Menu Zavřít

Výrobní výhody střední a východní Evropy postupně mizí

16. 6. 2009
Autor: Euro.cz

Přednosti regionu střední a východní Evropy postupně mizí v důsledku zvyšující se ceny pracovní síly a v důsledku vyšších materiálních ztrát.

Autor: Martin Siebert

Vyplývá to ze zprávy studie produktivity pro rok 2009 firmy Syngroup. Ve střední a východní Evropě (CEE) je potřeba o 22 % více pracovníku na obsluhu strojů. Produktivita práce je ale nižší než v západní Evropě (WE). O 9 % vyšší zmetkovost než v WE představuje významný potenciál úspor. Nedostatky v WE jsou spatřovány v oblastech strojního vybavení, přípravné fáze a vytíženosti strojů.

Růst průmyslové produkce v zemích CEE, který byl v průběhu uplynulých 4 let třikrát vyšší než v zemích západní Evropy, napomohl k vysokému tempu hospodářského růstu. Zároveň ale vyvolal v techto regionech zvýšenou poptávku po specialistech v jednotlivých oborech a z toho plynoucí akutní nedostatek odborné vyškolené pracovní sily.

V dusledku toho zde došlo za stejné období k průměrnému nárůstu mzdových nákladů na kvalifikované pracovníky o 70%.

Vyšší míra „zmetkovosti“ výroby v zemích CEE ve srovnání s regiony západní Evropy (o 9%) byla doposud kompenzována nižší cenou pracovní síly. To je ale již nyní minulostí.

Z výsledku analýzy realizované spolecností SynGroup vyplývá, že v zemích CEE je potřeba o 22 % více pracovníků na obsluhu strojů – produktivita je ale paradoxně kvuli nedokonalé prípravné fázi výroby a neúplné vytíženosti stroju nižší než v západní Evropě.

To jasně ukazuje, že chce-li si region CEE zachovat svoji konkurenceschopnost, musí být do budoucna ve všech oblastech produktivnější. Je jisté, že nevýhody průmyslové výroby v zemích západní Evropy v podobě dražších energií a pracovní síly, kvůli kterým řada podniků presunula cást své výroby právě do zemí střední a východní Evropy, se budou v porovnání s CEE stále zmenšovat.

Konkurence bude ostrejší – CEE se musí stát produktivnejší

Dosud mohly podniky v CEE počítat s nižšími personálními náklady. „Kvalifikovaný personál byl potreba v minulosti a bude i v budoucnu, mzdy ale stoupají. Tím se bude snižovat rozdíl v úrovni platu mezi západními státy a CEE. Produktivita práce se stane v CEE významným atributem podnikatelského úspěchu,” vysvetluje výsledky studie Klaus D. Harrer, ředitel pro obchod a rozvoj v regionu CEE spolecnosti SynGroup.

„Vzhledem k tomu, že výhoda levnější pracovní síly se v zemích CEE bude stále snižovat, je třeba se i v tomto regionu soustředit na efektivní využití materiálu a strojního vybavení.“ dodává Klaus D. Harrer.

Pojem Operativní Fitness představuje proto pro CEE duležité téma. Srovnání prováděná v rámci jednotlivých koncernu vykazují v praxi operativní a sociální rozdíly. „Podniky v regionu CEE trpí vysokou fluktuací a nižší úrovní kvalifikace pracovníku. Nad to nedisponují dostatečnými indikátory pro další rozvoj a rešení problému. Vzhledem k nedostatku kvalifikovaných pracovníků ve výrobě a vedoucích pracovníku nemohou být cíle řízení účinně realizovány.“ ríká Klaus D. Harrer. K tomu, aby byly dosaženy stanovené cíle by byla potřeba stálá kontrola klíčových kmenových zaměstnanců. „Zaměstnanci necítí sounáležitost s podnikema často nejsou připraveni odvést více práce, než je nezbytně nutné.

Jednotlivá oddělení spolu nedostatečne kooperují. Špatný stav strojů a neodpovídající skladování materiálu casto vedou k přerušení výroby a ke zpoždením,” vysvětluje pan Harrer výsledky studie.

Optimalizace pomocí dalšího vzdělávání

bitcoin_skoleni

„Prostřednictvím školení orientovaných na praxi, vytvořením možnosti kariérního postupu v rámci podniku a zavedením seminářu vedoucích pracovníku muže být vybudována integrita zaměstnanců se svým podnikem a pocit jejich vlastní odpovědnosti. Zavedení operativních komunikačních a řídicích systému vytváří zdravé konkurenční myšlení, podporuje motivaci, a tím generuje inovace ke zlepšení v rámci daného podniku.“ Uvádí analýza.

Více na NašePeníze.cz.

  • Našli jste v článku chybu?