S blížícím se sjezdem komunistické strany, který začne 18. října, začala Čína posilovat bezpečnostní opatření. Do hlavního města proudí posily policistů, zpřísňuje se kontrola sociálních médií, zahraniční turisté nebudou moci 11 dnů cestovat do Tibetu a řada průmyslových provozů byla omezena nebo zastavena, aby se čínská metropole zbavila pověstného smogu.
Po Pekingu letos na 19. sjezd strany přijede více než dva tisíce delegátů, kteří budou ubytováni v hotelech po celém městě. Do města směřují tisíce policistů z provincií a jejich kolegové z Pekingu si už od začátku září nemohou vzít volno.
„Musíme udržovat kontrolu společnosti a kyberprostoru, odstranit všechny možné destabilizační faktory a rázně zakročit proti politickým fámám,“ uvedl šéf komunistické strany v Pekingu Cchaj Čchi.
V hlavním městě byl také zavřen největší trh s kovovým stavebním materiálem. Bude přemístěn do provincie Che-pej, kam bude muset odejít i 10 tisíc dělníků a prodejců. Jeden z pekingských deníků to odůvodňuje chaosem, který na trhu panoval, a fluktuací migrantů. Právě těm bývají nyní nejčastěji u stanic metra a v blízkosti vládních budov kontrolovány dokumenty.
Nový nepřítel Číny: Peking zastrašuje akademiky po celém světě
Cenzoři regulují také kyberprostor. Na území Číny už několik týdnů vypadává šifrovaná komunikační aplikace WhatsApp, omezena byla i daleko populárnější aplikace, nešifrovaný WeChat, kterou používá přes půl miliardy lidí. V pondělí Čína uvalila nejvyšší možnou pokutu 100 tisíc jüanů (330 500 korun) internetovým firmám Tencent, Baidu a Weibo za to, že neregulují obsah svých sociálních sítí.
Bezpečnostní opatření byla zvýšena také v přístavech na řece Jang-c'-ťiang. Úřady zvažují, že tam od 11. října omezí manipulaci s nebezpečnými a hořlavými chemikáliemi.
Čínské úřady se též po dobu sjezdu chystají uzavřít území Tibetu pro zahraniční návštěvníky.
Jeden z nejpopulárnějších čínských režisérů Feng Siao-kang oznámil, že byla odložena premiéra jeho posledního filmu Mládí, jež byla plánována na 30. září. Cenzoři prý považovali jeho uvedení před sjezdem za riskantní, protože část jeho děje se odehrává v roce 1979. Čína tehdy válčila s Vietnamem a Peking to považuje za citlivé téma, řekl agentuře Reuters zdroj s vazbami na cenzorský aparát.
Říjnový sjezd čínské komunistické strany bude letos nejvýznamnější politickou událostí v Číně. Na sjezdu, který se koná každých pět let, má být vyměněno pět ze sedmi členů stálého výboru politbyra, který určuje dění v zemi. Ve výboru podle analytiků zřejmě zůstanou jen prezident Si Ťin-pching a premiér Li Kche-čchiang.
Přečtěte si také: