Menu Zavřít

Z experimentu je trend: babyboom poslal děti do stavebních buněk

11. 10. 2017
Autor: Gabriela Peringerová / CNC / Profimedia

Na první pohled to může znít trochu nemístně. Přebytek dětí, pro než nejsou místa ve školkách, se začíná řešit jejich přesunem do stavebních buněk. Od roku 2009 bylo touto technologií postaveno v Česku už zhruba 70 mateřských a základních škol. Jakákoliv negativní konotace ale není na místě. Technologie musejí splňovat nejpřísnější kritéria a například v sousedním Německu je to poměrně běžný trend.

Pryč je doba vsetínských „čunkodomků“. Babyboom postavil obce, které školky zřizují, před rozhodnutí jak hluboko sáhnout do městských pokladen, aby bylo děti kam umístit. Navíc od roku 2020 budou muset přijímat i všechny dvouleté, jejichž rodiče o to požádají. A buňky se ukazují jako rychlé řešení.

Jedna z posledních mobilních školek se otevřela na konci září v Brně–Komíně. Jde o jednotřídku pro 25 dětí o celkové podlahové ploše 162 metrů čtverečných. Hrubá stavba trvala 8 hodin a samotná jednopodlažní budova vznikla za 5 týdnů. S veškerými úpravami včetně terénních pak celková výstavba zabrala tři měsíce. Městská část za to zaplatila 7,5 milionu korun.

Právě v rychlosti a variabilitě je kouzlo „skládacích“ školek, což oceňují i v dalších obcích. „Máme rozestavěnou novou budovu mateřské a základní školy včetně kuchyně a školní jídelny, v důsledku čehož bychom tento školní rok nebyli schopni poskytovat stravovací služby v rozsahu jako dříve. Zvažovali jsme různé varianty včetně možnosti obědy dovážet. Nakonec jsme zvolili pronájem modulové budovy s veškerým zázemím,“ říká starostka středočeské obce Třebotov Jitka Šůrová.

 Interiér školky ze stavebního kontejneru

Na interiéru školky není stavební technologie patrná

Další školy a školky podobného typu vyrostly například ve středočeských Poříčanech, v Liberci, Hradci Králové či v Lesnici na Šumpersku. Do podpory trendu se pouští i ministerstvo školství, které už dříve uvedlo, že chce vypsat dotační program se čtvrtmiliardou korun.

Česko se s trendem teprve seznamuje. V sousedním Německu je výstavba skládacích škol a školek naprosto běžná a vyhledávaná. Příkladem může být město Brémy. Letos si přes prázdniny pořídilo více než 20 mateřských školek najednou. „Modulová školská zařízení je možné postavit i jako nájemní. Někdy totiž není dlouhodobé vlastnictví ideálním řešením - a výhodou modulové stavby je, že se dá rychle rozmontovat a odvézt,“ popisuje Jan Petr, ředitel společnosti Touax, která postavila přibližně třetinu českých skládacích škol a školek. I Brémy si buňky pronajaly, a to na 2-5 let.

bitcoin školení listopad 24

Dále čtěte:

Se zpožděním a bez závazků. Vláda schválila koncepci rodinné politiky

Pražské radnice nemají přehled o předškolácích. Zákon to neřeší

Zkáza maloměst. Co stojí za jejich degradací na pouhé noclehárny?

 Ilustrace úpadku českého maloměsta


  • Našli jste v článku chybu?