Menu Zavřít

Výpočet částky hotovosti vyloučené z exekuce

17. 8. 2009
Autor: profit

V Profitu jsem se v souvislosti s Chomutovskými exekucemi dočetl, že exekutor musí člověku nechat alespoň 1000 korun v hotovosti. Z jiného zdroje jsem se ovšem doslechl o mnohem vyšší částce, kterou nelze zabavit. Jak to tedy je? Není 1000 korun příliš málo?

Autor: Jakub Stadler

Jan Poledník

Exekuce v severočeské Chomutově přitáhly pozornost celé republiky. Věnovali jsme se jim mimo jiné v Profitu č. 13/2009 v článku Čeho se nesmí exekutor ani dotknout. Tam byla i zmínka o peněžní hotovosti, která nesmí být při exekuci povinnému zabavena. Výše této částky je upravena ustanovením § 322 odstavec 2 písmeno d) občanského soudního řádu. Až do 19. července 2009 tato částka činila 1000 korun. Příslušné ustanovení bylo poplatné době svého uzákonění. Výše jím upravené hranice nezabavitelné peněžité částky v hotovosti zůstala beze změny od roku 1963, kdy nabyl zákon platnosti, respektive od roku 1964, kdy nabyl účinnosti.

S ohledem na to je zřejmé, že výše té částky neodpovídala současné ekonomické a sociální realitě. Novelou občanského soudního řádu byly s účinností od 20. července 2009 z výkonu rozhodnutí vyloučeny hotové peníze do částky odpovídající dvojnásobku životního minima jednotlivce. Částka životního minima jednotlivce činí podle ustanovení § 2 věty první zákona číslo 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu, v platném znění 3126 korun. Z výkonu rozhodnutí je tedy nově vyloučena a exekuci nepodléhá hotovost do částky 6252 korun.

bitcoin_skoleni

Tuto částku tedy vykonavatel exekuce při soupisu hotovosti povinné osobě ponechá. V případě soupisu hotovosti v cizí měně se toto omezení neuplatní. To znamená, že hotovost v cizí měně se odebere celá.

Richard W. Fetter, podnikový právník

  • Našli jste v článku chybu?