Menu Zavřít

WTO změnila názor: státní podpora pro Boeing byla v pořádku

5. 9. 2017
Autor: Profimedia.cz

Odvolací orgán Světové obchodní organizace (WTO) zrušil loňské rozhodnutí, podle kterého americký výrobce letadel Boeing získal nepovolenou státní podporu pro své nové dopravní letadlo 777X. Nejnovější krok WTO je součástí vleklého sporu mezi Evropskou unií a Spojenými státy ohledně subvencování výroby letadel.

Loňské rozhodnutí WTO se týkalo daňové úlevy, kterou Boeingu poskytl stát Washington. EU tvrdila, že Boeing tak získal nepoctivou výhodu vůči evropskému rivalovi Airbus. Oba podniky se vzájemně obviňují z nečestné konkurence už léta.

Airbus tvrdil, že Washington poskytl Boeingu daňovou úlevu v hodnotě kolem devíti miliard dolarů (zhruba 220 miliard korun), která byla dostatečná k vytlačení konkurenčního importu. Odvolací orgán WTO však nyní dospěl k závěru, že daňová úleva neměla přímo za cíl bránit volnému obchodu, píše server BBC.

Viceprezident společnosti Boeing Michael Luttig, který je zodpovědný za právní záležitosti, označil dnešní rozhodnutí WTO za „jasné vítězství pro Spojené státy“. „WTO zamítla další z neopodstatněných tvrzení EU,“ uvedl.


Přečtěte si také:

Vyhoďme ho z kola ven aneb Kdy musí aerolinky platit odškodné?

 Letadla United Airlines


Airbus nicméně na dnešní rozhodnutí WTO reagoval prohlášením, že „hra ještě není zdaleka u konce“. Upozornil, že ještě nebyly vyřešeny další stížnosti ohledně pomoci pro Boeing.

Americký podnik zase tvrdí, že EU se snaží odpoutat pozornost od nezákonné pomoci, kterou Airbusu poskytly evropské země. „EU a Airbus dál nehorázně porušují rozhodnutí WTO. Musejí odstranit rozsáhlé nezákonné subvence, které WTO již před celým rokem označila za nevyřešené, nebo riskovat sankce Spojených států vůči evropskému exportu,“ uvedl Luttig.

MM25_AI

WTO loni v září dala za pravdu stížnosti Washingtonu, že EU plně nerespektovala její rozhodnutí z roku 2011, podle něhož čtyři členské země unie poskytovaly Airbusu rozsáhlé dotace, čímž porušovaly obchodní pravidla.

Dále čtěte:

Adept na příští Air Force One dlí v poušti

Kdo šetří, létá za tři, aneb proč je Ryanair králem evropského nebe?

Symbol německého boje proti terorismu se vrací domů


  • Našli jste v článku chybu?