Menu Zavřít

Výročí, které neslavíme

26. 1. 2007
Autor: Euro.cz

První zmínka o samostatném Československu

bitcoin školení listopad 24

Před pár dny, dne 10. ledna, uplynulo devadesát let od odpovědi, kterou zaslala Dohoda prezidentovi Spojených států Woodrowu Wilsonovi na dotaz o poválečném uspořádání Evropy. Poprvé v ní bylo oficiálně zmíněno Československo. Psal se rok 1917 a odpověď se zmiňovala o „osvobození Italů, Slovanů, Rumunů a Čechoslováků z cizí nadvlády“.
Tomuto aktu ale předcházela soustavná a vytrvalá práce profesora Tomáše Masaryka, který již v říjnu roku 1914 nechal vypracovat programový dokument, memorandum s názvem „Budoucnost Čech“, a požádal o to renomovaného britského historika R. W. Setona-Watsona. Ten poprvé na mezinárodní scéně vyslovil návrh na ustavení nového státního celku, sestávajícího z Čech, Moravy, rakouského Slezska a slovenských krajů Uherska. Na memorandum však nikdo nereagoval. Podobně i na další Masarykův dokument s názvem „Independent Bohemia“ z května 1915 nepřišla odezva. Budoucí stát měl být dle tohoto memoranda konstituční monarchií.
Při londýnské přednášce v roce 1915 Masaryk poprvé na evropské scéně artikuloval reorganizaci střední Evropy. Přednáška se jmenovala „Problém malých národů v evropské krizi.“ Později se ke stejnému tématu vrátil v knize „Nová Evropa“. Habsburskou monarchii měly nahradit nové středoevropské a východoevropské státy, budované na principu národního sebeurčení. Masaryk se se svou koncepcí obracel na Dohodu, ale ta byla – řečeno diplomaticky – stále velice zdrženlivá. Zvláště Velká Británie považovala Rakousko-Uhersko za pilíř geopolitické stability ve střední Evropě a k projektu se vyslovovala velice skepticky. Postoj se změnil až pod tlakem nepříznivé vojenské situace v roce 1916. To byl důvod, proč Dohoda odpověděla prezidentu Wilsonovi to, co cituji v úvodu.
Teprve ale po roce od odeslání dopisu tento plán nabyl konkrétních rozměrů a můžeme za to poděkovat i revoluci v Rusku (tedy Leninovi a Trockému) a vstupu Spojených států do první světové války. Z českých záležitostí silně pomohlo vystoupení českých legií.
Dál už to známe. Takzvaná Pittsburská dohoda mezi českými a slovenskými představiteli organizací v USA z 30. května 1918 vyjádřila obecnou vůli po společném státě. V červnu téhož roku uznala Československou národní radu francouzská vláda a 9. srpna Velká Británie. Spojené státy se přidaly v září 1918. Dne 28. října 1918 byla v Praze proklamována samostatnost.
Všechno to ale začalo v lednu před devadesáti lety.

  • Našli jste v článku chybu?