Česká exportní banka Česká exportní banka (ČEB) loni vydělala 83 milionů korun. V roce 2011 přitom vykázala zisk ve výši 161 milionů korun. Na poklesu se podepsalo několik faktorů, jak ČEB uvádí ve výroční zprávě. Hlavní roli sehrál zvýšený objem rizikových pohledávek, tvrdí banka.
A potvrzuje to čísly. Hrubý objem znehodnocených úvěrů ČEB představuje 6,6 miliardy korun, k nimž byly vytvořeny opravné položky ve výši 1,3 miliardy.
I přes nepříznivý vývoj banka výrazně navýšila provozní náklady, zejména ty mzdové.
V roce 2011 vyplatila na mzdách 134 milionů, loni to bylo 176 milionů. Zatímco náklady na mzdy vzrostly o více než 30 procent, počet zaměstnanců se meziročně zvýšil nepatrně – ze 175 na 181. Na svém zůstalo alespoň vedení. Členové představentsva a dozorčí rady si rozdělili zhruba 30 milionů korun, tedy stejně jako v roce 2011. Rostly ale jiné nákladové položky. Například za vymáhání banka utratila 30 milionů korun, v předcházejícím roce to bylo dvanáct milionů.
Banka v důsledku popsaných faktorů čelí propadu rentability průměrných aktiv a průměrného kapitálu o zhruba 50 procent, což je pro investory klíčový ukazatel hospodářské kondice každé instituce. ČEB je v rukou státu a její podstatou není vytvářet zisk. Zaměřuje se na financování projektů v rizikových regionech, tudíž delikvence jejich úvěrů má vyšší podíl než v běžné komerční bance. Proto i výsledky hospodaření lze očekávat horší, hájí se ČEB.
Své hospodaření zveřejnila minulý týden i Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), která je rovněž v rukou státu a jako ČEB cílí na rizikovější projekty, na nichž se významně podílejí čeští exportéři. Na rozdíl od ČEB se EGAP nepodařilo udržet v černých číslech a ukončila rok ztrátou 205 milionů korun. Hlavní příčinou výsledku podle EGAP byla vyšší tvorba rezerv na staré obchodní případy. Ve srovnání s rokem 2011, kdy se společnost „pochlubila“ ztrátou ve výši miliardy korun, lze označit loňské hospodaření za slušné. Pojišťovna ovšem zatím nezveřejnila výroční zprávu, kde lze vidět jednotlivé položky hospodaření samostatně.
Oběma společnostem se přitom z hlediska obchodu dařilo. EGAP pojistila rekordní objem úvěrů v hodnotě 72,1 miliardy korun a ČEB financovala projekty v obejmu 26,3 miliardy korun, což je historicky třetí nejlepší výsledek.
Zisky a ztráty Hospodářské výsledky ČEB a EGAP v letech 2011 a 2012 (v milionech korun)
161
-1050
83
-205
Zdroj: ČEB, EGAP