Menu Zavřít

Výlet za pěnou: Začínal Samec s Kozlem

24. 9. 2004
Autor: Euro.cz

Pivovar Žatec

V srdci oblasti, proslavené pěstováním nejznámější ingredience pro vaření piva českého typu – poloraného žateckého červeňáku - leží pivovar, který paradoxně nemá na růžích ustláno.

Žatecký pivovar, jehož slogan hlásá „Ležák z kraje, kde je pivo doma“, to v dobách po listopadu 1989 neměl lehké. Ještě v roce 1998 vystavil necelých 67 tisíc hektolitrů, ale už v roce 2001 se propadl na pouhých 16,5 tisíce. V této době se pivovaru ujala firma Kordoni Holdings Limited s anglickým kapitálem a sídlem na Kypru. Přišla investice do obnovení zastaralé výroby, přesto v pivovaru používají klasický výrobní postup. Pivovar je vybaven čtyřnádobovou měděnou varnou, která umožňuje vařit až čtyři várky denně osvědčeným dvourmutovým postupem. Ochlazená mladina se zakvašuje v otevřených spilkových kádích, kde sládek sleduje postup kvašení, ale i vytváření kroužků z pěny a typickou vůni.

O co je nedávná současnost turbulentnější a nejistá, o to je jeho historie zajímavější a vznešenější. První doložené zmínky pocházejí z roku 1261, kdy v Žatci vznikla společnost žateckých právovarečníků, která vařila piva Samec a Kozel, žádaná i u královského dvora. Jelikož všechny žatecké pivovary nestačily svým výstavem uspokojit poptávku trhu (tehdy třicet sladoven a čtyři pivovary, v nichž vařilo pivo 235 právovárečných měšťanů), bylo v roce 1797 rozhodnuto o výstavbě nového pivovaru za cenu 7125 zlatých. Již v roce 1801 uvařili Žatečtí 840 sudů (42 tisíc hektolitrů) piva. Kotrmelce doby temna po únoru 1948 se podepsaly na zastarání provozního zařízení. Porevoluční euforie roku 1989 a praktiky podobné Klondiku pivovaru rovněž mnoho dobrého nepřinesly. Stabilizace nastala až na zmiňovaném začátku 21. století.

Snad anglický kapitál pomůže udržet ušlechtilou tradici vaření piva v samotném srdci zeleného kraje. Obří sud, trůnící uprostřed kruhového objezdu vedoucího přes hlavní žateckého náměstí k pivovaru, určitě svědčí o více než přátelském prostředí tohoto chmelu a pivu zaslíbeném městu. Jak chutnají profesionálům Hodnocení provedla profesionální skupina degustátorů sdružená kolem projektu Svět Piva.cz. Piva byla hodnocena na škále 1-9 (1 = bez chyby, 9 = nepoživatelné)

Žatec Premium (4,1 % alkoholu)
Kvasničná intenzivní nasládlá vůně navodí očekávání plného piva. Chuť toto očekávání bohužel ne zcela naplňuje. Pivo je málo hořké, přes svou sladkost má nízkou plnost nekorespondující s plností vůně.
Hodnocení: 4

bitcoin školení listopad 24

Žatec Export (5,3 % alkoholu)
Vůně je příjemná, plná, lehce ovocná, což však nepůsobí rušivě. Slabší jemná chuť je svěží, dobře vybalancovaná s příjemnou hořkostí. Pivo rozhodně vybízí k dalšímu napití.
Hodnocení: 3+

Lučan Premium Tmavé (4,3 % alkoholu)
Svěží karamelová vůně bez cizích složek. Chuť vhodně doplňuje první karamelový dojem z vůně – příjemně jemný, nicméně výrazný vjem bez vedlejších rušivých elementů. Lahodné doznívání volá po dalším napití a podtrhuje celkový vynikající dojem.
Hodnocení: 2-

  • Našli jste v článku chybu?