Menu Zavřít

WL-MART TO ZKOUŠÍ

15. 1. 2002
Autor: Euro.cz

V budově za několik set milionů korun bude možná sídlit úřad

Americká obchodní společnost Wal-Mart plánuje nástup na český trh. Takzvanou obchodní galerii chce zřídit v budově, která stojí v Praze na rohu Václavského náměstí a Jindřišské ulice. Potíž je v tom, že tento dům, který původně patřil do portfolia IPB, převedla ČSOB spolu s dalšími na Českou konsolidační agenturu (EURO 46/2001). Ta ji nedávno nabídla k využití státním organizacím. Je tedy možné, že v objektu, za který Američané nabídli několik set milionů korun, budou úřadovat státní zaměstnanci.
Wal-Mart se o budovu zajímal ještě před pádem IPB. Po zavedení nucené správy objekt získala ČSOB. Té předloni v září poslal zástupce firmy Wal-Mart svoji nabídku. Za nemovitost, v níž před časem sídlily Úřad průmyslového vlastnictví a Polské kulturní středisko, byl Wal-Mart ochoten zaplatit 400 milionů korun (viz faksimile). ČSOB však budovu na základě smluv se státem předala Konsolidační agentuře, která ji loni 12. prosince inzerátem v Hospodářských novinách nabídla k využití státním organizacím.

Vedou Američané. Týdeník EURO získal informace, že o nemovitost na Václavském náměstí se již delší dobu zajímá několik desítek společností, ale za žádnou nestojí tak významná firma, jako je Wal-Mart. Navíc ani jedna z konkurenčních nabídek nepřevyšuje částku 300 milionů korun. „Společnost Wal-Mart měla projekt důkladně propracovaný a její zájem je vážný, proto předloni v září svou nabídku zvýšila,“ řekl týdeníku EURO zdroj blízký Američanům s tím, že její architekti již mají připravené podklady pro nutnou rekonstrukci. Wal-Mart je největším retailovým řetězcem na světě. V padesáti zemích má rozmístěny více než čtyři tisíce obchodů. Majitele společnosti – tři syny a dceru zakladatele Wal-Martu - zařadil loni americký časopis Forbes mezi deset nejbohatších lidí světa.
Osud budovy v samém středu hlavního města, která nemá nouzi o potenciální kupce, je zatím nejistý. ČKA nabídla prostřednictvím Vládní dislokační komise několik nemovitostí, které dříve vlastnila IPB, státním organizacím. Mezi ně patří i dům na Václavském náměstí. K prodeji budou nabídnuty jen ty objekty, o které neprojeví zájem některá státní instituce. „Vládní dislokační komise již záležitost projednala a doporučila přijmout určité řešení. Následně byl zpracován materiál pro vládu, který je v současné době v připomínkovém řízení. Po zpracování připomínek by ho mohla vláda projednat v první polovině února,“ sdělila týdeníku EURO Vladimíra Dufková, tisková mluvčí ministra a vedoucího Úřadu vlády.

bitcoin_skoleni

Kontroloři na Václaváku.
Jednou ze státních institucí, kterým byla budova na Václavském náměstí nabídnuta, je Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Své současné působiště v Praze–Holešovicích, kde v minulosti sídlil Výbor lidové kontroly a poté ministerstvo státní kontroly, považuje za dočasné a nevyhovující. „Nemůžeme se sem vejít,“ tvrdí tisková tajemnice úřadu Julie Šebelová. Zároveň týdeníku EURO potvrdila, že rozlehlá budova na Václavském náměstí je jednou z variant míst, na nichž by mohl NKÚ v budoucnu sídlit. „Tuto nemovitost nám spolu s dalšími objekty nabídla Vládní dislokační komise. Zatím ale není rozhodnuto, kterou z budov vybereme,“ řekla Julie Šebelová. Možnost, že by se jedna z nejlukrativnějších adres v Praze stala sídlem státních zaměstnanců, přijímají pražští radní s nelibostí. „Není to hudba, která ladí. Pokud tam budou pracovat státní úředníci, je to naprosto chybný krok a bude znamenat umrtvení budovy,“ řekl týdeníku EURO pražský radní Filip Dvořák. Tvrdí, že pro státní kasu by bylo daleko výhodnější postavit pro NKÚ budovu v blízkosti metra někde mimo centrum a objekt na Václavském náměstí prodat. Dvořák se též domnívá, že umístit úřad na místo v centru města bude znamenat i dopravní komplikace: „Velké množství lidí se bude přepravovat v době dopravních špiček ráno do práce a večer domů.“ V podobném duchu se vyjádřil i starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister. „Pokud bude do objektu umístěn nějaký státní úřad, je to škoda, ale my s tím nemůžeme nic dělat,“ tvrdí Bürgermeister.
Liberecký podnikatel, který zprostředkovává koupi budovy pro nejmenovaného zahraničního investora, potvrdil týdeníku EURO zprávu, že jeho klient má i nadále o budovu na Václavském náměstí zájem. „Záleží na tom, jak se stát rozhodne. Když ČKA předá nemovitost nějaké státní organizaci, bude to škoda. Náš klient je vážený a solventní. Za budovu nabízí několik set milionů korun. Myslím, že stát je skutečně hloupý, pokud do ní umístí úřad,“ sdělil týdeníku EURO liberecký podnikatel.

Nejlepší by byl hotel.
O způsobu využití domu na Václavském náměstí se vedou diskuse již několik let. IPB patřily i dva sousední objekty a magistrát měl zájem, aby se našel investor pro celý komplex budov. „Před pár lety projevilo zájem několik investorů. Mezi nimi figuroval například francouzský obchodní řetězec Bouygues. Mluvilo se o tom, že by v prostorách budovy mohly vyrůst hotely a obchody. Jeden z projektů počítal s vybudováním galerie La Fayette,“ tvrdí Filip Dvořák. Dodává, že zájem magistrátu bylo využít komplex budov nějakým smysluplným způsobem. „Dnes je to hnusná skvrna, kde se nic neděje. Václavské náměstí nutně potřebuje nějaké oživení. Jsem názoru, že je to ideální místo pro výstavbu hotelu,“ říká Filip Dvořák.

  • Našli jste v článku chybu?