FINANCE.czFINANCE.cz
Menu Zavřít

Z hutí k arbitráži

17. 3. 2005
Autor: Euro.cz

Mittal Steel vypadl z tendru na ostravské ocelárny

Meziresortní privatizační komise vyloučila ze soutěže o státní podíl ve společnosti Vítkovice Steel (VS) firmu Mittal Steel, kterou vlastní jeden z nejbohatších mužů planety Lakshmi Mittal (viz str. 68). Šéf komise Martin Pecina zdůvodnil vyřazení ocelářského koncernu tím, že Mittal Steel nesplňuje podmínky tendru. Společnost totiž neukončila spor o ceny dodávek surového železa mezi Mittalem ovládanými Vysokými pecemi Ostrava (VPO) a společností Vítkovice Steel. Přitom jednou z podmínek vládního usnesení je požadavek, aby uchazeč o privatizovanou firmu neměl spor se státem, Vítkovicemi Steel či jeho mateřskou firmou Osinek.

Chtějí miliardy.

Šéfové Mittal Steel si nechtějí vyloučení z tendru nechat líbit. Ve středu 16. března jen několik hodin po rozhodnutí komise se koncern obrátil na český soud se žádostí o zastavení prodeje Vítkovic Steel. Ve stejný den pak firma poslala oficiální stížnost k Evropské komisi, ve které poukazuje na údajný diskriminační postup českého státu. To ale není vše. „Zahájíme arbitráž na základě dohody o ochraně investic mezi Nizozemskem a Českou republikou,“ uvedla firma ve svém prohlášení. Centrála Mittal Steel sídlí v Nizozemsku. České republice tak hrozí, že bude muset odškodnit ocelářský koncern několika miliardami korun. „Jako seriózní investor se vyřazením z tendru cítíme poškozeni a požádáme o náhradu škod. Nechci zacházet do detailů, ale nebudou to jen miliony korun,“ sdělil týdeníku EURO ředitel pro fúze a akvizice společnosti Mittal Steel Ondra Otradovec.

MM25_AI

Neústupní.

Majitel Vítkovic Steel, státní firma Osinek, vede s Vysokými pecemi Ostrava spor o dodávky surového železa téměř dva roky. Stát VPO vyčítá, že si za surovinu účtují nepřiměřené peníze a požadují u soudu vrácení 1,08 miliardy korun. Vysoké pece Ostrava zase chtějí po VS doplatit 350 milionů korun. Sporem se zabýval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dal za pravdu Vysokým pecím, když rozhodl, že si firma může účtovat za surové železo tržní ceny. S tím ale nesouhlasí Osinek, který chce rozhodnutí antimonopolního úřadu napadnout u soudu. Stát nepustil Mittal Steel do privatizace oceláren ani poté, co společnost v úterý 15. března oznámila, že Vysoké pece Ostrava stahují žalobu a vzdávají se nároku na nezaplacené faktury za 350 milionů korun. „Obě strany mají na vyřešení sporu odlišný pohled. Mittal Steel neakceptoval nabídku státu na vypracování dohody o narovnání a stát poté odmítl návrh Mittalu,“ řekl Pecina. Jinými slovy, nadnárodní koncern nesplnil druhou podmínku, neuhradil Osinku 1,08 miliardy korun. „Pokud zaplatí, do tendru je ještě pustíme,“ oznámil ve středu 16. března Pecina. Upozorňuje, že neúčast jedné z nejvýznamnějších světových ocelářských skupin v privatizaci tendr negativně ovlivní. „Pokud se ale Mittal privatizace Vítkovic Steel zúčastní, aniž by došlo k urovnání sporu o ceny surového železa, vystavujeme se žalobám dalších zájemců,“ upozornil Pecina.
Mittal Steel ale požadovanou miliardu odmítá zaplatit. „Takové řešení jsme vyloučili a opět požadujeme uhrazení 350 milionů korun,“ upozornil Otradovec. Tvrdí, že šance Mittal Steel na účast v privatizaci stále ještě existuje. „Musí o tom rozhodnout vláda, což se zatím nestalo,“ dodal. Kabinet však jednání o privatizaci oceláren zatím neplánuje. Otradovec naznačil, že za vyloučením Mittal Steel z tendru je především chování společnosti Osinek. „Fakta sporu o dodávky surového železa prezentují tak, aby vyzněla, jak potřebují. Kabinet nemá pro svá rozhodnutí k dispozici dobré informace,“ pokračoval Otradovec. „Vůči společnosti Vysoké pece Ostrava eviduje Osinek pohledávky, které přesahují dvě miliardy korun. Vznikly kvůli předražování dodávek tekutého železa pro Osinek. Firma měla přesto zájem, aby se Mittal Steel privatizace VS zúčastnil, a kontaktovala koncern s návrhem na vyřešení sporů,“ tvrdí mluvčí Osinku Eva Kijonková. Mittal Steel na takový návrh nepřistoupil. „Osinek tak nemůže jednat s firmou, která vůči němu a VS dlouhodobě zneužívá svého dominantního postavení při dodávkách tekutého železa o prodeji Vítkovic Steel,“ konstatovala Kijonková.

Bez dodávek.

Společnosti Vítkovice Steel a Vysoké pece Ostrava nemají dodávky surového železa smluvně podchycené. Na písemném uzavření kontraktu se již několik měsíců nemohou shodnout. I do tohoto sporu zasáhl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Rozhodl, že pokud se firmy do konce dubna nedohodnou, mají VPO právo přestat vítkovickým ocelárnám železo dodávat. „Nechci předjímat. Současný stav pro nás není výhodný. Přerušení dodávek může mít negativní dopad jak na Vysoké pece, tak i na Vítkovice Steel. Pokud ale bude Osinek vyjednávat tak jako doposud, nezbude jiné řešení než dodávky zastavit,“ pohrozil Otradovec. Osinek tvrdí, že zastavením dodávek VPO vyhrožují neustále. Do pátku 18. března mají zájemci předložit nabídky na privatizaci společnosti Vítkovice Steel. Termín vypršel po uzávěrce vydání. Státní úředníci sice přiznávají, že spor s Mittal Steelem privatizaci VS komplikuje, zrušit tendr ale nechtějí. „Nevidím důvody pro takové řešení,“ uvádí Pecina. Jiný člen privatizační komise ale upozornil, že další postup bude záviset na tom, kolik budou investoři za Vítkovice Steel ochotni zaplatit. „Pokud se nabídky dostanou pod čtyři miliardy korun, k prodeji zřejmě nedojde,“ řekl. Předseda komise Martin Pecina však tvrdí: „Očekávám, že nabídky přesáhnou pět miliard korun, pokud se dostanou pod čtyři miliardy, bude to pro mne zklamání.“

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?