Menu Zavřít

VZOR

7. 7. 2003
Autor: Euro.cz

Televizní OskarSlužbu s názvem VideoZona spustil na konci června mobilní operátor Oskar. Prostřednictvím technologie GPRS si mohou klienti operátora na svých mobilech přehrávat zábavné klipy nebo např. aktuální zpravodajství. Oskar připravil službu společně s firmou U-Turn, která upravuje videozáznamy do speciálního formátu pro displeje mobilních telefonů.

Televizní Oskar

Službu s názvem VideoZona spustil na konci června mobilní operátor Oskar. Prostřednictvím technologie GPRS si mohou klienti operátora na svých mobilech přehrávat zábavné klipy nebo např. aktuální zpravodajství. Oskar připravil službu společně s firmou U-Turn, která upravuje videozáznamy do speciálního formátu pro displeje mobilních telefonů. VideoZona je rozdělena do jedenácti tematických kanálů s názvy: Filmové upoutávky, Zpravodajství České televize, Počasí, Legrácky, Komiksy, Mobilbulvár, Extrémní sporty, Večerníček, Grotesky, Erosíčko a Erotický seriál. Klip obvykle trvá jednu až pět minut, ale např. večerníčky jsou desetiminutové. Cena jednotlivých videosekvencí od nula korun (např. za atraktivní filmové upoutávky) až po necelých 30 korun (především erotika). K ceně sledování videa je nutné připočíst poplatek za přenos dat přes GPRS, což je přibližně 180 kB za minutu spojení. Videoklipy umí zatím přehrávat telefony Nokia 7650 a Nokia 3650, do budoucna se má počet podporovaných modelů zvyšovat.

Letní cena MMS

Týden poté, co Eurotel zprovoznil službu MMS Pohled pro posílání klasických papírových pohledů vyrobených a napsaných na mobilním telefonu, přišel s „protiakcí“ T-Mobile. Po dobu prázdnin, tedy od 1. července do 31. srpna, mohou jeho zákazníci odesílat multimediální zprávy za dvě koruny bez DPH, tedy přibližně 2,10 s daní. Oproti normální ceně platné dosud, tak ušetří „ememeskáři“ téměř osm korun. Cenové zvýhodnění platí jak pro tarifní, tak pro twistové zákazníky, stejně tak je shodná cena pro MMS zprávy posílané z České republiky i ze zahraničí - v současnosti je služba dostupná v 37 zemích světa. Uživatelé operátora tak mohou během prázdnin naplno komunikovat prostřednictvím multimediálních zpráv, jež v sobě kombinují fotografie, texty, zvukové záznamy, obrázky či animace. Odeslat MMS zprávu lze z telefonu, který tuto technologii podporuje, příjem MMS zpráv není omezen typem telefonu - MMS lze poslat na jakýkoliv mobilní telefon či e-mail. Pokud totiž přístroj adresáta neumí číst MMS zprávy, obdrží zákazník klasickou SMS zprávu s informací o zaslání MMS zprávy, kterou lze po vyťukání telefonního čísla a hesla vyzvednout na internetu.

FIN25

Vynálezce mobilu v Česku

Dvacet let po uvedení prvního komerčního mobilního telefonu na světě přijel jeden z jeho vynálezců do České republiky. Třiasedmdesátiletý Rudy Krolopp byl v roce 1983 šéfdesignérem a členem týmu ve společnosti Motorola, který vyrobil mobilní telefon, jež získal homologaci amerického FCC (Federal Communications Commisssion) pro provozování takového zařízení. Kroloppova návštěva Prahy byla součástí jeho evropského turné, během kterého přednáší o vývoji mobilních telefonů a srovnává současnou problematiku mobilů s minulostí. První komerční mobilní telefon s homologací byl uveden na trh společností Motorola v roce 1983 pod názvem DynaTAC 8000X. V ážil téměř 800 gramů, s patnácticentimetrovou anténou měřil 33 x 4,3 x 8,9 centimetrů, nabízel jednu hodinu hovoru a osm hodin v pohotovosti. Zatímco dnešní mobily mají grafický displej, první mobil měl několik LED kontrolek a paměť na 30 telefonních čísel. Přestože stál v době uvedení 3995 dolarů, pořadníky čekatelů evidovaly tisíce osob. Rok po jeho uvedení, tedy v roce 1984, bylo na světě 300 tisíc účastníků bezdrátových sítí, zatímco v současnosti mobil používá již více než 1,2 miliardy lidí.

  • Našli jste v článku chybu?