Izrael je často popisován jako Silicon Valley Středomoří. I když je země rozlohou i velikostí své ekonomiky relativně malá, díky investicím do vzdělávání a výzkumu se stává technologickým Goliášem. Mnozí z vás jste možná používali nebo ještě používáte instantní zprávy ICQ. Věděli jste, že to byl izraelský vynález, později prodaný do USA?
Foto: Profimedia
Izrael se chce stát také lídrem vodních technologií. Má na to dobré předpoklady: hodně vědců a málo sladké vody. Netafim, známá firma v oblasti zavlažovacích systémů, vznikla jako kibuc v Negevské poušti. Tento úspěch začal náhodně, když si jeden agronom všiml neobvykle velkého stromu, který byl zavlažován přímo ke kořenům pouhými kapkami z prasklého potrubí. V roce 1965 začala firma prodávat známé kapkové zavlažování a dnes zaměstnává téměř tři tisíce lidí po celém světě.
V roce 2006 izraelská vláda zahájila program na podporu společností zabývajících se vodním hospodářstvím. Například jim pomáhá prodávat své výrobky v zahraničí. Kinrot Ventures je světově prvním inkubátorem, který se specializuje na vodní technologie.
Podle Saula Singera, autora knihy „Start-up Nation“, která popisuje izraelský ekonomický zázrak, je důležitým faktorem také typická izraelská vlastnost jít proti proudu a bojovat na vlastní pěst. Tato vlastnost, která je naprostým kontrastem proti socialistickým ideálům kibuců, umožnuje začínajícím podnikatelům jít proti zavedeným autoritám a dovoluje jim podstupovat rizika.
Obrovskou výhodou Izraele v tomto směru je povinná a dlouhá vojenská služba, a to jak pro muže, tak pro ženy, která společně s univerzitami vychovává experty ve světě vědy a techniky.