* > Jaká byla účast v letošním World Beer Idol?
Letos bylo přes 130 vzorků ze sedmnácti převážně evropských zemí, ale kromě toho třeba i ze Spojených států.
* > Jak se americký pivovar dozví o soutěži v Praze?
Její dosah může být přes naše partnery, kteří distribuují sklo či chmel do celého světa. Hodně dělají i naši degustátoři, máme jich pár ve světovém měřítku.
* > Jak se s takovými porotci komunikuje?
Ty lidi většinou znám osobně, třeba s Adrianem Tierney-Jonesem, autorem knížky 1001 piv, která musíte ochutnat, než zemřete, jsem se potkal náhodou před osmi lety v Žatci, když tam byl s několika dalšími britskými novináři na prohlídce regionu. Dával jsem jim ochutnat svoje pivo a Adrian si ho tak zapamatoval, že ho dal do své knížky.
* > Kolik vzorků letos poslaly české pivovary?
Našich bylo deset patnáct maximálně. Ta soutěž je zajímavá hlavě jako mezinárodní konfrontace velkých a malých pivovarů, nerozdělujeme je. Například v kategorii Best Pilsner jen jednou vyhrál zahraniční pivovar, v ostatních ročnících vždy zabodoval český výrobce.
* > Výsledky ukazují, že velké pivovary tu klasiku zvládají dobře.
Velké mají jednu zásadní výhodu - můžou vybírat z mnoha šarží, z nichž nám pošlou vzorky. Kdežto minipivovar má uvařené maximálně tři čtyři šarže. Dneska si ale nikdo nemůže dovolit mít výkyvy v kvalitě svého piva.
* > Čili kvalita jde nahoru?
Letos bylo podstatně víc zlatých a stříbrných ocenění na úkor bronzových, kvalita byla o dost vyšší než v minulých ročnících, což koresponduje s vývojem celého minipivovarnictví.
* > Co čeká World Beer Idol v dalších letech?
Model je funkční, nechceme z toho dělat obrovskou degustaci, chci to držet v komornějším ražení. I proto, aby dobře fungovaly degustační komise, které mají hodnotit jako jeden celek. Ti čtyři lidé se musejí dohodnout na tom, jak pivo chutná, a objektivně ho zhodnotit. Je potřeba eliminovat subjektivitu. Na tomto principu u nás funguje ještě Jarní cena českých sládků, ale ta má úzké zaměření jen na české minipivovary. •
World Beer Idol 2020 Celkový vítěz: Hell (Brauerei Greif, Německo) Nejlepší pivo plzeňského typu: Svijanský Máz 11° (Pivovar Svijany) nejlepší design: Premium Select 2019 (Schwarzbräu, Německo)