Menu Zavřít

Z kauzy se stala evropská záležitost

20. 10. 2006
Autor: Euro.cz

Ministryně Vicenová pravděpodobně vládě doporučí opakování veřejné soutěže

Topolánkova vláda se zřejmě již tuto středu bude zabývat otázkou, jak naložit se spornými pohledávkami za Setuzou v účetní hodnotě 4,2 miliardy korun, které nyní spravuje Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF). Ministryně zemědělství Milena Vicenová, jejíž úřad PGRLF ovládá, pravděpodobně doporučí novou obchodní veřejnou soutěž. Sama Vicenová to minulý pátek sdělila týdeníku EURO.

Dohoda s majiteli Setuzy asi nebude ===== . =====

Původně měla ministryně v úmyslu navrhnout kabinetu něco jiného - dohodu s nynějšími vlastníky Setuzy (firmou M. L. Moran). Cestu smíru označilo ministerstvo za nejvhodnější variantu v pracovním materiálu, který má týdeník EURO k dispozici. Uvedlo v něm, že v případě dohody by například bylo možné pohledávku kapitalizovat (navýšit základní jmění Setuzy o částku odpovídající znaleckému ocenění pohledávek). Stát (PGRLF) by tak mohl opětovně získat majetkový podíl ve firmě, jež má klíčové postavení ve vysoce perspektivní oblasti výroby biopaliv. Text taktéž zmiňuje možnost uzavření dohody o narovnání. Agrární ministerstvo ovšem také upozornilo, že před uzavřením smíru by bylo nezbytné vyjasnit některé údajně přetrvávající pochybnosti ohledně akcionářské struktury Setuzy. Zároveň by chtělo vyloučit riziko, že uzavření smíru bude napadnuto ze strany Evropské komise kvůli nepovolené veřejné podpoře soukromého subjektu. Česká republika již nyní čelí dotazům komise, z nichž vyplývá, že už odkládání problému s pohledávkami by mohlo být chápáno jako veřejná podpora. Proti smírnému řešení se údajně vyslovilo ministerstvo financí řízené Vlastimilem Tlustým. Zřejmě i proto nakonec Vicenová svůj původní postoj přehodnotila.

Zámečník už nesedí na dvou židlích.

Resort financí však odmítá, že by ve věci hrál či chtěl hrát první housle. „Naše ministerstvo není kompetentní jakkoliv zasahovat do nakládání s těmito pohledávkami. Zakladatelem PGRLF je výlučně ministerstvo zemědělství s působností jediného akcionáře,“ připomíná mluvčí Petra Krainová. Přesto úřad nepopírá, že některé z variant řešení by dal přednost. „Dle našeho názoru je nutno v rámci uvažovaných variant usilovat o co nejvyšší uspokojení věřitele, kterým by mohl být například prodej pohledávek v otevřeném nediskriminačním výběrovém řízení, v němž je vybrána nejvyšší nabídka. V souladu s ustálenou praxí Evropské komise nepředstavuje tento postup veřejnou podporu. Ministerstvo zemědělství zvažuje zřejmě i jiné varianty, které by po podrobnějším rozpracování byly předmětem diskuse,“ uvádí Krainová.
Kdyby se resort financí v záležitostech kolem Setuzy angažoval příliš aktivně, vystavil by se možná spekulacím, že v pozadí může stát Miroslav Zámečník, externí poradce ministra Tlustého, který je v obchodním rejstříku nadále veden jako člověk působící ve firmách patřících současným majitelům Setuzy. Je evidován jako předseda dozorčí rady firmy Oleofin, která poslední dva roky zajišťovala tollingové financování Setuzy, a ve stejné pozici i ve společnosti Moran Factoring. Ministerstvo ale prohlašuje, že o střet zájmů jít nemůže. Jak z důvodu, že ve věci resort nerozhoduje, tak i proto, že informace v obchodním rejstříku už nejsou aktuální. Zámečník těsně poté, co M. L. Moran Setuzu ovládl, na všechny funkce rezignoval, změny ale zatím nebyly zapsány v rejstříku. „K abdikaci jsem se rozhodl přesto, že v mém případě nejde o konflikt zájmů, ve snaze zachovat maximální integritu svého působení. Celou problematiku jsem konzultoval s českou pobočkou Transparency International, s níž spolupracuji, a zachoval se přesně v souladu s jejími doporučeními,“ uvedl k tomu sám Zámečník.

bitcoin školení listopad 24

Konkurz není řešením.

PGRLF získal pohledávky na začátku letošního roku postoupením od České konsolidační agentury za 465 milionů korun. Během léta byla tato nehmotná aktiva nabízena ve veřejné obchodní soutěži, do které se přihlásily čtyři firmy, z čehož nabídky tří byly vyhodnoceny jako přípustné. Soutěž však byla 19. července zrušena, protože končící Paroubkova vláda už nepovažovala za únosné v citlivé věci rozhodnout. Otázkou zůstává, zda ministerstvo bude nyní usilovat pouze o „čistý“ tendr, či stále zvažuje, že by soutěž kombinovalo se zahájením exekuce majetku Setuzy, jak v pracovním materiálu jako druhou nejvhodnější variantu navrhovalo.
Resort ministryně Vicenové již předem zavrhl konkurzní cestu. Dospěl k názoru, že konkurz by měl zřejmě záporný dopad na hodnotu pohledávek v případě jejich postoupení třetí osobě. „Přestože lze v rámci konkurzu zachovat provoz podniku, nelze vyloučit, že by prohlášení konkurzu mělo negativní vliv na jednání obchodních partnerů společnosti Setuza a na případné přerušení některých obchodních vztahů,“ uvedlo ministerstvo. Konkurz by také podstatně snížil hodnotu akcií Setuzy, přičemž PGRLF se stále soudně domáhá akcií, jež byly na základě neveřejné smlouvy loni převedeny na společnost Český olej.

Novák: Tendr nám také nevadí.

Ministerstvo původně považovalo smírčí řešení za optimální zřejmě i proto, že pro tuto variantu se vyslovila společnost M. L. Moran. Dne 6. října zaslala do PGRLF dopis, v němž navrhuje uzavřít dohodu o narovnání. Návrh spočíval v tom, že Setuza by se zavázala do určitého termínu zaplatit na účet PGRLF finanční částku, o jejíž výši by se mělo vyjednávat. „Termín platnosti takovéhoto závazku navrhujeme do 120 dní ode dne uzavření dohody o narovnání s tím, že kdyby ve stanoveném termínu nedošlo k zaplacení, měla by každá ze stran právo od dohody ustoupit,“ píší v dopise PGRLF majitelé M. L. Moran Zdeněk Šmejkal a Václav Novák. Šéf představenstva firmy Václav Novák týdeníku EURO potvrdil, že takovýto dopis do PGRLF skutečně odeslali, ovšem jak dodal, v rámci ústního jednání stejně tak neodmítli i variantu nového tendru. Chápe prý, že tento způsob vypořádání pohledávek je mnohými označován za transparentnější. Dle dostupných informací se pro novou soutěž vyslovili i někteří účastníci zrušeného letního klání. Konkrétně firma AB-Credit šéfovi PGRLF Petru Buchalovi údajně již sdělila, že v případě nové soutěže je připravena se jí zúčastnit a nabídnout minimálně tolik co posledně, tedy 815 milionů korun. Otázkou zůstává, zda má Topolánkova vláda dostatečně silná mandát, aby ve věci Setuzy rozhodla. Možná to dopadne stejně jako s Paroubkem.

  • Našli jste v článku chybu?