Menu Zavřít

Z dcery falešná sestra

13. 6. 2003
Autor: Euro.cz

Založení ČT holdingu se prozatím se odkládá

Valná hromada Českého Telecomu proběhla v pátek (13. června) podle scénáře a bez většího překvapení. Přesto jí nelze upřít historický význam, který se dotýká celého telekomunikačního trhu. Další významné změny mohou následovat. Akcionáři většinou hlasů schválili podmínky smlouvy s americkou společností Atlantic West o koupi podílu (49 procent) ve společnosti Eurotel za 1,05 miliardy dolarů. Jestliže spojení povolí antimonopolní úřad, stane se Telecom jediným vlastníkem největšího českého mobilního operátora. Poprvé od privatizace se bude vyplácet dividenda. Na každou akcii 57,50 korun hrubého, dohromady se rozdělí 18,5 miliardy. Kapitálový trh nepochybně zajímá i dividendová politika pro příští léta. Představenstvo chce na následujících valných hromadách za fiskální roky 2003 a 2004 navrhovat výplatu ve výši 50 až 70 procent konsolidovaného čistého zisku (za podmínky udržení současného ratingu.)

Valeski nepřijde.

Význam pro budoucnost firmy nepochybně mají i změněné stanovy, které odrážejí přechod na německý model řízení (transformace představenstva do exekutivního typu a posílení role dozorčí rady). Se změnou stanov je spojena i personální rošáda. V první řadě nastupuje nový generální ředitel a šéf představenstva Gabriel Berdár. V představenstvu vedle něj jako první místopředseda usedne Juraj Šedivý (výkonný viceprezident pro korporátní služby) a jako druhý Petr Slováček (výkonný viceprezident pro síť). Členem nadále zůstává brněnská auditorka Hana Doležalová (ač nevykonává žádnou exekutivní funkci, má - jak uvádějí oficiální informace - udržet kontinuitu v práci starého osazenstva). Poslední páté místo zůstává zatím neobsazeno, ale je rezervováno pro zatím neurčeného spolupracovníka, kterého si do firmy přivede Gabriel Berdár. Do statutárního orgánu Telecomu se překvapivě nedostal generální ředitel Eurotelu Terrence Valeski, přestože byl zákulisí ještě ve středu „pasován“ na prvního místopředsedu. Dozorčí radu povede dosavadní šéf představenstva Ondřej Felix a s ním se do tohoto orgánu přesouvají i ostatní lidé z představenstva (vyjma Doležalové). Ze „starých“ členů rady zastupujících stát zůstane pouze Michal Frankl, náměstek ministra informatiky, a Petr Zatloukal, reprezentující zájmy ministerstva vnitra.

bitcoin školení listopad 24

Holding na dvou nohách.

Eurotel, ač se stane stoprocentní dcerou Telecomu, si má ponechat vysokou míru autonomie. Firmy se vedle sebe mají chovat jako sesterské a hledat synergie v produktové oblasti. Jak týdeníku EURO sdělily důvěryhodné zdroje, původně se dokonce uvažovalo o založení společnosti s pracovním názvem ČT Holding, pod níž by vedle sebe fixní operátor s mobilním působili jako dvě nohy jednoho byznysu. Ovšem transformace by byla příliš technicky náročná, proto se od tohoto řešení (prozatím) upustilo. Roli vedení holdingu má však do jisté míry suplovat právě nově zvolené představenstvo Telecomu.
Meziresortní pracovní skupina šéfovaná ministrem informatiky Vladimírem Mlynářem má údajně v úmyslu ještě na konci června nebo na začátku července - s tříměsíčním předstihem – předložit do vlády materiál obsahující střednědobou strategii, principy řízení společnosti, cíle akcionářů a doporučení dalšího postupu privatizace. Ve věci privatizace se nyní nabízí hned několik řešení. „Prodávat by se mohlo buď sto procent holdingu, nebo zvlášť celý Telecom a zvlášť celý Eurotel, či majorita v obou firmách, případně minorita v obou firmách. Těch možností je přehršle,“ uvádí zdroj týdeníku EURO.

Don Pedro.

Úspěch v jednání s americkými spoluvlastníky Eurotelu není jen dílem orgánů firmy a politické reprezentace (ministr Vladimír Mlynář). Klíčovou roli sehráli poradci. Neoficiální zdroje hovoří o tom, že kontrakt s Telecomem uzavřely čtyři firmy: Goldman Saschs, PricewaterhouseCoopers, Warren Partners podnikatele Pedra Picka a právní kancelář Weil, Gotshal & Manges. „Nejvíce to určitě odřeli ‚goldmani‘, ale byli to jen nosiči vody, principálem celé akce nepochybně byl Pedro Pick. Právě on využil svých kontaktů, přesvědčoval Američany a vnášel do jednání pozitivní klima, když vedení Atlantic West po předchozích nezdarech už v úspěšné završení obchodu ani nevěřilo,“ tvrdí zdroj. Pedro Pick je však asi skromný a spolupráci s Telecomem rozvádět nechce. „To jsou důvěrné informace, k tomu se nemohu vyjadřovat. Obraťte se přímo na Telecom,“ reagoval na otázku ohledně svého kontraktu. „Pan Pick ani Warren Partners s Českým Telecomem kontrakt neuzavřeli. Nemohu ale vyloučit, že působil jako subdodavatel,“ uvedl mluvčí Telecomu Vladan Crha. Říká, že smlouvu o poskytování poradenských služeb měly s firmou podepsány pouze dva subjekty: Goldman Sachs a kancelář Weil, Gotshal & Manges.

  • Našli jste v článku chybu?