Internet
Podnikání prostřednictvím internetu má před sebou skvělou budoucnost. To si už před lety uvědomili lidé ze společností jako IBM a Sun Microsystems, proto vedle samotných počítačů začali zákazníkům nabízet také služby s tímto druhem podnikání související. Nyní se po jejich bok chce zařadit i Hewlett Packard.
Společnost IBM je známa především jako výrobce počítačů. V tom se od svého konkurenta, společnosti Hewlett Packard, nijak neliší. Ještě v roce 1992 pocházela naprostá většina příjmů IBM z výroby a prodeje počítačů a počítačového s oftwaru. Jen dvanáct procent příjmů získávala IBM z poskytování služeb souvisejících s podnikáním na internetu. Už loni však činil tento podíl na příjmech ve výši 82 miliard dolarů celých 29 procent. Analytici přitom odhadují, že v roce 20 03 by měla IBM vydělávat 129 miliard dolarů a podíl služeb na jejích příjmech by se měl zvýšit na bezmála padesát procent.
Společnost Sun Microsystems zase uvedla na internetový trh programovací jazyk Java, který umožňuje sestavovat sofistikované webové stránky s kvalitní grafikou a zvukem. Na bázi jazyka Java vyvinula Sun Microsystems technologii pod názvem Jini (EURO 6/99). Ta zase umožňuje „domluvu mezi programy sestavenými pro různé počítačové operační systémy. Jazyk Java se okamžitě stal trhákem mimo jiné proto, že je zcela volně k dispozici všem, kdo o něj projeví zájem, stejně jako technologie J ini.
Až do letošního roku se zdálo, že společnost Hewlett Packard se do těchto oblastí jako IBM a Sun pouštět nebude. V polovině května však i Hewlett Packard (HP) oznámila, že hodlá s velkou razancí vstoupit na trh elektronického podniká ní po internetu. Dveře by jí měla otevřít technologie pojmenovaná E-speak. Ta má být dokončena už koncem letošního roku a měla by podle očekávání HP podstatně zdokonalit podnikání na síti. Společnost také doufá, že se E-speak stane obecně přijímanou normou podobně jako Java či Jini. Mimo jiné i proto nebude technologie E-speak k dispozici jen pro speciální týmy, ale využívat ji budou moci všichni, kdo o ni projeví zájem. Zákazníci by měli E-speak používat při vývoji internetových str ánek, na nichž budou nabízet své služby. Firmy i jednotlivci budou moci E-speak používat při hledání optimální nabídky reagující na požadavky zákazníka.
Pokud tedy například podnikatel bude chtít odcestovat na služební cestu, zadá na internetu prostřednictvím technologie E-speak své požadavky na přepravu a ubytování. Zpět by měl dostat informace o nejlépe vyhovujícím řešení. Do počítače, a brzy i na svůj mobilní počítač kombinovaný s bezdrátovým telefonem, by měl dostat nabídku leteckých společností a hotelů. Také platba bude uskutečněna po internetu. Pokud se například letadlo zdrží, technologie E-speak by měla podle vyjá dření šéfa tohoto projektu ve společnosti Hewlett Packard Radžíva Gupty umožnit, aby zákazník automaticky obdržel zprávu o zdržení na svůj mobilní telefon.
A navíc: jestliže bude nabídka například italskému hotelu adresována v angličtině, E-speak automaticky vyhledá překladatelskou službu a nechá zprávu převést do patřičného jazyka. Samozřejmě za patřičný poplatek.
„Je to skvělá věc, říká o této technologii Matthew Nordan z analytické společnosti Forrester Research a dodává, „E-speak umožňuje internetovým stránkám, aby spolu komunikovaly.
Zájem využívat technologii E-speak už projevilo devatenáct softwarových firem, ale i společnosti jako Nokia, která chce tuto technologii využívat pro své bezdrátové telefony umožňující připojení na internet. Na tiskové konferenci v centrále Hewlett Packard v kalifornském Palo Alto to 18. května řekl prezident společnosti Nokia Pekka Ala-Pietilä.
Ačkoli se na první pohled zdá, že Hewlett Packard přišla se zcela převratnou technologií, ještě zdaleka nemá vyhráno. Například Tim Koogle, šéfmanažer společnosti Yahoo!, která provozuje známý internetový portál, v rozhovoru pro americký týdeník Bu siness Week uvedl, že jeho firma zatím počká, jak se k nové technologii postaví další společnosti z oboru. „Je to složitá vize, uvedl Koogle. Také viceprezident telekomunikační společnosti Qwest Lew Wilks ještě zdaleka nehovoří v superlativech. „E-speak má velký potenciál, ale důležité nejsou testy ve vývojových laboratořích, nýbrž výsledky na trhu, říká. Také jeho firma se ovšem spojila s Hewlett Packard a E-speak přijala za normu svého podnikání. Spolu s HP a softwarovou společností SAP bude zákazníkům nabízet služby založené právě na této technologii.