Výkupní ceny solární elektřiny se mohou razantněji snižovat než o dosavadních maximálně pět procent ročně. Poslanci schválili novelu, která má zabránit spekulativním investicím do fotovoltaiky. Nyní zamíří do Senátu.
Autor: Artklee
Energetický regulační úřad by mohl snižovat výkupní ceny i nad tuto hranici v případech, pokud by návratnost investice do takového zdroje byla kratší než 11 let. Sněmovní hospodářský výbor doporučil, aby úřad mohl zlevňovat až o čtvrtinu, což poslanci nepřijali. Schválení novely uvítala společnost ČEZ. „Věříme, že Energetický regulační úřad využije své kompetence a sníží výkupní ceny elektřiny ze solárních elektráren nejméně na úroveň výkupních cen v Německu, tedy na polovinu stávajícího stavu,“ uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková.
Podle poradenské firmy PricewaterhouseCoopers stát musí zachovat rozumnou motivační složku pro investory. „Řešením dané situace by podle nás mohlo být nastavení algoritmu pro cenotvorbu elektřiny vykupované od výrobců využívajících fotovoltaických zařízení,“ míní Richard Rezner, odborník na energetiku, PricewaterhouseCoopers Audit. Algoritmus by zahrnoval parametry ovlivňující návratnost investice, například koeficient změny ceny zařízení potřebných pro výstavbu a zprovoznění fotovoltaických zařízení nebo změny ceny elektrické energie na trhu.