Menu Zavřít

Ideální čas pro výměnu peněz na dovolenou? Koruna je rekordně silná, od začátku války posílila vůči euru více než švýcarský frank

2. 3. 2023
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Depositphotos
  • Česká měna tento týden prolomila psychologickou hranici 23,5 koruny za euro, což se stalo poprvé od srpna roku 2008
  • Koruně k silnému kurzu pomáhá třeba pozitivní nálada na světových trzích, díky čemuž investoři vyhledávají rizikovější akcie a měny
  • Velmi dobře si koruna vede také v porovnání s jinými evropskými měnami, které vůči euru zdaleka tolik neposílily

Česká koruna je v současnosti nebývale silná. Poslední únorový den vůči euru zpevnila poprvé od srpna 2008 pod úroveň 23,50. Její kurz pak vzrostl i 1. března, a to až na hodnotu 23,35 za euro, které dosáhla ve večerních hodinách. Jedná se tedy o vůbec nejsilnější úroveň od léta 2008, kdy byl stanoven dosavadní rekord 22,97 korun za euro.

Tuzemské měně se nezvykle daří už několik měsíců, přičemž důvodů je podle analytiků hned několik. „Za neobvykle silným kurzem koruny vůči euru stála od května do listopadu roku 2022 zejména intervence České národní banky, kdy bylo vyčerpáno zhruba 16 procent všech devizových rezerv ČNB. Podstatnou roli pak hrály i vyšší úrokové sazby v České republice,“ uvedl manažer společnosti EqSA Tomáš Dvořák.

Česko má různorodou ekonomiku

Dobře si česká koruna vede i v porovnání s ostatními evropskými měnami. Od začátku války na Ukrajině došlo k jejímu zhodnocení vůči euru o zhruba 5,1 procenta, zatímco švýcarský frank posílil vůči společné evropské měně o přibližně 4,1 procenta. Ještě mnohem hůře si pak vedla třeba dánská, norská či švédská koruna, polský zlotý nebo maďarský forint.

Ojetiny ze zahraničí zlevnily za měsíc díky sílící koruně o desítky tisíc. Příznivá situace ale nepotrvá věčně, varuje šéf Carvaga
Přečtěte si také:

Ojetiny ze zahraničí zlevnily za měsíc díky sílící koruně o desítky tisíc. Příznivá situace ale nepotrvá věčně, varuje šéf Carvaga

„Tento jev může být vysvětlen hned několika důvody. Prvním z nich je relativní ekonomická stabilita České republiky oproti ostatním zemím, což se projevilo třeba během hospodářské krize v letech 2008 a 2009. Dalším důvodem je, že Česko má různorodou ekonomiku, která není výhradně závislá na jednom konkrétním odvětví jako u mnohých jiných zemí. To vše může vést k větší důvěře zahraničních investorů a zájmu o investice do koruny,“ doplnila Oxana Šnajberg z EqSA.

Výrazné posílení koruny v posledních dnech ovlivnily i další faktory. „V úterý ráno nás překvapil rychlejší růst výrobní PPI inflace, a to především kvůli růstu cen energií. Ve Francii a ve Španělsku pak byly zveřejněny odhady únorové spotřebitelské inflace (CPI), které v obou zemích poměrně výrazně překonaly tržní konsenzus. Část finančního trhu tak může spekulovat o tom, že vyšší PPI inflace v ČR v kombinaci s dalším zvyšováním úrokových sazeb v eurozóně nakonec podnítí ke zvýšení sazeb i Českou národní banku,“ vysvětlil analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta.

bitcoin_skoleni

Dlouho to asi nevydrží

Většina odborníků se shoduje, že by Češi mělisoučasné situace využít a vyměnit si peníze na svoji letní zahraniční dovolenou. Nelze totiž očekávat, že koruna vydrží na těchto hodnotách příliš dlouho, protože posilování naší měny v posledních týdnech bylo poměrně překvapivé. „Makroekonomická data, jako například schodky na běžném účtu platební bilance, negativní obchodní bilance České republiky a také snižující se úrokový diferenciál tuzemských úrokových sazeb a sazeb v eurozóně, ukazují spíše na postupné oslabování koruny v budoucnu,“ doplnila Šnajberg.

Posílení koruny na téměř historická maxima je spíše přechodnou záležitostí, domnívá se analytik Novák
Přečtěte si také:

Posílení koruny na téměř historická maxima je spíše přechodnou záležitostí, domnívá se analytik Novák

A Novák s jejím názorem souhlasí: „Krátkodobě ještě nelze vyloučit další posilování koruny, a to s ohledem na technické faktory, pozitivní sentiment na finančních trzích a silný zhodnocující trend české měny od začátku letošního roku. Ze střednědobého horizontu jsou však aktuální zisky koruny jen obtížně udržitelné a těžko obhajitelné. Až tedy začne pozitivní sentiment na trzích uvadat a ČNB nepřistoupí k navýšení sazeb, může být následné oslabení koruny velmi rychlé.“

  • Našli jste v článku chybu?