Menu Zavřít

Z darů a za svůj limit. Neúspěšní kandidáti mohou pomoci finalistům

15. 1. 2018
Autor: čtk

Neúspěšní kandidáti prvního kola prezidentských voleb mohou podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran ještě přijímat dary na kampaň. Podle člena úřadu Jana Outlého je mohou použít i na podporu postupujících do druhého kola bez toho, aby byly započítány do nákladů finalistů. Rozpočet jednoho z nich, bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše je zatím nicméně nastaven jen na využití deseti milionů korun, což je limit pro účastníky druhého kola volby.

Z výzvy, kterou úřad zveřejnil minulý týden, podle Outlého vyplývá, že zákon kandidátům přijímání darů a vedení další kampaně nezakazuje. „Tuto situaci zákon neřeší, my si nemůžeme nad zákon další pravidla naroubovávat,“ řekl Outlý. Dodal, že úřad vychází z podmínek pro první kolo.

Pomoc v kampani Drahošovi proti současnému prezidentovi Miloši Zemanovi slíbili neúspěšní kandidáti Michal Horáček, Marek Hilšer a Pavel Fischer. Horáček o víkendu uvedl, že je připraven Drahošovi poskytnout svoji již rezervovanou billboardovou plochu. Podle výkladu úřadu Drahoš slibovanou podporu od neúspěšných kandidátů z prvního kola nemusí započítat do limitu kampaně. Drahoš ale podle Karolíny Brennerové, která má v jeho týmu na starosti komunikaci se sponzory, zatím počítá s tím, že během příštích dvou týdnů nevyužije víc než deset milionů, o které se navyšuje limit výdajů pro druhé kolo prezidentské volby.

„Všichni kandidáti jsou kandidáty až do skončení voleb jako celku. A mají nějaký limit, zákon jim neříká, v jakém časovém horizontu ho musí vyčerpat, respektive říká, že je to 90 dnů po volbách. Těžko jim lze zakázat, aby teď čerpali, pokud v limitu mají prostor. Oni to udělat mohou,“ řekl Outlý. S kolegy toto téma prodiskutovali minulý týden.


Čtěte komentář Pavla Párala:

Jestli se Drahoš nezmobilizuje, nemá ve druhém kole šanci

 Páral


Podle Outlého by bylo absurdní, aby byla sdělení účastníků voleb k jejich spolukandidátům započítávána na vrub spolukandidátů, ať už by šlo o podporu, či naopak kritiku, což platí pro všechny typy voleb. Bylo by to také obtížné v praxi odlišit.

Ve výzvě z 11. ledna určené kandidátům, kteří se účastní druhého kola, a kandidátům, kteří se účastnili pouze prvního kola volby, bez ohledu na to, zda se účastní dále volební kampaně, aby oznámili do 23. ledna přijaté dary a bezúplatná plnění počínaje třetím dnem před prvním kolem voleb. Podobně museli dary nahlásit před prvním kolem. „Úřad současně upozorňuje všechny kandidáty, že v době začínající třetím dnem před druhým kolem volby již žádné dary nesmějí přijímat,“ uzavřel výzvu předseda úřadu Vojtěch Weis.

MM25_AI

Úřad začal fungovat v loňském roce a na transparentnost prezidentských voleb dohlíží poprvé. Zákon vykládá poprvé také kvůli tomu, že jde o první přímou volbu prezidenta, které se účastní úřadující hlava státu.

O volbě prezidenta čtěte více v rubrice Prezidentské volby 2018:

Praha je jediným krajem, kde vyhrál Drahoš. Zemana v ní porazil o 13 procent

Zeman oproti roku 2013 posílil ve všech krajích. Druhé kolo však může mít těžší

Dobrá rada od Babiše. Zemanovi doporučil, ať se distancuje od kontroverzních spolupracovníků

Zeman vs. Drahoš. Rozhodnou televizní debaty?

Pět proti Zemanovi. Drahošovi by k výhře stačila půlka hlasů pro jeho podporovatele

Fischerovo fiasko a Zemanův válec. Jak probíhaly prezidentské volby před 5 lety?


  • Našli jste v článku chybu?