Menu Zavřít

VZPOURA KOMISAŘŮ NABÍRÁ OBRÁTKY

3. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Odvolání předsedy prezidia požaduje skupina poslanců ČSSD

Situace na Komisi pro cenné papíry, jež bdí nad čistotou tuzemského kapitálového trhu, se opět vyhrotila (EURO 35/1999). Osobní spory mezi pěticí vedoucích komisařů se opět přiostřily, a Tomáš Ježek, Irena Pelikánová a František Jakub odeslali v minulých dnech dokonce již druhý dopis prezidentu republiky Václavu Havlovi a tentokrát i Parlamentu České republiky. Požadují v něm co nejrychlejší odvolání svého šéfa Jana Müllera.

Všechno začalo v lednu.

Zmiňovaní tři aktéři se pokusili se stejnou prosbou apelovat na prezidenta Havla již na počátku léta, ale bez konkrétního výsledku. Jejich snaze předcházel v lednu dopis několika pracovníků komise adresovaný místopředsedovi vlády Pavlu Rychetskému. Tomu si 21 zaměstnanců stěžovalo na podivné praktiky vedení.

Veškeré dosavadní úsilí o nápravu neudržitelné situace na Komisi pro cenné papíry, která oslabuje i její akceschopnost, zatím vyznívalo naprázdno. Současné snahy by ale, zdá se, mohly padnout na úrodnou půdu a křeslo Jana Müllera by se mohlo vážně zahýbat. Podle informací týdeníku EURO se totiž posledním dopisem komisařů intenzivně zabývá skupina sociálnědemokratických poslanců, kteří jsou přesvědčeni, že Müller musí jít z kola ven, i když je členem České strany sociálně demokratické.

Mertlík beze slov.

„Podle mých informací s odvoláním Müllera souhlasí ministr financí Pavel Mertlík. Návrh už je připraven do vlády a čeká se, až se dostane na její program. Premiér Miloš Zeman odvolání Müllera podporuje, i Hrad čeká na návrh kabinetu a souhlasí s ním, sdělil jeden se zdrojů blízký ČSSD, který si nepřál být jmenován. Naopak jiné zdroje tvrdí, že Mertlíkovu iniciativu brzdí právě Zeman, který považuje záležitost za pol itickou a počítá s jejím projednáním v rámci politických diskusí s ostatními parlamentními stranami.

Již v srpnu Pavel Mertlík připustil, že v případě, kdy bude nedobrá situace na komisi pokračovat a členové prezidia se nedokážou mezi sebou domluvit, by vláda zřejmě musela sáhnout k návrhu na odvolání předsedy. Konkrétním krokem však zatím bylo jen to, že šéf resortu financí navštívil v polovině října zasedání prezidia komise. Ze schůzky nevyšlo žádné prohlášení a její účastníci se k průběhu jednání nechtějí vyjadřovat. V útrobách ministerstva se ale hovoří o tom, že se jeho šéf vrátil šokován tak, že ani nebyl schopen mluvit. Údajně se posléze na toto téma sešel s prezidentem Václavem Havlem.

Lže a porušuje zákon.

Dopis tří členů prezidia, Tomáše Ježka, Františka Jakuba a Ireny Pelikánové, je napsán na hlavičkovém papíře komise a datován 26. října letošního roku. Oslovení tentokrát zní nejen „pane prezidente, nýbrž také „vážen í ústavní činitelé . Jeho autoři žádají řešení neúnosné a nepřijatelné situace v Komisi pro cenné papíry. Tvrdí, že předseda prezidia Jan Müller zcela otevřeně porušuje zákony a překračuje svou pravomoc.

Uvádí následující: Vystupuje navenek jménem komise bez vědomí prezidia a v rozporu s jeho usneseními. Jestliže s rozhodnutím nejvyššího orgánu nesouhlasí, odmítá podepisovat příslušné listiny. Tím si v rozporu s legislativou vyhrazuje právo veta, případně právo svévolně měnit obsah schválených usnesení. Šíří lživé informace o jednání některých komisařů i o činnosti komise.

Nakládá s rozpočtovými prostředky bez rozhodnutí nejvyššího orgánu, neodpovědně a s krajní plýtvavostí. Se zaměstnanci jedná v rozporu s organizačními předpisy i se zákonem, což má za následek fluktuaci, prohrané soudní spory a náhrady zaměstnancům v řádech statisíců korun. Odmítá respektovat prezidiem schválenou systemizaci pracovních míst. Porušuje organizační předpisy schválené prezidiem, čímž vnáší chaos do činnosti zaměstnanců a do fungování celé komise.

„Všechny tyto skutečnosti jsou obecně známy a o pravdivosti našich tvrzení se osobně přesvědčil místopředseda vlády a ministr financí, tvrdí se v dopise. „Upozorňujeme, že opakované otevřené porušování zákona má závažné negativní důsledk y i v zahraničí.

Pokud nebude pan Müller co nejdříve odvolán z funkce, a nebude tak řešena situace, jež zcela paralyzuje celou Komisi pro cenné papíry, budeme nuceni obrátit se na veřejnost prostřednictvím tiskové konference. Jestliže je nám dlouhodobě a zcela protiprávně znemožňováno, abychom vykonávali své funkce v souladu s právním řádem tohoto státu, jestliže nemůžeme sami zajistit, aby kolektivní státní orgán, jehož většinu tvoříme, jednal a vystupoval v souladu se zákonem, je na ší povinností žádat od příslušných ústavních orgánů zásah, uzavírají signatáři dopisu.

Hlavně se dohodnout.

Likvidace předsedy prezidia Komise pro cenné papíry však není jednoduchá. Prezident může členy tohoto orgánu, a tedy i jeho předsedu, odvolat jen tehdy, prokáže-li se, že porušil zákon. Navíc je ochoten tak učinit pouze, do poručí-li mu to vláda, která podle zákona navrhuje jmenování komisařů. V okolí kapitálového trhu se povídá, že Zeman již v létě Müllerovi prostřednictvím svého přítele Vratislava Šlajera, podnikatele známého z firem nesoucích název Consus, vzkázal, že se má do dvou měsíců vzpamatovat a poměry na komisi dát do pořádku. V posledních dnech měl také Zemana kvůli situaci v dozoru nad kapitálovým trhem kontaktovat prezident Václav Havel.

Kdo za Müllera?

Celá kauza s odvoláním Jana Müllera však není jednoduchá ještě z jednoho důvodu. Prozatím není vůbec jasné, kdo by ho v případě jeho odvolání nahradil. To je mimo jiné důvodem, proč se podle názorů mnoha zúčastněných vše vl eče. Podle informací týdeníku EURO je jedním z kandidátů na post šéfa komise současný poradce ministra financí a místopředseda výkonného výboru Fondu národního majetku Jiří Havel. Ten před nějakým časem svou kandidaturu v rozhovoru pro EURO odmítl, nyní se nám ho bohužel nepodařilo kontaktovat.

Na kapitálovém trhu kolují i taková jména jako někdejší šéf odboru v České spořitelně Pavel Makovec nebo jeden ze současných komisařů František Jakub.

bitcoin_skoleni

Müller zatím omezil svůj styk s veřejností na minimum. „Ze strany vlády nepociťuji vůbec žádný tlak na odstoupení, odpověděl pouze na nedávné tiskové konferenci. Odchod z komise neprojednával prý ani s prezidentem.

Nesmiřitelná polarizace názorů dvou skupin ve vedení komise, kdy proti sobě stojí komisaři Müller a Pospíšilová versus Ježek, Pelikánová a Jakub, se dostala na veřejnost letos v únoru, kdy Müller Ježka po znovuotevření kauzy privatizace p ražských Čokoládoven vyzval, aby se neúčastnil rozhodování v komisi.

  • Našli jste v článku chybu?