Evropská unie Kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders minulý týden ukončil své evropské turné, během něhož sbíral podporu pro alianci do voleb do Evropského parlamentu v roce 2014. V Bruselu dohodl spolupráci s Marine Le Penovou, která je podle aktuálních průzkumů se svou Národní frontou francouzskou jedničkou do evropské sněmovny. Volil by ji každý čtvrtý Francouz.
Již koncem května sondoval Wilders podporu pro svůj projekt sdružení eurospektických stran také u exprezidenta Václava Klause. Nizozemský poslanec ovšem do české metropole přijel na zapřenou – žádnou oficiální akci tu na programu neměl. Do Prahy se chystal již v roce 2009, nakonec musel ale návštěvu odřeknout poté, co se kvůli odporu veřejnosti nepodařilo zorganizovat přednášku v Senátu a nevyšel ani pronájem sálu v pražském paláci Aventin.
Wilders, jehož Strana pro svobodu (PVV) má v současném europarlamentu čtyři nezařazené poslance, hledá podporu pro svůj blok také v belgickém nacionalistickém uskupení Vlaams Belang, italské Lize severu i rakouské FPÖ. Pokud by volně spolupracující strany daly napřesrok dohromady alespoň 25 křesel, mohly by v Evropském parlamentu utvořit svou vlastní frakci.
Naposledy se o vytvoření evropské sítě euroskeptických stran pokoušel v roce 2009 irský podnikatel Declan Ganley, s nímž se Klaus sešel ještě v roli českého prezidenta.
Ganleyho projekt Libertas, za nějž v Česku kandidoval třeba Vladimír Železný nebo Vlastimil Tlustý, ale v posledních eurovolbách pohořel.