Menu Zavřít

Vzkříšení v mezidobí

22. 1. 2018
Autor: Euro.cz

K Berounce se vyplatí vyrazit i mimo sezonu – pivovar Chříč vaří pořád. Na ohni

Všechno zavřeno, nikde nikdo. Jak se během zimy dokážou proměnit břehy kolem známé řeky, je nejlíp vidět ze zvíkoveckého mostu. V místech, kudy se v létě po Berounce plaví stovky vodáků a další stovky lidí okupují kempy a chatky, dnes všechno spí. A mrtvo je i za kopcem v Chříči. Tedy až na místní obnovený minipivovar.

Život v něm tepe hned od rána, sládek Josef Svoboda se právě chystá zatopit pod kotlem. Pivovar Chříč má totiž jednu velkou zajímavost - žádná elektřina ani plyn, tady se vaří na otopu. „Není to jen takové nudné koukání do monitoru jako jinde“ nedá Svoboda dopustit na oheň.

Než zakotvil v Chříči, vařil i ve velkém pivovaru v Lounech či Vratislavicích. „Jako důchodce jsem se zajímal o boom minipivovarů“ objasňuje Svoboda, proč reagoval na inzerát podniku Chříč. „Za mých časů se nad svrchně kvašenými pivy jen mávlo rukou,“ odpovídá sládek na dotaz, jak to má se speciály, které mají i v Chříči své místo. Musel se je naučit vařit.

Minipivovar ve zrekonstruovaných prostorech bývalé sladovny funguje jako chráněná dílna, s výrobou či etiketováním tu pomáhá několik lidí s mentálním postižením. Práce pro ně je tu i díky otopu - štípat a chystat dřevo je třeba pořád.

Pivovar Chříč dnes zaváží především hospody v Praze. Nepřehlédnutelný je rovněž díky grafickému stylu, který jeho etiketám i podtáckům vtiskl typograf František Štorm.

Nezapomenutelný Pazdrát

Hlavního tahouna výstavu tu představuje světlá jedenáctka Pazdrát (0,75 litru za 45 korun). Ležák má 4,7 procenta alkoholu, po nalití do sklenice zaujme jeho chmelová vůně. I další vjemy potvrzují, že Josef Svoboda „klasiku“ zvládá na výbornou -Pazdrát v ústech působí velmi hořce se znatelným řízem, hořkost zůstává dostatečně dlouho, i proto má pivo velmi dobrou pitelnost. Tohle je aktuálně jeden z nejlépe zvládnutých českých ležáků.

Že v Chříči umějí také speciály, dokazuje třináctka Vzkříšení v mezidobí (0,75 litru za 50 korun). Spodně kvašené pivo voní sladem, jeho chuť je velmi hutná a plná.

Piják má tak stále na očích poměrně silný alkoholový náboj třináctky - činí 5,7 procenta.

Vzkříšení v mezidobí sice provází dobrá pitelnost, hodí se ale především ke svátečním příležitostem. Ke všem ostatním je tu Pazdrát. •

Pivovar Chříč

Chříč 2

SLÁDEK: Josef Svoboda NABÍDKA: spodně a svrchně kvašená piva

a speciály

PRODEJ PIVA: ve skleněných a PET lahvích

v pivovaru a přilehlém výčepu CO DOPORUČUJEME: surově hořkého Pazdráta

bitcoin_skoleni

OTEVŘENO: Pá-So 10.00-20.00, Ne-Čt 10.00-17.00

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?