EURO light
Společnost iRobot, jež vyrábí robotické vysavače Roomba či Scooba, představila loni v říjnu podivnou kouli. Dala jí název ChemBot. Spolu s výzkumníky z University of Chicago vytvořila prototyp, který mění tvar – „morfuje“ – a díky tomu se pohybuje. Umí se vytvarovat tak, aby se dostal do těch nejnepřístupnějších míst: dokáže se procpat i prasklinou ve zdi. Trhaně se převalující hmota s obřím potenciálem ihned zaujala média a odborníky. Na konferenci o inteligentních systémech IEEE v St. Louis nešetřili chválou: „Je to nejúžasnější koncept, jaký jsme kdy viděli!“
Jak to funguje? Koule, připomínající sešitý fotbalový míč, je vyrobena z flexibilní silikonové kůže s řadou kapes, jež obsahují směs vzduchu i speciální volné částice. Nahušťováním a vypouštěním mění objem i tvar. A pomalu se hýbe. „Společnost iRobot nechce modelem ChemBot nastolit revoluci, ale ráda by poukázala na to, že i nejpodivnější technologie mohou najít své využití,“ uvádí česká pobočka v nedávné tiskové zprávě.
Kouloboty by prý mohly pomáhat při vesmírných a jiných riskantních misích, ve zdravotnictví, domácnosti a pochopitelně též v armádě. Z Pentagonu totiž vane vítr. ChemBot byl spuštěn jako projekt armádní výzkumné agentury DARPA (více EURO 50/2008), jež firmu podpořila grantem 3,3 milionu dolarů. „Cílem chembotů je vyvinout nový typ měkkých, flexibilních a středně velkých pohyblivých objektů, které se protáhnou otvory menšími, než je jejich vlastní rozměr,“ píše se v pentagonském zadání.
Robotky by plnily výzvědné, transportní nebo průzkumné úkoly. Děsivá je vize chembotů naplněných plastickou trhavinou… Známe to z povídek Isaaca Asimova a dalších chmurných předpovědí: abychom pak jednou orwellovsky nezjistili, že ten náš báječný domácí pomocník (třeba vysavač), měl v sobě zabudovaného špicla, který vleze úplně všude.
Popisek: Morfoboty. Nejen koule (ChemBot od firmy iRobot), ale i různé stonožky (SquishBot od Boston Dynamics) prý budou schopny měnit tvar podle aktuálních potřeb.