Menu Zavřít

Vytváříme digitální budoucnost

8. 4. 2019
Autor: Euro.cz

Téměř třetina našich zahraničních investic směřuje do střední, východní a jihovýchodní Evropy, říká ministryně pro ekonomiku a digitalizaci Margarete Schramböcková

Většinu života prožila ve vysokých manažerských pozicích. Koncem roku 2017 se stala členkou rakouské vlády, aniž by předtím vykonávala jinou politickou funkci. Nyní chce svou zkušenost ze soukromé sféry přenést do státního sektoru.

„Sama sebe vnímám jako poskytovatele služeb. Naším úkolem je co nejvíce usnadnit život lidem, ale i podnikům.

I k tomu by mělo posloužit mých 22 let v IT a telekomunikačním průmyslu,“ řekla týdeníku Euro Margarete Schramböcková, rakouská ministryně pro ekonomiku a digitalizaci.

* Jak se daří rakouské ekonomice?

Rakouské hospodářství je v současné době ve výborné kondici. Dosud Rakousko i přes mezinárodní ochlazování

dynamiky světové ekonomiky stabilně rostlo a vyvíjelo se lépe než ostatní země EU. Po velmi silném růstu o 2,7 procenta vloni, který byl výrazně vyšší než v Německu (růst o 1,5 procenta) a také v eurozóně (plus 1,9 procenta), se předpokládá, že rakouský růst bude i letos pokračovat. Navzdory všem nepříznivým globálním událostem bude vyšší než v eurozóně. Evropská komise v letošním roce předpovídá pro Rakousko růst o 1,6 procenta, zatímco pro eurozónu odhad činí 1,3 procenta a pro Německo 1,1 procenta.

* Co si myslíte o dopadu brexitu a hrozící obchodní války mezi EU a USA? Jak se Rakousko, které vloni předsedalo Evropské unii, angažovalo v zažehnání těchto nebezpečí?

Podle průzkumu německého Ifo institutu by rakouské HDP kleslo v důsledku tzv. tvrdého brexitu o 0,11 procenta (bez důsledků omezení rozpočtu EU) a při měkkém brexitu o 0,03 až 0,06 procenta. Je také možné, že brexit nespustí recesi, ale pouze delší fázi pomalejšího růstu.

Situace, jako je například brexit, jsou ale vždy i příležitostmi, které chceme aktivně využít, a proto jsme včas zaměřili na Spojené království pozornost naší Austrian Business Agency zodpovědné za lákání přímých zahraničních investic. Rakousko se během předsednictví Rady EU velmi aktivně zabývalo otázkou vztahů mezi EU a USA a intenzivně v tomto duchu koordinovalo své aktivity s členskými státy EU na různých úrovních.

Strategický přístup Evropské komise byl plně a jednomyslně podporován členskými státy.

* Rakousko je významným investorem ve střední a východní Evropě. Jak hodnotíte hospodářskou situaci v tomto regionu?

Rakouské investice v zahraničí překročily poprvé v roce 2017 hranici 200 miliard eur. Z této částky 32,5 procenta připadá na 22 zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy. Mezi top deset rakouských investičních lokalit patří Česká republika, Rumunsko a Maďarsko.

Studie předpovídají pokračování boomu ve většině zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy. Není pravděpodobné, že by jedna jediná země v regionu zažila letos a pravděpodobně i v dalších dvou letech recesi. Podle studie Vídeňského institutu pro mezinárodní ekonomická studia (WIIW) však bude situace v členských státech EU a Turecka v zemích střední a východní Evropy pravděpodobně jiná. Ekonomický vrchol zde byl již překročen. Turecko trpí v důsledku zpřísnění měnové politiky a Rumunsko kvůli nedávno provedené daňové reformě. I v Polsku, České republice a pobaltských státech ekonomická konjunktura v letošním roce pravděpodobně poněkud zvolní. Naopak růst zemí na západním Balkáně by měl letos zrychlit na 3,6 procenta.

* Plánují rakouské společnosti další expanzi v regionu střední a východní Evropy, nebo Rakousko plánuje více se zaměřit na mimoevropské trhy? Na konci loňského roku jste oznámili rozšíření hospodářských vztahů s Čínou a například Singapurem.

Dynamické trhy východní a jihovýchodní Evropy budou i nadále magnetem pro rakouské společnosti. Nicméně 40 procent globálního ekonomického růstu se odehrává v Asii, zejména v Číně. Další regiony světa, jako je Afrika, mají také velký potenciál pro budoucnost rakouských firem. Mým cílem je proto udržitelným způsobem vstoupit na tyto trhy, zejména v Asii, a dále zde rozšiřovat přítomnost rakouských podniků.

* Podporuje Rakousko spolupráci mezi rakouskými společnostmi a společnostmi ze střední a východní Evropy, zejména s českými firmami?

Například z programu go-International jsou financovány účasti rakouských firem na českých veletrzích Amper (elektrotechnika a elektronika) v březnu nebo na Mezinárodním strojírenském veletrhu. Na ekonomické misi Circular Economy v Praze v březnu se deset rakouských firem představilo více než 50 českým odborníkům v oblasti obnovitelných zdrojů a materiálového managementu ze soukromého i veřejného sektoru. V rámci státní návštěvy prezidenta Zemana se v dubnu uskutečnilo Rakousko-české ekonomické fórum Rakouské hospodářské komory.

* Rakousko, stejně jako Česká republika, má relativně vysoký podíl průmyslu na HDP. Vidíte to jako slabou, nebo silnou stránku? Nebo se naopak pokoušíte dlouhodobě zvýšit podíl sektoru služeb na rakouském HDP?

Budoucnost evropského hospodářství do značné míry závisí na tom, zda se nám jako Evropskému společenství podaří zůstat v čele inovačních výrobních modelů, vyspělých a digitalizovaných služeb a vysoce kvalitních a udržitelných průmyslových výrobků. Průmyslový sektor a s ním spojené dodavatelské řetězce, jakož i nezbytné služby, se rychle vyvíjejí – v neposlední řadě díky vysokému inovačnímu potenciálu digitalizace, automatizace a umělé inteligence. Podíl průmyslu na celkové přidané hodnotě EU je přibližně 19,6 procenta. Rakousko je silně orientované na export a má ve srovnání s tímto průměrem mírně vyšší podíl průmyslu kolem 22 procent, ale také stabilní a vysoce inovativní sektor služeb. Udržitelná hospodářská politika si neklade otázku, zda preferovat průmysl a výrobu, nebo služby. Klasická produkce i sektor služeb v rámci digitální transformace půjdou ruku v ruce a jejich nabídka bude orientována na budoucnost, bude šetřit zdroje, bude inovativní a orientovaná na poptávku. V globální konkurenci budou moci Evropa i Rakousko přežít pouze tehdy, pokud vytvoříme rovné podmínky. Chceme-li držet krok s našimi americkými a asijskými partnery, potřebujeme přizpůsobení evropského soutěžního práva, nový přístup ke státní podpoře, jakož i odpovídající mechanismy kontroly fúzí, které chrání naše společnosti před příliš rychlým převzetím firmami aktivními mimo vnitřní trh EU.

* Jste také ministryní digitalizace, jak se v této oblasti daří Rakousku ve srovnání s ostatními zeměmi?

Rakousko se umístilo v současném žebříčku indexu DESI (Digital Economy and Society Index) týkajícího se digitálního rozvoje v rámci EU na dobrém 11. místě.

Také pokud jde o dostupnost a přístupnost digitálních veřejných služeb, se naše země nachází uprostřed pelotonu evropských států. S naší současnou iniciativou „fit4internet“ chceme zprostředkovat digitální dovednosti, aby se občané mohli také podílet na digitalizaci. V oblasti internetového připojení uskutečňujeme strategii 5G rakouské spolkové vlády, abychom přijali nezbytná opatření k vybudování sítí umožňujících ultrarychlé širokopásmového připojení. Naším jasným cílem je dohnat takzvaný Digital 10 – deset nejinovativnějších národů – a stát se jakýmsi Digital 11.

* Jaké plány má Rakousko na digitalizaci veřejné správy? Jak chcete usnadnit komunikaci s úřady občanů prostřednictvím eGovernmentu?

Správa se musí vyvinout z electronic-Governmentu k mobile-Governmentu, protože lidé stále více využívají mobilní aplikace. Nabídky e-Governmentu by tak měly být také dostupné pro mobilní zařízení. S naší novou platformou oesterreich.gv.at chceme připravit další krok do digitální budoucnosti. Centrálně nabízíme nejběžnější oficiální kanály. To přinese našim občanům značné úspory.

Zároveň pracujeme na mobilní aplikaci pro mobilní telefony Digitální úřad. Aplikace je postavena podle životních situací, jako jsou bydlení, daně, dědictví, a navíc aplikace umožní žádost o volební kartu pro volby do EU.

* Připravujete i nějaké kroky v oblasti digitalizace pro firmy?

Základem digitalizace v podnikové sféře je program financování Kmu.digital.

V jeho rámci rakouským firmám pomáhají odborníci konzultací a analýzou jejich digitalizačního potenciálu a také je provázejí při tvorbě strategií pro realizaci digitalizačních projektů. Zároveň pracujeme na dalším rozvoji programu V budoucnu by měly být rovněž podporovány samotné realizační projekty. Letos na jaře zahájila nově založená agentura jakousi digitalizační samokontrolu firem.

Na centrální webové platformě digitalaustria.

gv.at společnosti získají přehled o úrovni své digitální způsobilosti a konkrétní doporučení pro další kroky a také podpůrné služby. S cílem zlepšit vzdělávání budoucích odborníků jsme modernizovali naše učňovské školství a vytvořili jsme dva nové učňovské obory v oblasti IT (Vývoj aplikací a Kódování a informační technologie). Zohlednili jsme tím současný stav technických a ekonomických požadavků a také budeme schopni dobře čelit budoucímu vývoji.

* Plánuje Rakousko zvláštní přístup pro společnosti působící v digitální ekonomice? Velkým problémem je například spravedlivé zdanění globálních společností, jako je Google.

Na vládním zasedání na začátku roku jsme se dohodli, že do roku 2020 zavedeme digitální daň, abychom zajistili větší daňovou spravedlnost. Nesplacení daní způsobují nadnárodní korporace, které sice v jednotlivých členských státech EU působí, ale nemají zde kamenné pobočky, a tak zde platí jen malé nebo v podstatě žádné daně. Tyto výpadky jsou obrovské a podkopávají spravedlivou hospodářskou soutěž. Pokud nedojde k dohodě na úrovni EU během nadcházejícího zasedání Rady ministrů financí EU, jsme připraveni zakročit i bez evropského řešení.

* V rámci digitalizace Rakouska se objevil termín Digital Innovation Hubs, k čemu slouží?

Digital Innovation Hubs (DIH) jsou založeny na cíleném propojení již existujících zařízení. Partneři z výzkumu a průmyslu by zde měli snadno předávat své know-how malým a středním podnikům (SME). Velká část rakouských SME by měla mít ve svém okolí jako první kontaktní místo právě nějakou pobočku DIH. Firmy tak získají profesionální podporu při realizaci svých digitálních projektů.

To jim pomůže na cestě k úspěchu a prospěje celé zemi. Středisko se skládá nejméně ze tří institucí zaměřených na výzkum v oblasti digitalizace (např. univerzity, technické vysoké školy, kompetenční centra či další výzkumné instituce). Ty tvoří digitální centrum. Digital Innovation Hubs se zavazují poskytovat služby v oblasti informací, školení a digitálních inovací ve prospěch cílové skupiny SME. Národní Digital Innovation Hubs vycházejí z iniciativy EU Digitalizace evropského průmyslu a měly by také sloužit jako důležitý základ pro budoucí výběrová řízení na centra Digital Innovation Hubs na evropské úrovni.

* Jaké zdroje Rakousko investuje do digitalizace?

Na jedné straně úzce spolupracujeme s ministerstvem dopravy na urychlení rozvoje širokopásmového připojení pro Rakousko. Na druhé straně jsme spustili různé projekty, například Digital Austria. Výstavbou sítí 5G chceme zajistit technickou základnu pro digitální budoucnost Rakouska. Ultrarychlý internet by měl být k dispozici ve všech částech země. První aukce frekvencí byla zahájena v únoru. Do konce roku 2020 má být realizováno vysokorychlostní širokopásmové připojení s rychlostí 100 megabitů za vteřinu v téměř celém Rakousku. To je základem pro výstavbu celonárodní sítí 5G. Současně jsme zahájili osvětový proces pod značkou Digital Austria. Mělo by se ukázat, které projekty digitalizace v naší zemi probíhají a jak z nich mohou naši občané profitovat. Digitalizace se může podařit pouze tehdy, když všichni potáhneme za jeden provaz.

Margarete Schramböcková (narozená 12. 5. 1970) ?? Rakouská manažerka a politička. ?? Vystudovala Vídeňskou ekonomickou univerzitu. Více než 20 let pracovala v IT a telekomunikačních firmách, jako jsou Alcatel, NextiraOne či Dimension Data, v posledních dvou společnostech v pozici generální ředitelky pro Rakousko. ?? Od května 2016 do října 2017 byla výkonnou ředitelkou společnosti A1 Telekom Austria, největšího rakouského mobilního operátora. ?? V prosinci 2017 byla jmenována rakouskou spolkovou ministryní pro vědu, výzkum a ekonomiku. ?? Od 8. ledna 2018 její pozice nese název ministryně pro ekonomiku a digitalizaci. Digital 10 Naším cílem je dohnat Digital 10 – deset nejinovativnějších národů – a stát se jakýmsi Digital 11.

40 % globálního ekonomického růstu se odehrává v Asii, zejména v Číně.

bitcoin školení listopad 24

100 MB/s má být do konce roku 2020 v téměř celém Rakousku vysokorychlostní připojení.

  • Našli jste v článku chybu?