Informační technologie čeká v příštích letech silný růst. Jen do roku 2011 vznikne podle studie společnosti IDC v Česku více než 700 nových IT firem.
Odborná studie Informační technologie čeká v příštích letech silný růst. Jen do roku 2011 vznikne podle studie společnosti IDC v Česku více než 700 nových IT firem.
Oblast informačních technologií má pro českou ekonomiku stále větší význam. V letošním roce zaměstnávají firmy z oboru v Česku 154 tisíc lidí. Do čtyř let má vzniknout 700 nových IT firem. Tvrdí to nejnovější studie analytické firmy IDC, představená na budapešťské konferenci Microsoft Unlimited Potential.
Technologie táhnou
Investice do informačních technologií dosáhnou letos v Česku až 93 miliard korun. To představuje 2,8 procenta HDP. V příštích čtyřech letech budou navíc svůj podíl zvyšovat. Podle IDC totiž porostou o 8,5 procenta ročně, tedy rychlejším tempem než HDP. Výrazný dopad to bude mít také na státní rozpočet. Na nově vybraných daních získá do roku 2011 stát 76 miliard korun.
Významnou pozici mezi výdaji na technologie zaujímá software. Výdaje na něj tvoří v Česku pětinu z celkových výdajů na IT. Výroba, distribuce nebo servis softwaru přitom zaměstnává plnou polovinu z IT zaměstnanců. „Průzkum prokázal, že software ve velké míře přispívá k rozvoji IT podnikání,“ podotýká Jozef Gemela z IDC. Podle Jana Mühlfeita z Microsoftu navíc software výrazně ovlivňuje i tvorbu pracovních míst a růst celé ekonomiky. A to jak v rozvojových, tak již rozvinutých zemích.
Podle Nenada Paceka, viceprezidenta Economist Intelligence Unit, nejlépe důležitost technologií ilustrují příklady z minulosti. „Před dvaceti lety mělo například Řecko a Irsko stejnou životní úroveň. Pravě díky technologiím a inovacím se ale situace obrátila a dnes je Irsko dvakrát bohatší,“ tvrdí Pacek.
Bude dostatek lidí?
Český IT trh podle studie čeká rychlý růst. Otázkou však zůstává, jestli najdou nově vznikající i stávající firmy dostatek vhodných nových zaměstnanců. Již v současnosti je jich totiž podle studie Vysoké školy ekonomické a Sdružení pro informační společnost (více v Profitu č. 22/2007) v Česku nedostatek. Vysoké školy zvyšují počty přijatých studentů, ale ani to nestačí vysokou poptávku uspokojovat. Naprostá většina bakalářských absolventů a téměř třetina magistrů navíc po ukončení studia nesplňuje požadavky firem na potřebné znalosti.
Autoři studie se tak shodují se závěry budapešťské konference. „Pokud si chce Česko udržet a dále rozvíjet status země, kde jsou ve velkém rozsahu produkovány IT služby s vysokou přidanou hodnotou, musí se zásadně změnit přístup škol k výuce,“ varuje Jiří Voříšek z Vysoké školy ekonomické. Receptem je podle něj lepší spolupráce firem se školami. „Firmy by měly více tlačit na školy, a školy naopak přizpůsobovat studijní plány požadavkům z praxe,“ doporučuje Voříšek. V opačném případě se budou muset tuzemské firmy ohlédnout po zaměstnancích v zahraničí.