Menu Zavřít

Výnosné mlčení

27. 4. 2006
Autor: Euro.cz

Šéfové firmy vedli společnost EGI servis, která skončila v konkurzu

Zpráva o interním auditu v Termontě, stoprocentní dceřiné společnosti Pražské teplárenské, odhalily několik závažných pochybení a navrhla kontrolu hospodaření externí firmou. Interní audit totiž zkoumal pouze čtyři náhodně vybrané zakázky. V úvodu zprávy, sloužící jako podkladový materiál pro jednání představenstva Pražské teplárenské, kterou týdeník EURO získal, je navíc uvedeno, že „po dobu celého průběhu auditu byl ze společnosti Termonta vyvíjen tlak, aby se audit nekonal, materiály byly dodávány se zpožděním a po opětovných výzvách.“ Představenstvo Pražské teplárenské se podle informací týdeníku EURO neshodlo na společném stanovisku a přijetí konkrétních opatření a údajně jen vyzvalo management Termonty, aby se k výsledkům znovu vyjádřil. S touto vyčkávací a odkládací taktikou prý nesouhlasila předsedkyně představenstva Alena Vitásková. Oficiální stanovisko Pražské teplárenské je, že k interním záležitostem - a tedy ani k internímu auditu - se nebude vyjadřovat.
Auditních zjištění je mnoho od drobného nepořádku na skladě až po závažnější nedostatky (EURO 17/2006). K těm třeba patří, že nákup materiálu za téměř dva miliony korun (plechy a válcové profily) probíhal bez výběrového řízení, což bylo v rozporu s interní směrnicí. Stejně tak byl bez tendru vybrán dodavatel bloků Luvo na opravu kotle v elektrárně Mělník.

MM25_AI

Zaplatíme, oč si řeknete.

Nálezem, který může mít dopady i ve špatně odvedené dani, je podvodné nadhodnocování práce od dodavatelů. Termonta uzavírá například se svářeči či potrubáři smlouvy, v nichž je odměna kalkulována podle hodin odvedené práce. Jenže hodiny zjevně nekontroluje a proplácí vše, co si najatí živnostníci vyfakturují. To vyplynulo při kontrole zakázky na elektrárně Mělník, neboť tam je možná kontrola přes elektronický docházkový systém společnosti ČEZ. Dva pracovníci firmy Moniz vykázali po 372 odpracovaných hodinách, i když dle docházkového systému mohli na kotli pracovat maximálně 258 a 287 hodin. Jeden pracovník společnosti RS Kyjov účtoval 341 hodin, i když pracoval jen 202 hodin. Jen za jeden měsíc v případě těchto tří náhodně vybraných lidí Termonta zaplatila na nákladech externím dodavatelům o 82 tisíc korun více, než měla.

Pánové z konkurzu.

Termonta může mít ještě jeden vážný problém. Z údajů dostupných ve sbírce listin na Městském soudu v Praze totiž vyplývá, že její předseda představenstva Jiří Votrubec a místopředseda představenstva Milan Rampich mohou být ve svých funkcí neplatně. Votrubec a Rampich byli jednateli firmy EGI servis, na kterou byl v prosinci 2003 prohlášen konkurz. Tou dobou již oba pracovali v Termontě. Obchodní zákoník stanoví, že kdo byl členem statutárního orgánu společnosti, na kterou byl prohlášen konkurz, a to v době až jednoho roku před podáním návrhu na prohlášení konkurzu, nemůže být členem statutárního orgánu jiné společnosti. V okamžiku prohlášení konkurzu měl podle zákona vlastník Termonty Rampicha s Votrubcem buď odvolat, anebo znovu potvrdit ve funkci. Pokud k takovému potvrzení nedojde do tří měsíců od prohlášení konkurzu, pak výkon funkce takto kompromitované osoby zaniká posledním dnem této lhůty.
Ve sbírce listin není založen žádný dokument o tom, že Votrubec a Rampich byli ve funkcích předsedy a místopředsedy představenstva potvrzeni. To může znamenat, že jejich funkce zanikly k 19. březnu 2004. Advokát, který si nepřál zveřejnit své jméno, navíc dovozuje, že jmenovaní mohou čelit podezření ze spáchání trestného činu podle paragrafu 126 Trestního zákoníku kvůli tomu, že možná nesplnili svou povinnost podat ve společnosti EGI servis návrh na prohlášení konkurzu.
Na jednání jediného akcionáře společnosti Termonta 30. října 2003 totiž Jiří Votrubec informoval, že „pánové Votrubec a Rampich působili v předchozím období jako statutární orgán ve společnosti EGI servis, na kterou může být prohlášen konkurz a že návrh na konkurz nebyl zatím podán“.
Generální ředitel Termonty Jiří Votrubec předminulý týden souhlasil se schůzkou s týdeníkem EURO, ale na konkrétní otázky odpovídat odmítl.

  • Našli jste v článku chybu?