Důkazem je inovativní projekt v plně automatizovaném závodu na výrobu uzenin v ruské Kašiře, na kterém se společnost Sabris podílela jako integrátor a dodavatel vlastního řešení S2AP pro procesní výrobu na principech Industry 4.0. Téměř všechny činnosti ve výrobě zastávají robotická zařízení a stroje, produktů se během jejich zpracování nedotkne lidská ruka. „Plná automatizace znamená změnu nejen pro zaměstnance ve výrobě, ale také pro management a prakticky všechny procesy v podniku,“ říká Vladimír Sýkora, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Sabris Holding.
* Jaký je rozdíl v budování automatizovaných závodů v Rusku a ve střední Evropě?
Postavit plně robotizovaný závod představuje obrovskou investici, která se může vyplatit jen na velkém trhu s konstantním a dlouhodobě zajištěným odběrem produkce, jako je Rusko. Na menších trzích řešíme především automatizaci řízení jednotlivých nově stavěných či inovovaných výrobních linek. Automatizace výroby představuje cestu k větší marži, a tedy i zásadní konkurenční výhodu.
* Jaké kroky výrobního procesu lze automatizovat?
Jsme schopni propojit a koordinovat stroje v rámci celého výrobního procesu - od vstupu suroviny přes řízení strojů až po expedici hotového produktu. Díky tomu je možné dosáhnout predikovatelný výkon a konstantní kvalitu produkce. Kromě potravinářského průmyslu dokážeme takové řešení aplikovat například i ve farmacii - zkrátka všude tam, kde jde o dávkovou, opakovanou výrobu. Naší vizí je ale řešit i další podnikové procesy, například prodej hotové produkce. Nezbytným základem, který máme již nyní k dispozici, jsou data z výroby a různých externích zdrojů, použitelná pro plánování a řízení dalších podnikových procesů.
* Co to bude znamenat pro personální obsazení výrobních podniků?
Zcela zásadní změnu. Doposud se řešila především náhrada manuální pracovní síly ve výrobním procesu, ale zpracování dat v platformách jako SAP S/4HANA, vybavených technologiemi strojového učení a umělé inteligence, nahradí i většinu plánovacích a rozhodovacích procesů, o administrativních činnostech nemluvě. Bude tedy potřeba nejen méně výrobních dělníků, ale také účetních, plánovačů, obchodníků a jistě také manažerů. Na druhé straně se automatizovaný provoz neobejde bez matematiků, datových vědců a vývojářů, kteří budou schopni samostatně pracovat v rámci složitě řízeného organismu moderní továrny a rychle nacházet řešení případných chyb a selhání IT systémů. Z nákladů na potřebné technologie a specialisty také vyplývá, že automatizovat jen kvůli úsporám na pracovní síle ve výrobě často nedává ekonomický smysl.
* Je možné o funkce na datovou analýzu a podporu rozhodování rozšířit i současné implementace SAP?
Rozšiřitelnost historických implementací SAP je velmi omezená a do budoucna bude i značně problematické udržet třeba dvě desítky let starý SAP v provozu. Podniky, které chtějí inovovat a zefektivnit svůj provoz, přecházejí na moderní verze SAP. Ty jsou zjednodušené, obsahují funkce prediktivní analýzy či strojového učení a výrazně podporují automatizaci procesů. Nicméně migrace starého systému na moderní SAP S/4HANA se neobejde bez vyčištění stávajících databází, zbavení se zbytečných proprietárních procesů a oddělení skutečně využívaných a historických dat. Firmy by proto měly migraci vnímat také jako příležitost ke zvýšení pružnosti a konkurenceschopnosti svého podnikání.
* Sabris nedávno převzal společnost ITS v Jekatěrinburgu, plánujete i další akvizice?
Se zákazníky spolupracujeme během celého životního cyklu námi dodaného řešení. Přítomnost v několika časových pásmech nám usnadňuje poskytování nepřetržité podpory zákazníkům, jejichž provoz je na našich řešeních kriticky závislý. Díky časovému pásmu Jekatěrinburgu jsme získali tři hodiny navíc. Zároveň zde těžíme i z dobré dostupnosti kvalitních vývojářů, a posilujeme tak naše vývojové kapacity. S ohledem na neustálou snahu rozšiřovat tým našich odborníků, poskytovat služby v režimu 24/7 a doplňovat naši nabídku o inovativní řešení a technologie vnímáme akvizice jako jeden ze způsobů, který nám v tom může významně pomoci. Naše působení chceme v budoucnu rozšířit i do zemí Společenství nezávislých států a Jižní Ameriky. •
O autorovi| Radek Kubeš, spolupracovník redakce