Menu Zavřít

Výnosy penzijních fondů: reálně jsou pod nulou

28. 5. 2009
Autor: Euro.cz

Penzijní fondy už oznamují svým klientům, jaké zhodnocení jim připíší za minulý rok. I přes katastrofu na kapitálových trzích nakonec budou v plusu – ostatně to jinak ani nejde.

Ještě větším překvapením však je, že většina fondů dosáhla za minulý rok vcelku zajímavých zisků. Je to skutečnost, nebo je pouze potřeba se dívat do správných kolonek?

Penzijní fondy už se prezentují zhodnoceními, které připisují svým klientům a člověk se někdy nepřestává divit. I když vlastně není čemu. Musí dosahovat kladné roční zhodnocení, tak jej zkrátka dosahují. Co na tom, že v minulém roce, zejména na začátku, zaznamenávaly pokles všechny třídy aktiv a kladného zisku prakticky nebylo možné dosáhnout. Klienti si mohou na první pohled gratulovat, v jak skvělém nástroji uskladňují své prostředky, a když všichni hořekují nad ohromnými ztrátami, ani mohou spokojeně chrochtat blahem. Inflace jim sice jejich výnosy vynuluje, ale důležitá jsou ta kladná čísla, které jim fondy s radostí reportují.

Allianz očekává, že připíše svým klientům 3 %, Aegon dokonce 3,5 %, což je v obou případech více, než byl průměr v minulém roce. Ano, je pravdou, že i v minulém roce patřily tyto fondy mezi „nejvýnosnější“. Ale přeci jen, mermomocí dokazovat klientům, že jsme ten nejlepší, to asi není v situaci, v jaké se dnes penzijní fondy nacházejí, není to pravé ořechové. Zejména když realita je skutečně někde jinde a zejména v případě fondu Aegon jde o doslova o peníze „z vlastní kapsy“ (ale v tomto případě ovlivňuje situaci rovněž fakt, že Aegon je poměrně mladý fond). Ostatní fondy se ročními výnosy, které připisují svým klientům za rok 2008, moc nechlubí (Generali 2 %, PF Komerční banky 0,58 %, ING 0,04 %!).

Jak již bylo několikrát řečeno, v minulém roce mohly penzijní fondy skončit se ziskem jen velmi těžko. Již v průběhu minulého roku totiž musely představitelé fondů přiznat, že situace ani zdaleka není tak růžová, jak se nám snaží namlouvat. Špatná situace na trzích totiž mnohé z nich přinutila, aby kvůli propadu hodnoty aktiv ve fondech navyšovala vlastní kapitál. Do fondů tak ze strany akcionářů fondu proudily stovky milionů korun. Ještě před půl rokem dosahoval vlastní kapitál u většiny fondů záporných hodnot (!).

Podle publikace Asociace penzijních fondů (APF) ČR z dubna letošního roku zaznamenaly všechny fondy, kromě fondu Aegon kladného hospodářského výsledku a vlastní kapitál se rovněž dostal do plusových hodnot. Reálný výsledek je však bohužel poněkud jiný. Již před půl rokem se objevil v časopisu Fond Shop článek, který upozorňoval na to, že vykazované zisky a skutečnost nemusí být úplně ve shodě a může to pro fondy i jejich klienty znamenat v budoucnu problém.

bitcoin školení listopad 24

Podle výpočtu FS byl průměrný reálný zisk penzijních fondů v první polovině minulého roku -1,53 %. A jak k tomuto číslu pánové ve Fond Shopu došli? Poměrně jednoduše. Jednou z nebezpečných hodnot v rozvaze, která má na jedné straně negativní vliv na vlastní kapitál společnosti, ale zároveň vylepšuje zisk společnosti, je hodnota oceňovacích rozdílů (rozdíl mezi nominální a reálnou hodnotou dluhopisu).

Více na Investujeme.cz.

  • Našli jste v článku chybu?