Takzvaný Islámský stát se stále více stahuje do kybernetického prostoru a postupně se z něj stává virtuální chalífát, je přesvědčen šéf německé civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen. Nebezpečnosti teroristické sítě to podle něj ale neubírá.
Maassen, který stojí v čele spolkového úřadu na ochranu ústavy, dnes na veletrhu výpočetní techniky CeBIT v německém Hannoveru s potěšením konstatoval, že IS ztrácí stále více území v Sýrii a Iráku. „To je dobrá zpráva. Ta špatná je, že IS už v minulosti prohlásil, že nepotřebuje žádné teritorium, protože je virtuálním společenstvím,“ poznamenal šéf kontrarozvědky.
Na internetu, sociálních sítích nebo chatech si přitom teroristická organizace, která díky moderním technologiím není vázána na jediný region, počíná velmi zdařile. „IS využívá - je možné říct - až brilantně sociální sítě a komunikační programy,“ míní Maassen.
Výcvik po internetu
Díky tomu se Islámskému státu daří získávat stoupence po celém světě a v některých případech i přímo navádět a instruovat atentátníky. To už se opakovaně stalo i v Německu. „Skoro při každém útoku se uskutečnilo 'trénování' atentátníka přes komunikační programy nebo sociální sítě,“ uvedl.
Kontakty z IS při nich atentátníkům říkali, jakým způsobem mají zaútočit a kdy. „Při útoku z Würzburgu z loňského léta to zašlo tak daleko, že byl atentátník až do poslední minuty před útokem naváděn,“ řekl také Maassen. Kontakt z IS tehdy atentátníkovi, který ve vlaku nožem a sekerou zranil několik lidí, mimo jiné zdůrazňoval, aby svůj čin včas natočil na mobilní telefon.
Nejkrvavější útok Islámského státu na německé půdě se uskutečnil v prosinci v Berlíně. Atentátník tehdy vjel kamionem na vánoční trh v německé metropoli. Při útoku zabil 12 lidí, včetně jedné Češky. Desítky lidí utrpěly zranění.
Čtěte dále: