Menu Zavřít

Vyšetřovací fraška

13. 1. 2012
Autor: Euro.cz

Mostecká uhelná společnost

bitcoin školení listopad 24

Protikorupční policie začala z popudu pražského vrchního státního zástupce Stanislava Mečla prověřovat kauzu průtahů ve vyšetřování privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Podle Mečla je za průtahy při vyřizování žádostí švýcarské justice o právní pomoc odpovědný dozorující státní zástupce Ladislav Letko. Odpovědnost podle šéfa státního zastupitelství nesou i Marcela Kratochvílová, která již byla v souvislosti s tímto případem sesazena z vedení odboru závažné hospodářské kriminality, náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek a bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. Policie se kauzou zabývá kvůli podezření z trestného činu maření úkonu úřední osoby z nedbalosti.
Iniciování vyšetřování je další epizodou ve válce mezi žalobci, která se rozpoutala po nástupu Pavla Zemana na Nejvyšší státní zastupitelství. Letka se naopak zastal žalobce Nejvyššího státního zastupitelství Pavel Bernát, který vedl nad vyšetřováním privatizace MUS takzvaný dohled: „Dohledový orgán uzavírá, že v akceptování žádosti o právní pomoc švýcarské federální prokuratury ze dne 24. dubna 2008 Vrchním státním zastupitelstvím v Praze nebylo shledáno pochybení a rovněž jednání vrchního státního zástupce v Praze Ladislava Letka ve věci vyřizování této právní pomoci probíhá v souladu se zákonem.“
Pokud by protikorupční policie chtěla skutečně odhalit pozadí léta neúspěšně vyšetřovaného případu, musela by se podívat hlouběji do minulosti a soustředit se na výsledky práce svých lidí. Například na vyšetřovatele Milana Šišku, který se případem MUS zabýval a později se ze záhadných důvodů v době kralování Stanislava Grosse na ministerstvu vnitra stal náměstkem protikorupční policie. Nebo na některé žalobce Nejvyššího státního zastupitelství z éry Marie Benešové, kdy se vyšetřování privatizace dolů stále pouze odkládalo. (hrb)

  • Našli jste v článku chybu?