Menu Zavřít

Vznikne čtvrtá největší automobilka na světě. Představenstva Fiatu Chrysler a PSA posvětila fúzi

18. 12. 2019
Autor: čtk

Představenstva francouzské automobilky PSA a italsko-amerického Fiatu Chrysler Automobiles (FCA) schválila fúzi. Spojením vznikne čtvrtá největší automobilka na světě podle objemu prodeje s tržní hodnotou kolem 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun). Nový automobilový gigant by měl ročně dodávat na trh 8,7 milionu vozů. Větší budou pouze německý Volkswagen, japonská Toyota a francouzsko-japonská skupina Renault-Nissan.

Sloučený podnik bude zaměstnávat asi 400.000 lidí. Transakce by měla být uzavřena za 12 až 15 měsíců. O názvu sloučeného podniku zatím automobilky nerozhodly.

Výkonným ředitelem sloučeného podniku bude šéf PSA Carlos Tavares, předsedou představenstva pak John Elkann, který stejnou funkci zastává ve společnosti Fiat Chrysler. Elkann je prapravnukem zakladatele Fiatu Giovanniho Agnelliho staršího. Ve firmě zůstane i výkonný ředitel skupiny Fiat Chrysler Mike Manley, i když není jasné v jaké funkci.

Čínská společnost Dongfeng Motor Group, která má teď v PSA podíl 12,2 procenta, prodá 30,7 milionu akcií PSA. Její podíl v novém podniku se tak sníží na 4,5 procenta. Krok má umožnit snazší schválení fúze ve Spojených státech.

„Naše spojení je obrovskou příležitostí upevnit si postavení v automobilovém průmyslu v čase, kdy se snažíme zvládnout přechod do světa čisté, bezpečné a udržitelné mobility a dodávat spotřebitelům prvotřídní výrobky, technologie a služby,“ řekl Tavares. Jeho mandát v nové firmě má být pětiletý.


Infografika: Kde je nejvíce elektromobilů


PSA zaštiťují mimo jiné značky Peugeot a Citroën, FCA pak Jeep, Alfa Romeo či Ram. Sloučená firma bude schopna sdílet náklady vývoje elektrických a autonomních vozů a sdílet výrobní technologii. Spojením by obě společnosti měly ročně ušetřit 3,7 miliardy eur (přes 94 miliard korun), aniž by musely zavírat továrny.

Sloučení obou automobilových skupin dnes ocenil italský ministr financí Roberto Gualtieri. Zdůraznil ale, že Řím bude bedlivě sledovat dopady na pracovní místa a investice.

Fúze není podle partnera české pobočky EY Petra Knapa pro domácí trh zásadní zpráva. „PSA tady tuším převedly prodeje pod Emila Freye a Fiat/Jeep se poměrně trápí. Pro globální vývoj autoprůmyslu ale jde o docela jasný vzkaz, že menší a střední automobilky budou pro zvládnutí nákladů spojených s elektromobilitou, konektivitou a autonomním řízením potřebovat silné aliance nebo přímo fúze. Společné platformy a centralizovaná vývojová centra, a také zlepšené využití továren jsou jasně kvantifikovatelné přínosy podobných kroků,“ řekl odborník.

Od konce října, kdy automobilky oznámily, že jednají o fúzi, přidaly akcie Fiatu asi 16 procent. Akcie PSA za stejné období naopak více než osm procent ztratily. Dnes ráno akcie obou firem zamířily vzhůru, odpoledne už ale téměř všechny zisky odevzdaly.

Dále čtěte:

Tesla představila elektrický pickup. Bude stát 40 tisíc dolarů

Nebezpečné pro chodce i klima. V Německu sílí volání po zákazu SUV ve městech

Elektřina, nebo vodík? Německý autoklub doporučuje obojí

bitcoin_skoleni

Plně veganská Tesla: Muskova automobilka přestane používat kůži

  • Našli jste v článku chybu?