Menu Zavřít

VZHŮRU NA VÝCHOD

29. 1. 2018
Autor: Euro.cz

Ve volebním štábu prezidenta Miloše Zemana zní oblíbená píseň Tomáše Garrigua Masaryka Ach synku, synku.

Krátce před sobotní čtvrtou odpolední už je jasné, že v přímé volbě obhájil post prezidenta. Již v té chvíli se ale začaly odehrávat další příběhy. Jeden z nich naznačil Jiří Drahoš ve druhé prezidentské debatě, když poznamenal, že „Miloš Zeman už nemá této zemi co dát, zato jeho poradci si z ní mohou leccos vzít“. Dalším je zhmotnění nové osy české politiky ANO-ČSSD-Hrad.

Referendum o Babišovi

Miloš Zeman se v sobotu vrátil do Top Hotelu Praha, kde slavil své prezidentské vítězství už před pěti lety. Tentokrát byl však hotel v obležení policistů, do kongresového sálu se dalo dostat jen přes osobní kontrolu a bezpečnostní rámy. Atmosféra strachu a nedůvěry, na jejíž strunu tak dovedně hrál v kampani, obklopila i jeho hlavní stan.

V sále se mísili zemanovští veteráni s poměrně novými členy prezidentského tábora, jako je například Tomio Okamura. VTop Hotelu jste tak mohli narazit na umělce a příležitostného politika Františka Ringo Čecha, šéfa Strany práv občanů Jana Velebu nebo někdejší Zemanovy ministry Jaromíra Schlinga (doprava), Jana Kavana (zahraničí) a Miroslava Grégra (průmysl).

Přišel i neúspěšný prezidentský kandidát Petr Hannig, který se při absenci kohokoli zajímavějšího těšil nezvyklému zájmu médií, což ho tak nadchlo, až zacitoval z bible. „Řekněte jasné ano, ano, nebo ne, ne. Apan prezident říká jasné ne migraci,“ vykládal novinářům. Vzhledem k tomu, že Miloš Zeman od začátku sčítání celkem přesvědčivě vedl, panovala v sále dost bujará nálada, zpívalo se, skandovalo…

Sestavujeme vládu

Nejzajímavější host se ale veřejnosti dlouho neukazoval. Seděl vjednom z pokojů hotelu přímo u prezidenta Miloše Zemana. Byl to Milan Chovanec, muž, který vede ČSSD. A právě tady zřejmě začíná nový příběh sociální demokracie. Už roky nikdo z vedení strany nebyl prezidentovi tak blízko. A protože Zemana udrželi na Hradě patrně i voliči Andreje Babiše, rodil se vTop Hotelu nový pakt, nebo spíš starý pakt v pozměněném obsazení. Sociální demokraté v nové vládě chtějí bezesporu hrát silnou roli a prezident jim k tomu může pomoci. Samozřejmě je to trochu spekulace, ale podezírat Milana Chovance, že přišel líbat prsten monarchy z čiré lásky kjeho osobě, by jistě bylo hodně naivní. Teď tedy budou na tahu lidovci, kteří budou muset říct, zda se do budoucího kabinetu zapojí přímo, nebo nepřímo.

Nesmějí váhat dlouho. Tentokrát má totiž premiér alternativu. Jako třetího do hry může přibrat SPD Tomia Okamury, který se stejně jako Chovanec vetřel do prezidentského salonku.

Sám Miloš Zeman se přímé otázce na budoucí vládu a složení své svity vyhnul.

Řekl pouze, že kdyby přišel Andrej Babiš, přivítal by ho také. Milan Chovanec následně vyloučil spolupráci SPD a ČSSD.

„Politiku jsme neřešili, sledovali jsme výsledky. Přijít ve čtvrt na pět, když je rozhodnuto, umí každý,“ rýpl si hrdinný účastník památné lánské schůzky do Okamury. Po Babišovi Chovanec chce, aby změnil rétoriku a vyřešil své stíhání v kauze Čapí hnízdo, tedy aby nebyl premiérem příští vlády. Miloše Zemana pak Milan Chovanec pozval na sjezd ČSSD.

Staronový český prezident Zeman vystoupil se všemi na pódium v půl páté.

„Toto je moje poslední politické vítězství a za ním už nebude žádná politická porážka, protože prezident má vymezena jen dvě funkční období a já nehodlám iniciovat změny ústavy,“ nechal se slyšet. Poté shrnul svou politickou kariéru a za skandování příznivců „Atžije Zeman!“ řeč zakončil: „Slibuju, že budu pracovat tak, jak jsem pracoval dosud.“

Víc času pro Andreje

Vzhledem ke klíčové otázce sestavování vlády je důležité, že Zeman zjevně poskytne Andreji Babišovi dostatek času na obstarání podpory v parlamentu. Prezident také nastínil své plány ve funkci. Vyjde vstříc Okamurovi a bude prosazovat prvky přímé demokracie, například přímou volbu starostů a hejtmanů.

Prezidentská volba změní i vnitřní rozložení sil v ČSSD. Zvláště po sjezdu sociálních demokratů, který proběhne 18. února. Výhra Zemana posílí prozemanovské křídlo ČSSD, které může obsadit klíčové funkce ve vedení strany. Rétorika ČSSD se tak tím více přikloní k SPD a KSČM, ještě důležitějším tématem se stane vnitřní a vnější bezpečnost. A přestože ČSSD do prezidentské volby „svého“ kandidáta nevyslala, Milan Chovanec vTop Hotelu jasně demonstroval, že minimálně pod jeho vedením se sociální demokraté k Zemanovi hlásí.

Nic nekončí

Drahošův štáb stejně jako před dvěma týdny navštívilo několik populárních osobností a byznysmenů. Drahoš dokázal během kampaně vybrat od sponzorů téměř 50 milionů korun. Někteří z nich přišli i na sledování výsledků. Například bývalý hlavní podílník Škody Transportation Tomáš Krsek odcházel z Drahošovy tiskové konference viditelně zklamaný. Drahošovi daroval na kampaň rovný milion.

„Život jde dál,“ pronesl lakonicky. Podrobněji nechtěl výsledek komentovat.

Drahoše přišla přímo do štábu podpořit i bývalá sociálnědemokratická ministryně školství Petra Buzková. „Miloš Zeman svou agresivitou za posledních pět let tuto společnost hodně rozdělil. Češi by si zasloužili spíše někoho, kdo by je dokázal opět sjednotit“ reagovala na výsledky prezidentských voleb někdejší „první dáma“ ČSSD.

I přes nepříznivý výsledek vyskočil Drahoš na pódium plný energie a odhodlání.

„Nezvítězili jsme, ale neprohráli jsme“ zahájil své hodnocení voleb. „Nic nekončí, pokračujeme. Já jsem hrozně rád za tu obrovskou vlnu energie, která se vzedmula v souvislosti s prezidentskými volbami.

Ta energie nemůže zmizet“ naznačil, že se hodlá dále politicky angažovat. Ve hře je podzimní kandidatura do Senátu, ale i druhý pokus o prezidentský úřad v roce 2023.

„Všechny možnosti jsou otevřené. Celá kandidatura byla tak obrovská životní a politická zkušenost, že si nedovedu představit, že bych ji nějakým způsobem nevyužil,“ prohlásil.

Do zahraničí touto volbou vysílá Česko signál, který je k Západu velmi skeptický.

V očích Německa a Francie, tedy dvou vůdčích zemí Evropské unie, se nyní ještě více zařadíme po bok Polska a Maďarska, kde pevnou rukou vládnou neliberální politici. Zeman navíc nevyloučil ani možnost uspořádání referenda o vystoupení z Evropské unie, ačkoli mu osobně nefandí.

Populistická, občas až xenofobní vlna, kterou prezident Zeman v posledních letech podpořil svým chováním a vystupováním na veřejnosti, rozhodně nepoleví. Zeman ji hojně využíval v kampani před druhým kolem, stala se hlavním tématem znázorněným na jeho billboardech a v inzerátech. Není důvod očekávat, že se v tomto směru něco změní.

Antiimigrační rétorika drží Zemana u moci, hrála velkou roli při jeho znovuzvolení a teď mu bude udržovat potřebnou míru popularity u vystrašené veřejnosti. Koneckonců přítomnost Tomia Okamury v kruhu nejbližších Zemanových spojenců ve štábu také vysílal celkem jasný signál.

Všichni prezidentovi sponzoři

Pachuť z prezidentské volby bude zřejmě ještě dlouho přetrvávat v podobě nejasností kolem financování Zemanovy kampaně. V seznamu sponzorů spolku Přátelé Miloše Zemana, který své financování tajil několik měsíců, jsou lidé a společnosti, jejichž stopy vedou k důležitým postavám českého byznysu, jako je Tomáš Chrenek. Několik mělnických dárců potom spojuje vztah k příteli známého lobbisty Romana Janouška. Zároveň lze vážně pochybovat o finančních možnostech některých dárců statisícových částek.

K Chrenkovi vedou stopy přes dva dárce ze Zemanova seznamu, a sice Reného Guckého a Tomáše Haratka, kteří dohromady darovali Zemanově spolku více než půl milionu korun. Gucký je předsedou představenstva společnosti Vemodia, kterou vlastní firma VersaMed, v níž je spolumajitelem právě Tomáš Chrenek.

Haratek je zapsán jako člen představenstva Vemodie. Vemodia, v níž působí Chrenek jako předseda dozorčí rady, provozuje v Praze genetické laboratoře.

Větší půlka

Miloš Zeman zvítězil o necelá tři procenta, v absolutních číslech o cca 150 tisíc voličů Týdeník Euro se pokusil s oběma sponzory spojit, aby ověřil jejich motivaci k daru, ale neúspěšně.

Největším dárcem Zemanova spolku je podnikatel Jiří Berger, který je spolumajitelem společnosti EHQ, v níž jako jednatelé působí Roman Vik a Marek Loštický.

Roman Vik je generálním ředitelem leteckého dopravce Travel Service, kterého spoluvlastní Jiří Šimáně a čínská investiční společnost CEFC.

Marek Loštický na přelomu tisíciletí dva roky předsedal dozorčí radě společnosti Travel Service a také je společníkem firmy Home Expert, která „proslula“ svými výrobky pro domácnost značky AML. Ty představovala na předváděcích akcích pro důchodce neboli na akcích takzvaných šmejdů.

Zadlužení dárci

V Zemanově seznamu je i řada společností, které podle obchodního rejstříku vykázaly v minulých letech ztrátu. Jednou z nich je firma Contradiction Michaely Syřínkové, která nedaleko Prahy provozuje statek Starý Kolín, kde se pořádají svatby. Zemanovi darovala firma 885 tisíc korun, předloni přitom byla ve ztrátě 142 milionů. Týdeník Euro se pokusil Syřínkovou telefonicky oslovit, ta však okamžitě zavěsila.

Mezi největší Zemanovy sponzory stejně jako před pěti lety patří brněnští advokáti Jiří Jestřáb a Richard Tománek. Letos darovali 1,7 milionu korun. Oba mimo jiné v minulosti vyjednávali za kancléře Vratislava Mynáře nákup jeho vily v pražských Strašnicích od Víta Širokého, advokáta známého lobbisty Romana Janouška. Jestřáb a Tománek také získali v minulých letech zakázky od Lesní správy Lány kontrolované Mynářem, dohromady za téměř čtyři miliony korun.

S Janouškem je spojena i skupina „mělnických“ sponzorů Miloše Zemana. A to prostřednictvím Janouškovy pravé ruky Luboše Paška. Pašek (z Mělníka) působil v minulosti ve společnosti Mělnicko, jejímž spoluvlastníkem je Petr Tauchman.

Ten Zemanovu spolku daroval 220 tisíc korun. Tauchman uvádí jako své trvalé bydliště Lužec nad Vltavou nedaleko Mělníka, kde sponzoruje místní fotbalový klub, jenž se údajně často těší nebývalé přízni rozhodčích. V Lužci podniká také Marek Loštický, obchodní partner dalšího ze Zemanových sponzorů Jiřího Bergera.

Pašek je také spolumajitelem firmy Skyway, v jejíž dozorčí radě působí Iveta Verneková z Mělníka. Její tchyně Jana Verneková, taktéž z Mělníka, darovala Zemanovu spolku 200 tisíc korun. Pašek se dobře zná také s dalším ze Zemanových dárců Petrem Sádlem. V minulosti se společně s Romanem Janouškem zúčastnili mnoha golfových turnajů.

MM25_AI

Nejzajímavější host se ale veřejnosti dlouho neukazoval. Seděl v jednom z pokojů hotelu přímo u prezidenta Miloše Zemana. Byl to Milan Chovanec, muž, který vede ČSSD.

O autorovi| Petr Weikert weikert@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?