Menu Zavřít

Výkon v kapse

1. 4. 2003
Autor: Euro.cz

Gigabajty

FIN25

Proč nosit notebook, když toho tolik zvládnou počítače do dlaně?
Po dlouhé době relativního klidu v segmentu PDA, kdy nových modelů bylo jako šafránu a podpora ze strany výrobců hardwaru i softwaru na bodu mrazu, přišlo výrazné oživení. Na trhu se objevily nové procesory pro PDA, které jejich možnosti dále rozšiřují a umožňují provozovat aplikace, jež byly dříve výsadou PC. Zároveň poptávku mocně posílil pokles ceny. Nové PDA s procesorem Intel XScale na frekvenci 300 MHz je možné pořídit do deseti tisíc korun a verzi 400 MHz jen mírně dráž. Zlevnily také paměťové karty. Za poklesem cen hledejme zejména rostoucí konkurenci - prakticky již neexistuje velký producent hardwaru, který by nenabízel i PDA. K tradičním dodavatelům přibyli noví, například Dell, ViewSonic či Fujitsu-Siemens.
Díky boomu nových zařízení se objevilo i mnoho aplikací, které z PDA činí skutečně silný a všestranný nástroj. Nejde jen o textový editor, tabulkový kalkulátor, e-mail klienta nebo internetový prohlížeč, ale i o aplikace multimediální. Není problém podívat se na film, přehrát hudbu ve formátu mp3 nebo hrát hry, jaké by na těchto zařízeních nikdo nečekal (ve verzi pro PDA existují například Tomb Rider nebo Age of Empires). Uživatelé messengerů (ať už MS, Yahoo, nebo ICQ) mohou být díky datovým službám GPRS stále on-line a platit jen za množství přenesených dat, které u těchto aplikací není velké.
Kapesní počítače se již dnes uplatňují i v podnikových informačních systémech pro aplikace v terénu. Je jistě jednodušší provádět v rozsáhlém skladu fyzickou inventuru se zařízením velikosti většího mobilního telefonu než přenášet notebook.
Stejně tak se PDA skvěle uplatňují v kombinaci se vzdáleným přístupem do informačních systémů pomocí datových služeb mobilních operátorů. Potom je možné mít k dispozici aktuální data o stavu zásob, stadiu vyřizování objednávky nebo znalostní báze potřebné pro řešení problému u zákazníka. Například v Adidas France je prostřednictvím kapesního počítače přístupné celé skladové hospodářství. Výhod PDA využívají i banky, které touto cestou umožňují klientům plnohodnotný přístup k účtům. V Česku se k tomu jako první odhodlala (jako již tradičně) eBanka.
Možnosti PDA dále rozšiřuje přídavný hardware. Připojení na internet nemusí probíhat jen přes GSM sítě, ale prostřednictvím Wi-Fi adaptérů. Rozšiřující karty GPS dovolují používat PDA k přesné satelitní navigaci. A co takhle klasicky promítat Power Point, jestliže je kapesní počítač vybaven standardním výstupem, jaký mají grafické karty u PC. Psaní delších textů zase usnadňují skládací klávesnice.
V současnosti je na trhu několik platforem pro PDA, z nichž největší podíl má Palm OS a MS Pocket PC. Posuzovat výhody a nevýhody obou systémů by byl dost nevděčný úkol, protože stejně jako existuje řevnivost mezi příznivci Windows a Linuxu, nejinak je tomu i v případě kapesních počítačů. Jisté je, že existence více platforem (mezi jinými jmenujme alespoň Epoc) vytváří konkurenční prostředí, které výrobcům nedovolí stagnovat. Příznivá budoucnost je přisuzována i aplikacím psaným v Javě.
Rovněž pokračuje konvergence PDA a mobilních telefonů do jednoho zařízení. Tento tržní segment roste dokonce výrazně rychleji než sám prodej PDA. Chytré telefony sice nenabízejí takové možnosti jako kapesní počítače, ale jednoduché ovládání je předurčuje, aby se lépe uchytily na masovém trhu. Tato charakteristika je však platná pouze v současnosti – s pokračující konvergencí se rozdíly budou stírat.
Nastoupené trendy sledují i současní výrobci operačních systémů pro PC v čele s Microsoftem. Lídr trhu již minulý rok demonstroval mohutnou podporu těmto integrovaným zařízením a uvedl platformu Smartphone 2002. Protiváhou Microsoftu v oblasti systémů pro „chytré“ mobilní telefony je především Symbian, ale do budoucna může podstatnou roli zahrát i Linux. Zásadní rozdíl je v otázce otevřenosti (tedy přístupu ke zdrojovým kódům). Microsoft míní - stejně jako u operačních systémů pro PC - prosazovat uzavřenou platformu, Symbian otevřenou. Uživatele ovšem jistě najdou oba.

  • Našli jste v článku chybu?