Menu Zavřít

Vypínání Stádníka

17. 3. 2006
Autor: Euro.cz

Ministryně Bérová není s činností regulátora spokojena

Šéf Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) David Stádník má být (možná už tento týden) odvolán z předsednické funkce. Týdeník EURO však má informace, že vysocí představitelé sociální demokracie nejsou ohledně tohoto rozhodnutí jednotní. „Ke mně se tato zpráva z oficiálních míst nedostala,“ sdělil týdeníku EURO Stádník, který regulační úřad řídí od července roku 2000. Členy Rady ČTÚ jmenuje a odvolává vláda, ale Stádníka z funkce předsedy možná sesadí členové Rady. Sám odstoupit nehodlá.

Mládek nepomůže.

Informace týdeníku EURO říkají, že na Stádníka je vyvíjen tlak minimálně ze dvou stran: od ČSSD a od ministerstva informatiky. Stádník, který měl se svým jmenováním problémy už loni, se do Rady ČTÚ dostal až na druhý pokus. Ač je současný předseda úřadu považován za člověka ČSSD, v poslední době s vedením strany příliš úzce nekomunikuje, a to je údajně jednou z příčin, které ho mají z čela regulátora exkomunikovat. Stádníkovi zřejmě nepomůže ani současný silný muž ČSSD a ministr zemědělství Jan Mládek. Jeho sestra totiž byla ještě donedávna Stádníkovou manželkou.
„Není tajemstvím, že ministryně Dana Bérová je dlouhodobě s činností ČTÚ nespokojena. Jedním z největších nedostatků je to, že úřad dosud nepřipravil analýzy relevantních trhů. To může být ve vztahu k Evropské unii velký problém a ministryně tuto situaci musí jako člen vlády odpovědný za telekomunikace nějakým způsobem vyřešit. Určitě ale platí, že případná změna na ČTÚ nebude nijak dramatická,“ sdělila týdeníku EURO mluvčí resortu Klára Volná. Dohromady osmnáct analýz měl ČTÚ dokončit do konce ledna, ale dosud zveřejnil výsledky jen u necelé poloviny trhů. „Opakovaně jsme pana předsedu upozorňovali na výhrady Evropské komise a sdělovali své obavy, že se mu nepodaří termíny dodržet. Zdá se, že pan předseda proces přípravy analýz relevantních trhů podcenil a po organizační stránce nezvládl,“ uvedla pro ČTK Bérová. Analýzy mají stanovit, na které části trhů je rozvinutá konkurence a které je ještě potřeba regulovat. V dohledné době by tak ČTÚ například nemusel stanovovat ceny volání v pevné síti Českého Telecomu.

bitcoin_skoleni

Zrádná digitalizace.

To, že analýzu jednotlivých částí telekomunikačního trhu ještě úřad nepřipravil, je jen jedna z příčin současných snah o personální změny. Málo se hovoří o tom, že ČTÚ dnes má díky zákonům a dominanci techniky nad obsahem televizních a rozhlasových vysílání velmi silnou pozici například při udělování licencí na provozování digitálních sítí. Regulátor uděluje licence pro provoz digitálních sítí, sestavuje tyto sítě a bude na základě usnesení vlády z loňského září vytvářet technický plán přechodu z analogového vysílání na digitální. Někteří členové Rady ČTÚ by při tomto přechodu rádi postupovali radikálně, často bez ohledu na zájmy provozovatelů a diváků či posluchačů. Zato Stádník, kterého mnoho odborníků v Česku považuje za otce české digitalizace, za šest let v čele regulátora získal tolik zkušeností, že se snaží vnímat problémy všech zainteresovaných stran stejnou měrou. Při přechodu na digitální vysílání je totiž velmi důležité vzít citlivě v úvahu i to, aby nebyly omezovány či poškozeny podnikatelské plány provozovatelů a v neposlední řadě ani zájmy televizních diváků či rozhlasových posluchačů.
Rada ČTÚ má být dle zákona pětičlenná, ale zatím v ní sedí jen čtyři osoby: Pavel Dvořák (loni v dubnu jmenován na pět let), David Stádník (dva roky) a Jana Fürstová (tři roky) se do rady dostali díky podpoře ČSSD a Michal Frankl (čtyři roky) díky US-DEU. Opozici, ale zejména ODS, se nelíbí, že ve vedení ČTÚ nemá svého člověka. Strana Mirka Topolánka se v dubnu 2005 marně snažila protlačit svého experta Michala Tošovského alespoň na jeden rok. Tošovský ale loni na podzim zemřel na následky autonehody. Kdyby Stádník byl z funkce předsedy odvolán, členem Rady ČTÚ by zůstal ještě rok. Pokud ho ovšem vláda na návrh Bérové neodvolá.

Březinovo béčko.

Spekuluje se o tom, že Stádníka (51) v čele úřadu vystřídá další člen Rady ČTÚ Pavel Dvořák (57), který je ve funkci od května loňského roku. „Bez komentáře. Obraťte se na ministerstvo informatiky,“ vzkázal týdeníku EURO Dvořák, který je považován za prodlouženou ruku předsedy informační a telekomunikační komise ČSSD Karla Březiny. O Dvořákovi se v mediálních kruzích hovoří jako o člověku, který nenávidí komerční televize, hlavně Novu.
Další variantou je, že se novým předsedou regulátora stane osoba, kterou vláda na návrh ministryně informatiky do Rady ČTÚ jmenuje. Proslýchá se, že Bérová bude prosazovat Frankla, bývalého náměstka a přítele tehdejšího ministra informatiky Vladimíra Mlynáře. ČSSD by ale ráda doplnila vedení úřadu svým člověkem, kterého by pak Rada ČTÚ zvolila za předsedu. Je pravděpodobné, že to bude někdejší náměstkyně ministra dopravy a spojů Marcela Gürlichová, která sel oni v dubnu do úřadu nedostala ani přes podporu části sociální demokracie. Tenkrát byl ale premiérem Stanislav Gross a Gürlichová nepatřila mezi jeho kádry.
Se jmenováním současných členů do čela úřadu mohou nastat potíže i proto, že dva z nich údajně nemají příslušnou certifikaci od Národního bezpečnostního úřadu, ač o prověrku zažádali již dávno.

  • Našli jste v článku chybu?