nařízení, které považuje tleskání a hlasité projevy během zasedání studentských rad za diskriminační. Pro lidi s poruchami sluchu je to prý nežádoucí, tudíž se odteď místo tleskání bude povinně mávat rukama. Napsaly to prestižní Timesy, žádný bulvár, takže zprávě nezbývá než důvěřovat.
Ještě o něco důvěryhodněji popisuje chování mileniálů a mladých lidí studie organizace TUI Stiftung, která shromáždila dohromady názory mladých lidí ze (skoro) celé Evropy. V online panelu se vyptávali, co si myslí o některých fenoménech, které starý kontinent provází v posledních letech. Vězte, že jejich názory celkem věrně kopírují dění, které se odehrává v mediálním mainstreamu.
GOD SAVE THE QUEEN?
Tak především mladí Britové toho chtějí hodně. Někteří by si přáli vidět Arsenal v Lize mistrů, jiní by chtěli cestovat po světě a získat dobře placený džob, některým zase postačí občas vycestovat z ostrovů. A nemalá část nastupující generace by si podle průzkumu také přála zůstat v Evropské unii. Současný premiér Boris Johnson, který mění své názory jak aprílové počasí, má pořádně našlápnuto k tomu, aby ho mladí měli stejně rádi jako kdysi Margaret Thatcherovou. S britskou železnou lady v éteru bojovali pankáči Sex Pistols, proti Johnsonovi zase brojí třeba raper Slowthai. Na vyhlášení cen Mercury Price běhal po pódiu prostořeký umělec s umělou hlavou premiéra a na tričku měl vytištěný nekompromisní slogan „F-ck Boris Johnson“. Krátce po své show svá slova trochu mírnil s tím, že rozhodně nevyzýval nikoho k násilí.
Slowthaiova slova nejsou ve společnosti osiřelá. Podle průzkumu by skoro 70 procent mladých lidí chtělo zůstat v EU, kdyby se bývalo referendum konalo zítra. Šedesát procent se zase domnívá, že odchod z Unie bude pro jejich budoucnost hrozbou. Raperova debutová deska se dozajista nejmenuje Nothing Great About Great Britain náhodou.
Názor, který z průzkumu také vyplynul, určitě nepotěší stoupence Grety Thunbergové.
Za největší politické téma mladí Evropané nepovažují řešení klimatické krize, ale krizi migrační. Migraci jako problém označila polovina respondentů. Nešvar v podobě dvou brček v gintonicu z barů, tedy zdá se, jen tak nevymizí. Vzhledem k tomu, že jednoznačné řešení migrace i klimatu je víceméně v nedohlednu, bude zajímavé sledovat, jak se s oběma tématy nastupující generace popere.
FACEBOOK MÍSTO HOSPODY
Změnilo se i místo, kde mladí o politice diskutují. Zatímco dříve se debatovalo spíše po „havlovsku“ v hospodách, dnes hrají prim logicky sociální sítě. Dvě třetiny hlasujících se přiznalo k tomu, že své politické názory vyjadřovali v online prostoru. Pro skoro polovinu mladých Evropanů to bylo lajkování postů na sociálních sítích, 42 procent zase přiznává podpis online petice. Se samotným komentováním a vyjadřováním názorů to až tak horké nebude. Jen každý pátý mladý Evropan se přiznal k tomu, že sepsal nějaký politický status na vlastní pěst. A hlavní doménou mladých politologů byl Facebook, byť Instagram zejména u těch nejmladších získává na popularitě.
Nasnadě je otázka, co s tím udělají politici. Jenomže trefit vkus prvovoličů je složité odjakživa, obzvlášť pokud jste zkušený šedesátník, který největší část profesní kariéry strávil výkonem poslanecké funkce a slovo Instagram slyšel poprvé od své vnučky. Troufnu si říct, že elektronické volby by časem mohly pořádně zamíchat kartami. Jenomže k těm vede ještě dlouhá cesta a třeba hlasování o zrušení hlasitých projevů v Oxfordu poukazuje na to, že ani ty nemusejí být samospásné.
Co považujete za největší problém
současné Evropy?
Migrace a azylová politika 50 %
Životní prostředí, životní podmínky zvířat 28 %
Ekonomická a finanční politika 28 %
Boj s nezaměstnaností 24 %
Kriminalita a spravedlnost 23 %
Sociální politika 19 %
Zdravotnictví 18 %
Evropská politika 15 %
Zahraniční a bezpečnostní politika 15 %
Vzdělávací politika 14 %
Rovnost pohlaví 14 %
Infrastruktura 11 %
Digitalizace 6 %
Kultura 4 %
Kde jste naposledy sdíleli nebo lajkovali
politickou myšlenku nebo názor?
Facebook 40 %
Instagram 25 %
Twitter 16 %
YouTube 16 %
WhatsApp 10 %
Snapchat 8 %
Na sociálních sítích se politicky nevyjadřuje 44 %
Kdyby se referendum opakovalo zítra, jak byste volili?
Když Velká Británie opustí EU, bude to pro vaši budoucnost hrozba, nebo příležitost?
ZDROJ DAT: MLADÍ BRITOVÉ
O autorovi| Vladan Vaněk @kendrick_vladan