Menu Zavřít

Z čeho roste čínská obchodní zeď

12. 5. 2010
Autor: profit

V minulém čísle jsme představili Strategii pro přístup na trh MAS, která mapuje největší obchodní bariéry. Dnes se zaměříme na to, jaké jsou podle této iniciativy největší překážky při exportu do Brazílie a Číny.

Z čeho roste čínská obchodní zeď

Autor: Shutterstock

V rámci iniciativy MAS a projektu TOP10 je sestavován na základě názorů evropských exportérů žebříček nejvýznamnějších obchodních překážek v jednotlivých zemích. Pro dynamicky se rozvíjející trhy Brazílie a Číny jsou to mimo jiné dlouhé procedury při povolování dovozu některých výrobků či špatná ochrana duševního vlastnictví.

V Brazílii je problém s hračkami i pojištěním

U Brazílie exportéři označili za administrativní překážku například obstrukce při dovozu hraček nebo zdravotnických pomůcek. Zde je kompletní přehled největších bariér, s nimiž musíte v současnosti při dovozu do Brazílie počítat:

Práva duševního vlastnictví – nedostatky v jejich vymáhání, zejména v boji proti pirátství a padělatelství, problémy

s registračními patenty a ochrannými známkami.

Zdanění – daňový systém neodpovídá běžně uplatňované praxi v zemích OECD. Pojišťovnictví – omezení přeshraničního poskytování zajistného krytí pojišťovacích společností. Námořní doprava – daňová a další diskriminační opatření. Telekomunikace – nemožnost poskytování přeshraničních telekomunikačních / satelitních služeb, omezení v placených TV službách. Zdravotnické přístroje a pomůcky – omezení dovozů zdlouhavými a náročnými procedurami pro udělování dovozních licencí, certifikátů a uznávání patentů. Sanitární a fytosanitární opatření výrobků ze zvířat – zdlouhavé, obtížné a nepředvídatelné procedury způsobené zavedením rozdílných podmínek pro jednotlivé členské státy EU. Exportní cla – vývoz surové hovězí kůže a kožešin podléhá valorickému vývoz­nímu clu ve výši 9 procent.

Celní problematika – podle platného celního zákona vláda může nahradit valorické clo u jakékoliv celní položky clem specifickým ve výši přibližně šest eur za jednotku.

Osvědčení o shodě u hraček – dovoz hraček podléhá nepřiměřeným požadavkům na bezpečnost, dodatečnému testování a označování zboží.

V Číně stát diriguje ceny surovin

KDE HLEDAT INFORMACE?
Více informací o strategii a databázi přístupu na trh najdete na stránkách www.mpo.cz v sekci zahraniční obchod, dotazy můžete zaslat na e-mail prekazky.obchodu@mpo.cz. Důležité podklady lze nalézt také v evropské databázi pro přístup na trh MADB na internetové adrese http://madb.europa.eu.

Nejdůležitější trh současného světa je díky své lidnatosti obrovskou příležitostí. Při vývozu do Číny ovšem musíte mimo jiné zvážit následující rizika:

Povinný certifikační systém – od května letošního roku má být zavedena certifikační procedura pro automobily, stroje, keramiku a další položky. Chystané opatření je netransparentní, pro dovozce budou nové procedury drahé a časově náročné, navíc v sobě budou zahrnovat i požadavky na dodání citlivých informací či inspekci u výrobce.

Zdravotnické pomůcky – duplicitní testy konformity, zdlouhavé registrační procedury. Bezpečnost IT – netransparentní požadavky na bezpečnost výrobků IT z hlediska ochrany informací a systémů. Čínská praxe se odchyluje od mezinárodních standardů a běžných zvyklostí. Omezení vývozu surovin – systematické a netransparentní omezování přístupu třetích zemí k surovinám na čínském trhu prostřednictvím vývozních cel, množstevních kvót a dalších nástrojů.

Počítačové rezervační systémy – kvůli chybějícímu právnímu rámci je zahraničním poskytovatelům znemožněn přístup na čínský trh.

Poštovní a distribuční služby – nová legislativa z roku 2009 představuje omezení aktivit zahraničních operátorů na čínském trhu, je monitorován průběh implementace a posuzována kompatibilita s WTO.

Léčiva – seznam léků proplácených státem nebyl aktualizován od roku 2004; nové léky jsou tak de facto vyřazeny z čínského trhu, přestože jejich prodej byl povolen.

Sanitární a fytosanitární opatření – neuplatňování systému předběžných registrací, tj. uznávání kontrol provedených kompetentními orgány v zemi vývozce má za následek zdlouhavé a komplikované vývozní procedury, a to zejména u čerstvého masa a masných produktů.

Práva duševního vlastnictví – nedostatečná ochrana a prosazování práv duševního vlastnictví, procedury jsou obtížné, zejména pro malé a střední podniky. Sankce, jsou-li uloženy, jsou příliš nízké.

Veřejné zakázky / Buy Chinese – aktivní uplatňování principu Buy Local vede k vyřazení zahraničních firem z veřejných zakázek, potíže jsou i v oblasti zveřejňování tendrů; problematické jsou i do budoucna zejména oblasti poskytování veřejných služeb v energetice, dopravě a dodávkách vody.

Mechanizmus čistého rozvoje – podmínkou registrace projektu do CDM je minimálně jednapadesátiprocentní čínská účast na vlastnictví podniku.

bitcoin_skoleni

Pojišťovnictví – diskriminační praktiky spočívající v omezených možnostech zahraničních pojišťovatelů zakládat pobočky nebo prodejní centra.

Rozeznání překážek u diskutovaných trhů je jen začátkem. Evropská unie i Česká republika se nyní snaží postupně tyto překážky odbourávat prostřednictvím obchodních i politických nástrojů. Zatím s nimi ale musí exportér počítat.

  • Našli jste v článku chybu?