BRUSEL/PRAHA (oh) - Evropský parlament minulou středu velkou převahou zamítl přijetí směrnice o patentování vynálezů realizovaných počítačem (CII), tedy všech programů a softwarů, které jsou používané jako nezbytná součást funkčnosti různých výrobků – mobilních telefonů, televizorů, DVD přehrávačů, automobilů, letadel či lékařských zařízení. Směrnice, předložená levicovými poslanci a silně podporovaná nezávislými vývojáři, počítala se znemožněním patentovatelnosti výše uvedených vynálezů.
Zástupci softwarových firem sdružených v organizaci Business Software Alliance (BSA) a především ve sdružení EICTA, které zastupuje přední evropské výrobce elektroniky, například Philips, Nokia či Siemens, rozhodnutí parlamentu přivítali. „Některé dodatky navrhované socialistickými poslanci mohly evropský patentní režim posunout zpátky do 19. století, protože by mnoho špičkových a unikátních technologií nebylo možné patentovat,“ říká Jan Hlaváč, tiskový mluvčí české pobočky BSA.
Původním smyslem směrnice bylo zajistit v rámci Evropské unie jednotnou patentovou ochranu všem vynálezům realizovaným počítači. Část levicově orientovaných poslanců evropského parlamentu však předložila před hlasováním několik stovek pozměňovacích návrhů, které mohly vést až k úplnému zrušení patentových inovací. „Pračky, televizory, telefony, ale i systém vstřikování paliva v automobilu či řízení brzd a motoru, tyto všechny a další produkty obsahují software, který je jejich přímou a nezbytnou součástí, a není důvod, proč by neměl být chráněn patentem. Směrnice, jak byla v poslední verzi schvalována Evropským parlamentem, vážně ohrožovala vývoj nových produktů, neboť evropské firmy by si jistě rozmyslely investovat každoročně patnáct miliard eur do výzkumu v technologickém průmyslu, kdyby neměly patentovou ochranu proti zneužití softwaru,“ vysvětluje Jan Jireš, zástupce sdružení EICTA v České republice.