Menu Zavřít

Výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2024: Z čeho se počítá a kdo má na podporu nárok?

24. 10. 2022
Doba čtení: 5 minut
Autor: Depositphotos

Přišli jste o zaměstnání? Pokud jste nebyli propuštěni z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Při výpočtu podpory v nezaměstnanosti hrají roli čistá měsíční mzda, věk, výše odstupného a způsob ukončení pracovního poměru. 

Co je podpora v nezaměstnanosti?

Pokud člověk přijde o zaměstnání, může na Úřadu práce ČR zažádat o takzvanou podporu v nezaměstnanosti. Jde o sociální dávku, která je vyplácena v pravidelných měsíčních intervalech. Podpora v nezaměstnanosti má člověku pomoci překlenout období, kdy je zcela bez příjmů a hledá si novou práci.

Doba pobírání se pak liší podle věku pobírajícího, nejdéle je však možné být na podpoře 11 měsíců. Na podporu v nezaměstnanosti ovšem nedosáhne automaticky každý člověk, který ztratil práci. Podmínek, které musí splnit, je hned několik:

  • má trvalé bydliště na území České republiky,
  • je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání na úřadu práce,
  • účastnil se na důchodovém pojištění alespoň 12 měsíců v posledních dvou letech.

Výhodou je, že ke splnění účasti na důchodovém pojištění není nutné pouze pracovat nebo vykonávat samostatně výdělečnou činnost. Do odpracovaných let se počítá také takzvaná náhradní doba zaměstnání, což zahrnuje:

  • osobní péči o dítě mladší čtyř let,
  • pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně,
  • přípravu osoby se zdravotním postižením k práci,
  • osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,
  • výkon dlouhodobé dobrovolnické služby na základě smlouvy dobrovolníka s vysílající organizací, které byla udělena akreditace Ministerstvem vnitra, nebo výkon veřejné služby na základě smlouvy o výkonu veřejné služby, pokud rozsah vykonané služby překračuje v průměru alespoň 20 hodin v kalendářním týdnu,
  • osobní péči o fyzickou osobu mladší 10 let, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni I (lehká závislost),
  • trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény osoby po skončení výdělečné činnosti, která zakládala její účast na nemocenském pojištění podle zvláštního právního předpisu, pokud si tato osoba nepřivodila dočasnou pracovní neschopnost úmyslně a pokud tato dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa vznikla v době této výdělečné činnosti nebo v ochranné lhůtě podle zvláštního právního předpisu.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2024

Maximální podpora v nezaměstnanosti je pro rok 2024 stanovena na 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku, který předcházel roku, v němž byla žádost o podporu podaná. Průměrná výše podpory v nezaměstnanosti se pak v České republice pohybuje kolem 10 tisíc korun.

Výše příspěvku se vypočítává jako procentuální podíl z čisté průměrné měsíční mzdy v posledním zaměstnání. Pohybuje se v rozmezí 65 – 45 procent. Výpočet výše podpory v nezaměstnanosti ovšem ovlivňuje ještě několik dalších faktorů:

  • způsob ukončení pracovního poměru,
  • věk,
  • výše odstupného.

Způsob ukončení pracovního poměru

Vůbec nejdůležitějším z uvedených faktorů je způsob, jakým byl pracovní poměr ukončen. Na vyšší podporu v nezaměstnanosti (65 procent první dva měsíce) dosáhnete, pokud byl pracovní poměr rozvázán:

  • výpovědí ze strany zaměstnavatele,
  • výpovědí ze strany zaměstnance z vážného důvodu,
  • dohodou z vážného důvodu,
  • při skončení pracovního poměru na dobu určitou.

Nižší měsíční dávky (45 procent po celou dobu podpory) budete naopak pobírat v případě, že pracovní poměr skončil:

  • výpovědí ze strany zaměstnance bez vážného důvodu,
  • dohodou bez vážného důvodu.

V situacích, kdy byl zaměstnanec propuštěn z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, neexistuje nárok na žádnou podporu po dobu šesti měsíců po ukončení pracovního poměru.

Vážné důvody pro ukončení pracovního poměru definuje § 5c zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Patří mezi ně například péče o dítě mladší čtyř let, péče o částečně nebo úplně bezmocnou osobu či různé zdravotní důvody.

Věk

Věk uchazeče o zaměstnání hraje stěžejní roli pro stanovení takzvané podpůrčí doby, tedy počtu měsíců, po které může pobírat podporu v nezaměstnanosti. U mladších osob jde o kratší období, s věkem se doba pobírání podpory prodlužuje:

  • pět měsíců – do 50 let věku,
  • osm měsíců – do 55 let věku,
  • jedenáct měsíců – nad 55 let věku.

V tomto případě je rozhodující věk, kterého zájemce o příspěvek dosáhl ke dni podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti u OSVČ

Podporu v nezaměstnanosti mohou pochopitelně pobírat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Základní podmínkou pro nárok na podporu je ukončení nebo pozastavení živnosti. Dále musí OSVČ splnit stejné podmínky jako zaměstnanci, tedy minimální účast na důchodovém pojištění a zaregistrovat se do evidence uchazečů o zaměstnání na úřadu práce.

Délka podpůrčí doby i procentuální výše podpory v nezaměstnanosti je pro OSVČ stejná jako pro zaměstnance. Jediným rozdílem je to, z čeho se vypočítává – průměrná čistá mzda pro výpočet podpory v nezaměstnanosti je v případě OSVČ nahrazena posledním vyměřovacím základem pro sociální pojištění.

MM25_AI

Výpověď ze zdravotních důvodů a podpora v nezaměstnanosti

Zdravotní důvody patří mezi vážné důvody pro ukončení pracovního poměru podle § 5c. To znamená, že pokud zaměstnanec podá výpověď nebo se se zaměstnavatelem domluví na ukončení pracovního poměru dohodou z vážných zdravotních důvodů, náleží mu poté podpora v nezaměstnanosti ve standardní výši.

V případě ukončení pracovního poměru dohodou je ovšem nezbytné, aby byl důvod rozvázání pracovního poměru (tedy zhoršený zdravotní stav bránící ve výkonu povolání) v dokumentu řádně zapsán. Pokud by tomu tak nebylo, zaměstnanci by byla poskytnuta podpora v nezaměstnanosti při výpovědi dohodou pouze ve snížené výši.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Nárok na podporu v nezaměstnanosti má v České republice každý člověk, který přišel o zaměstnání (a tím o veškeré své příjmy), je občanem ČR, účastnil se v posledních dvou letech minimálně 12 měsíců na důchodovém pojištění a zaregistroval se do evidence uchazečů o zaměstnání na úřadu práce.
Z čeho se vypočítává podpora v nezaměstnanosti?
Výše podpory v nezaměstnanosti se vypočítává z čistého měsíčního výdělku. Dále je nutné znát věk uchazeče, způsob ukončení pracovního poměru a výši odstupného. Ke všem těmto aspektům bude úřad práce přihlížet a rozhodne, jak dlouho a v jaké výši bude uchazeč podporu pobírat.
Dosáhne člověk na podporu v nezaměstnanosti při ukončení pracovního poměru dohodou?
Ano, důležité ovšem je, aby byl v dokumentu dohody uveden vážný důvod pro ukončení pracovního poměru podle § 5c zákona o zaměstnanosti (například zdravotní důvody). Tímto způsobem si člověk zajistí podporu ve standardní výši. Pokud nebude v dohodě uveden vážný důvod, bude úřad práce uchazeči vyplácet podporu ve snížené výši (45 procent).
  • Našli jste v článku chybu?