Menu Zavřít

Wales zavádí první daň po téměř 800 letech

13. 9. 2016
Autor: Bell Eapen, CC BY 2.0, Flickr

Od třináctého století, kdy anglický král Eduard I. dobyl Wales, neměla země červeného draka kontrolu nad daňovým systémem. Daň z převodu nemovitostí, kterou v pondělí navrhla velšská vláda, je první po téměř osmi stoletích, jež bude kontrolovat i vybírat Cardiff.

„Jedná se o historický milník pro Wales v decentralizaci daňové správy. Návrh zákona je dalším krokem k vytvoření daňového systému, který lépe odpovídá potřebám Walesu a podporuje tamní veřejné služby,“ prohlásil velšský ministr financí Mark Drakeford podle listu The Guardian.

Velšská vláda chce ještě tento rok přijít s další vlastní daní ze skládek. V britském parlamentu se nyní projednává ještě větší pravomoc pro Cardiff – vlastní daň z příjmu. Odhaduje se, že se ve Walesu vybere na dani z příjmu kolem 2,25 miliardy liber, u daně z převodu nemovitosti to je 165 milionů liber, uvádí deník Financial Times.

Labouristé, kteří stojí v čele velšské vlády od jejího zrodu v roce 1999, ohledně daně z příjmu váhají. Musela by se totiž podle pravidel EU vzdát poměrné části z příspěvku, který každoročně dostává z Londýna a pohybuje se kolem 15 miliard liber. Odborníci proto varují před nedostatkem peněz ve velšském rozpočtu. Příspěvek se musí zkrátit i kvůli dani z převodu nemovitosti, velšská vláda ovšem neuvedla, o jak velkou část se bude jednat.

bitcoin_skoleni

Pokud projde legislativním procesem, měla by velšská daň z převodu nemovitostí vstoupit v platnost v dubnu 2018. Ne, že by tím nastala pro Velšany nějaká zásadní změna. Nahradí jen s malými změnami dosavadní britskou daň z převodu nemovitostí. Sazby určí velšská vláda později, dle svých slov po létě 2017, kdy očekává, že se návrh po schválení panovníkem stane zákonem.

Londýn v posledních letech posílá do Cardiffu stále více pravomocí. Wales jde tak ve stopách Skotska, které má vlastní daň z převodu nemovitostí od loňského dubna, od letošního roku navíc i částečně rozhoduje o dani z příjmu. Wales usiluje o autonomii i v dalších oblastech - od soudů či policie po energetiku a dopravu. Tato snaha zesílila po červnovém rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie.


Čtěte dále:

Daň z cukru dělí Británii. Čas na diskuzi poskytl brexit

Skotská whisky v ohrožení. Brexit ji může připravit o značku a výdělky

Slabá libra zvyšuje zájem turistů o Británii

 Pohled na ulice britských měst během vrcholící kampaně pro referendum o setrvání či odchodu z Evropské unie

  • Našli jste v článku chybu?