Menu Zavřít

Vždy na blízku

1. 7. 2005
Autor: Euro.cz

Šumperská firma ASD Software je obviňována z protekce a střetu zájmů

Ačkoliv si pod krkolomným názvem tendru „Specifikace Referenčního rozhraní informačních systémů veřejné správy“ kromě IT odborníků sotva kdo dokáže něco hmatatelného a přitažlivého představit, nejde o obchodní klání, které by mělo zůstat na okraji zájmu. Už proto, že někteří z účastníků soutěže vypsané ministerstvem informatiky odvážně tvrdí, že vše je „předem dohodnuto“, a jsou ochotni uzavřít vysokou sázku na jméno vítěze. Své kategorické úsudky se snaží dokumentovat mimo jiné předchozími vazbami jednoho ze soutěžících, firmy ASD Software, na zadavatele. Spolu se svými partnery totiž pomáhala ministerstvu s přípravou koncepčních materiálů, které s předmětem veřejné zakázky bezprostředně souvisejí.

Pomohli s koncepcí, přišli znovu.

Kdo si v minulých dnech na internetových stránkách ministerstva informatiky vyhledal sadu pěti „strategických“ materiálů pod společným názvem „Komunikační prostředí informačních systémů veřejné správy“ a na počítači kliknul na vlastnosti dokumentu, mohl zjistit, že jako autoři nejsou uváděni ministerští úřednici, jak by většina asi předpokládala, ale odborníci z šumperské firmy ASD Software (Pavel Benda a Zdeněk Czyž) spolu s Liborem Neumannem s brněnské IT firmy Anect. ASD Software je jedním z jedenácti účastníků tendru na referenční rozhraní. Dle neoficiálních údajů podala nabídku, v níž požaduje ze své poradenské služby přibližně 4,6 milionu korun včetně DPH (viz tabulka účastníků). Má ještě subdodavatele. Hodnověrné zdroje uvádějí, že jsou jimi brněnská společnost Anect, pražská ICZ a pardubická Infinity. Tyto zdroje uvádějí, že participace subdodavatelů na zakázce je dokonce vyšší než samotné ASD Software, která nabídku podala. I „trio pomocníků“ se ještě loni podílelo na přípravě koncepčních materiálů. Jejich zástupci byli členy expertní pracovní skupiny, jež nastínila, jak by komunikační prostředí informačních systémů celé veřejné správy mělo vypadat. Společně naplánovali, jak vytvořit integrující prostředí, které by umožnilo bezpečnou výměnu dat mezi jednotlivými správními orgány. Ministerstvy počínaje, radnicemi konče. Kromě firem napojených na ASD Software, jejichž účast na práce expertní komise byla velice hojná (Pavel Benda z ASD Software byl dokonce předsedou), se na činnosti podíleli i akademici, zástupci ministerstev a čtveřice odborníků ze společností Český Telecom, Autocont On Line a OK System (viz seznam). Ty se však do soutěže nepřihlásily, proto u nich situace, v níž by mohly být nařčeny ze střetu zájmů a protekce, nenastala.

Příloha dokumentace

Situaci ASD Software komplikuje i skutečnost, že jeden z pěti strategických dokumentů, na nichž se autorsky podílela, nazvaný „Architektura propojovací sítě informačních systémů veřejné správy“, je jako příloha připojen k zadávací dokumentaci tendru. Účastníci soutěže mají za úkol tento dokument revidovat a vypracovat „iniciální specifikaci propojovací sítě veřejné správy včetně specifikace rozhraní sítě, obsahující konkrétní technická pravidla sítě a způsoby ověření interoperability a bezpečnosti“. Nynější zakázka není z hlediska peněz nijak objemná, vítěz soutěže ale může svou prací poměrně zásadním způsobem předurčit, jak výměna dat mezi veškerými státními orgány a též orgány samosprávy bude vypadat a jaké technické řešení bude zvoleno. Jeho činnost tak může nepřímo „přihrát“ podstatně větší a lukrativnější zakázky. Právě z tohoto pohledu je soutěž atraktivní.

Mohli i ostatní.

Ačkoliv postavení ASD Software označily za střet zájmů hned tři osoby, s nimiž týdeník EURO na toto téma komunikoval, ministerstvo i nařčená firma tuto tezi kategoricky odmítají. „Je třeba zdůraznit, že na přípravě zmíněných dokumentů se podílela celá expertní komise, nikoliv jenom vámi zmíněné společnosti. V pracovní skupině byli zástupci několika firem a všechny se mohly do soutěže přihlásit. To, že se přihlásily jenom některé, nemůže být důvodem pro to, abychom soutěž rušili,“ reagovala mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná. Spoluúčast soukromých firem a dalších nestátních subjektů na koncepčních materiálech považuje za důležitou, protože to považuje za způsob, „jak zajistit jejich vysokou odbornou úroveň a nezatíženost jedním názorovým proudem“. Konkurenti ale poukazují na nerovné podmínky. „Proč byly k práci v expertní komisi přizvány právě tyto firmy? Nevšiml jsem si, že by ministerstvo někde veřejně nabízelo spoluúčast dalším subjektům,“ namítá zástupce jednoho z účastníků tendru. Jak dodává, pokud nebude výběr vítěze tendru řádně zargumemtován, jsou připraveni jej veřejně napadnout.

Máme zkušenosti, tak proč jich nevyužít.

Firma ASD Software odmítá, že by oproti konkurentům mohla být ve výhodnější pozici. „Všechny zúčastněné firmy měly rovný přístup ke všem informacím. Dokonce jsme přesvědčeni, že zveřejněním koncepčních dokumentů v listopadu 2004, v nichž jsou koncentrovány naše znalosti, jsme byli sami znevýhodněni. Jedinou naší výhodu je, že máme - především jako spolupracující firmy - podstatně větší zkušenosti v dané oblasti než konkurenti. Proč by nás naše zkušenosti získané dlouholetou praxí v oblasti interoperability informačních systémů veřejné správy měly vyloučit z tohoto výběrového řízení?“ klade si otázku ředitel a majoritní vlastník ASD Software Jan Kotrle. Jak dodává, reference na práci ve zmíněné pracovní skupině „transparentně uvádějí“ ve své nabídce. Přestože se za předchozí práci pro ministerstvo informatiky ASD Software nestydí a též úřad ministryně Dany Bérové v tom nevidí nic, co by ohrožovalo řádný průběh soutěže, údaje o autorech koncepčních materiálů z vlastností internetových dokumentů na konci minulého týdne záhadně zmizely.

Účastníci tendru Firma - Nabídková cena za služby (s DPH)

bitcoin školení listopad 24

  • HEWLETT-PACKARD ČR 4 759 881
  • SOLUZIONA 4 688 600
  • ASD SOFTWARE 4 581 500
  • KPMG ČR 3 808 000
  • KOMIX 3 748 500
  • UNICORN SYSTEMS 3 439 100
  • KCT DATA 2 843 505
  • IND 2 380 000
  • IBM ČR 2 356 200
  • TRUSTICA 2 058 700
  • BDO IT 1 160 200

Pozn. : Subdodavateli ASD Software dle dostupných údajů jsou firmy Anect, ICZ a Infinity Pramen: Zdroje týdeníku EURO Členové expertní komise Jméno Firma - Instituce - Pozice v komisi
Jiří Kosek - Neuvedeno - člen Miroslav Nováček - Anect - člen Martin Corn - Český Telecom - člen Jaroslav Mráz - ICZ - člen Jan Müller - ICZ - náhradník Miroslav Koza - Infinity - náhradník Pavel Nevšímal - Infinity - člen Pavel Parma - Autocont - On Line člen Vladimír Váňa - Autocont On Line - náhradník Petr Polách - ASD - Software náhradník Pavel Benda - ASD Software - předseda Libor Neumann - Anect - náhradník Petr Pavlinec - Kraj Vysočina - člen Bronislav Horáková - VŠB-TU Ostrava - člen Václav Snášel - VŠB - člen Ivo Rosol - OK System - člen Miroslav Beneš - VŠB - člen Karel Tůma - MI ČR - člen Roman Szturc - VŠB - náhradník Václav Koudele - Plzeňský kraj - člen Tomáš Holenda - MV ČR - člen Daniel Kardoš - MI ČR - člen Zdeněk Jeřábek - MF ČR Pramen: Ministerstvo informatiky

Popisek:
Předzvěst komplikací. Ministryně Dana Bérová může mít ještě hodně práce, aby regulérnost tendru dokázala obhájit. Vítěz by měl být určen během července.

  • Našli jste v článku chybu?