Menu Zavřít

Z MOZKU PŘÍMO DO POČÍTAČE

9. 8. 2001
Autor: Euro.cz

N o v é     t e c h n o l o g i e

Science fiction se stává realitou díky nově vyvinuté technologii, která umožňuje člověku ovládat počítač pouhými myšlenkami. Celý proces spočívá v implantaci dutých skleněných elektrod do části mozku, která ovládá motoriku. Mozkové buňky poté narostou do elektrody a zakotví se.

Dva vážně postižení lidé, kteří se dobrovolně zúčastnili výzkumu, byli tímto způsobem schopni ovládat kursor na počítačové obrazovce pouhými myšlenkami. Stačilo jen, aby přemýšleli o pohybu kterékoli časti svého těla. Pouhým „pomyšlením mohli účastníci pokusu nasměrovat kursor na různé ikony umístěné na ploše počítačové obrazovky. Jejich prostřednictvím pak velmi jednoduše, ale přece jen komunikovali s okolím. Používali přitom fráze jako „mám žízeň , „zhasněte světlo, prosím nebo „potřebuji na záchod .

Američtí vědci z Emory University v Atlantě doufají, že jednou tato technologie umožní zcela paralyzovaným lidem manipulaci s protézami. Doposud fungují nejkvalitnější protézy na bázi příjmu signálů z lidských nervů na konci násilně zkrácených končetin.

Každý implantát je složen ze skleněného kornoutu, velikého asi jako kulička na špičce propisovací tužky. Do kornoutu je vložena neurotrofická látka, vytažená z pacientova kolena. Ta podporuje růst nervu. Během několika měsíců neurony vrostou do kornoutu a připojí se k elek-trodám implantovaným do mozku.

Pomocí magnetického rezonančního scanneru se zkoumalo, která část mozku ovládající motoriku je nejaktivnější. Implantáty je totiž třeba umístit co nejefektivnějším způsobem. Poté, co nervy vrostly do kornoutu, byli pacienti požádáni, aby přemýšleli o pohybech různými částmi těla.

WT100

Signály z elektrod v kornoutech byly vysílány jako povely na kursor v počítači. Byly přitom velmi jednoduché: pohyb nahoru a dolů řídil jeden kornout, pohyb doleva a doprava řídil druhý.

Vědci ovšem sebevědomě tvrdí, že to vše je pouhý začátek. „Jestliže můžete komunikovat s počítačem, můžete komunikovat s celým světem, řekl v rozhovoru pro americký časopis New Scientist vedoucí vědeckého týmu Roy Bakay. Jeho lidé navíc dostali příslib další finanční podpory od National Health Institute ve Spojených státech. Bakay ovšem konstatoval, že bude trvat ještě několik let, než budou implantáty schopny vydávat složitější povely.

  • Našli jste v článku chybu?