní je „historická zodpovědnost“ na španělském premiérovi. Sanchez to uvedl krátce předtím, než odešel k soudu, kde čelí obvinění z podněcování protestů. Organizoval demonstrace za uspořádání katalánského referenda, jemuž se Madrid snažil zabránit soudně i silou, protože ho považuje za protiústavní.

Katalánská vláda i přes zákaz a výhrůžky z Madridu uspořádala referendum o nezávislosti 1. října. Většina hlasujících se vyslovila pro odtržení Katalánska od Španělska, ale účast činila jen 43 procent. Mnoho volebních místností však bylo uzavřeno, protože španělská vláda před hlasováním pohrozila trestním stíháním každému, kdo se na organizaci referenda bude podílet.

MM25_AI

Už před hlasováním zabavila španělská policie statisíce volebních lístků i volební urny a během referendem zasáhla proti lidem, kteří den před hlasováním obsadili volební místnosti, aby se v nich mohlo hlasovat. Během referenda bylo také několik stovek lidí zraněno při střetech s policií, která zasahovala obušky i gumovými projektily.

O situaci v Katalánsku dále čtěte:

Katalánci oznámili oficiální výsledky referenda: 90 procent pro nezávislost

Komentář: Vzkaz z Barcelony

Katalánci přišli o nejsilnější hlas. Vzali jim fotbal


  • Našli jste v článku chybu?